Úradný preklad – rozhodujúci dokument pri styku so zahraničím

0
1315

Urobili ste prvotné rozhodnutie odísť do zahraničia a zrazu sa na vás sypú najrôznejšie úradné požiadavky a vy neviete, na čo sa pripraviť? 

Pri komunikácii s úradmi častokrát narazíte na požiadavku úradného prekladu. Niekde ste o tom už letmo začuli, ale stále neviete, kedy je takýto preklad potrebný? Poradíme vám! 

Myslite na jazykové rozdiely

Nakoľko odchádzate do krajiny s iným jazykom, je potrebné zabezpečiť si prvotriedny úradný preklad dokumentov. Pri styku so zahraničnými úradmi je to nevyhnutné.

Čo sa týka vašej novej práce, pripravte sa na to, že zamestnávatelia najčastejšie vyžadujú úradne preložené tieto doklady: 

  • doklady o vzdelaní – diplomy, maturitné vysvedčenia,
  • certifikáty a ďalšie dodatky ku kvalifikácii,
  • pracovné zmluvy,
  • výpis z registra trestov,
  • životopis, motivačný list,
  • a iné.

Prekladateľské agentúry najčastejšie vykonávajú úradné preklady do angličtiny, ale samozrejmosťou sú aj ostatné svetové jazyky, s ktorými sa na nich môžete obrátiť.

Úradný preklad je každodennou záležitosťou

V úradnom styku je bežnou záležitosťou požiadavka úradného (súdneho) prekladu. Špeciálni prekladatelia už dnes vedia preložiť dokumenty aj na počkanie. Vysoká flexibilita a promptnosť sú teda obrovskou výhodou.

Celý proces od odoslania dokumentu až po prevzatie hotového úradného prekladu je naozaj rýchly. V prípade menšej náročnosti môže ísť o preklad do pár hodín. Ak však ide o náročné odborné preklady (napr. lekárska správa) je vhodné počítať s pár dňami navyše.

Celý proces v 3 krokoch

Prvým a najdôležitejším krokom je kontaktovať vybranú prekladateľskú agentúru. Nasleduje vzájomná dohoda, informácie o možnostiach úradného prekladu, jeho realizácii, cene a termínoch. Tiež s vami dohodnú spôsob úhrady a doručenia. Zvyšok práce už zostáva na nich. 

Záverečným a pre vás najpodstatnejším krokom je prevzatie úradného prekladu. Môžete si ho vyzdvihnúť osobne alebo nechať zaslať poštou.

Zdroj obrázka:

pathdoc / Shutterstock.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu