Trhací kalendár je nový singel skupiny Puding pani Elvisovej

0
516
Puding pani Elvisovej

Z pôvodne jednorazového projektu členov dvoch košických skupín vznikla dnes už ikona elektronického žánru na Slovensku. Členovia Pudingu pani Elvisovej svojou hudobnou farebnosťou a pódiovou bezprostrednosťou dokázali zaujať poslucháčov aj mimo našich hraníc. Koncertovali na Szigete, v anglickom Bristole, či na prestížnom francúzskom festivale Transmusicales. Chýry o ich koncertnej energii spečatila soška Radio Head Awards, ktorú v kategórii Najlepšia koncertná kapela roka, získali trikrát po sebe. Napriek tomu sa skupina na 5 rokov odmlčala. Našťastie, autorskému tichu je už koniec a práve prichádzajú s novou skladbou – Trhací kalendár.

Puding pani Elvisovej je slovenská elektro-indie-popová kapela, ktorú tvorí Sylvia Menyhertová (Slivka, spev), Miloš Rabatin (bicie), Peter Ungvölgyi (Pino, klávesy) a Viliam Lauko (basgitara). Na svojom konte má doposiaľ štyri radové albumy a pripravuje piaty. Novinka Trhací kalendár je prvou ochutnávkou z albumu, ktorý skupina plánuje vydať v jeseni.

Dlhá autorská odmlka kapely pramenila hlavne z rodičovských povinností a pandémie. Preto priamo v úvodnej slohe novej piesne sa svojim fanúšikom ospravedlňuje – „Som späť, prepáč, ja viem, že to bol dosť dlhý čas.

„V živote sa často stáva, že ti napadne niečo bez kontextu, ale hneď ako to vyslovíš alebo dáš na papier, tak to dáva širší zmysel. Pri práci na textoch sa snažíme nájsť vhodné slová do hudby, rýmov a frázovania, až sa napokon z náhody stane zámer ako teraz pri piesni Trhací kalendár,“ prezradil Peter Ungvölgyi alias Pino.

„Keď tvoríme, snažíme sa o čo najväčšiu dokonalosť a niekedy sa v tom natoľko zamotáme, že prejde aj niekoľko rokov. Zároveň sme sa stali rodičmi, čím sa naše tvorivé skúšky zredukovali na minimum. Aktuálne sme s menšími prestávkami už rok v štúdiu a pracujeme na novom albume. Veríme, že rok 2023 bude opäť v znamení PPE a naši poslucháči sa dočkajú plnokrvnej platne,“ doplnila Pina speváčka Sylvia Menyhertová alias Slivka.

Autorsky sa na novej skladbe, ako je u kapely Puding pani Elvisovej zvykom, podieľala celá skupina, ktorá svoje bratislavské štúdio na pár dní presťahovala na chatu do Demänovskej doliny a tvorivý proces približil Pino: „Presunuli sme sa pod Chopok, kde sme, ako za starých čias, spoločne nahrávali všetky hudobné nápady. Tie najlepšie sme doma po návrate rozpracovali do skladieb. Následne sme sa vrhli na texty. Ja, Miloš i Slivka, každý sme si napísali svoju časť. Potom sme všetko nahrali odznova. Je to zdĺhavý proces, lebo vždy chceme dostať zo skladby to najlepšie, neuspokojíme sa s priemerom.“

Trhací kalendár má aj svoju vizuálnu podobu. Skupina ju tentokrát nezverila do rúk žiadnemu režisérovi, ale urobila si ju sama. Jednotlivé zábery sa nakrúcali v prezidentskom apartmáne hotela Apollo na Dulovom námestí v Bratislave.

Okrem hudby sme si tentokrát zobrali na plecia ďalšiu kreatívnu prácu – natáčanie videoklipov. Veľmi nás to baví. Je to niečo iné, ako komponovať a skladať piesne. Podobne ako je veselá naša tvorba, sme sa snažili vytvoriť i veselý videoklip. V nakrúcaní vlastných autorských klipov plánujeme i naďalej pokračovať,“ teší sa z novej skúsenosti bubeník Miloš Rabatin.

Pripravil: Marek Kučera

Foto: archív skupiny PPE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu