Koncom leta a na jeseň je príroda ešte stále veľmi štedrá. V záhradkách, uprostred lesa aj na lúkach dozrievajú zdravím nabité dary prírody. Pobyt na čerstvom vzduchu a v prírode ľudskému organizmu len prospieva, preto je načase vyraziť do exteriéru a nazbierať si ich na priamu konzumáciu aj do zásoby. Aby vám vydržali až do jari, okrem odšťavovania a zavárania si ich môžete usušiť aj v domácej sušičke potravín. 

Výhody domáceho sušenia

Zo sušených byliniek i šípok si potom môžete pripravovať liečivé čaje, ktoré pomáhajú bojovať proti jesenným a zimným virózam. Sušené jabĺčka, hrozienka či iné ovocie alebo zeleninové čipsy sú skvelou desiatou pre malých aj veľkých a výborne chutia napríklad i ako zdravšia maškrta pri pozeraní obľúbeného seriálu. Usušené hríby oceníte v kuchyni nielen pri varení vianočnej kapustnice a zo zeleniny a húb si môžete pripraviť vlastné domáce zmesi korením na dochucovanie jedál. Sušenie je jedným z najstarších spôsobov konzervovania potravín. Vďaka odstráneniu vody z potravín sa eliminujú baktérie, plesne a kvasinky, ktoré v suchom prostredí neprežijú. Zdravé usušené kúsky si uchovajú všetky enzýmy, vitamíny, minerály a vlákninu. Hoci sušené ovocie a zeleninu nájdete aj na pultov obchodov, usušte si ich radšej sami doma. Na sušenie si totiž vy sami najlepšie vyberiete tie najkrajšie kúsky a pod kontrolou budete mať aj ich zloženie. Priemyselne spravované sušené ovocie napríklad obsahuje zbytočne veľa cukru a oxid siričitý, ktorý predĺži dobu trvanlivosti potravín, avšak môže za nafukovanie a bolesť žalúdka. Doma usušené dary prírody do zásoby aj na maškrtenie budete mať v tej najlepšej bio kvalite.

Čo by ste mali zohľadniť pri kúpe sušičky

Kľúčovým pri domácom sušení ovocia a zeleniny je nízka spotreba elektrickej energie spotrebiča. Ak by bola sušička „žrútom“ elektriky, sušenie zdravím nabitých kúskov by mohlo výrazne nabúrať váš rozpočet. Ideálne je ak, je vo výbave spotrebiča 5 až 7 mriežok na sušenie potravín. Ak ich je menej, musíte viackrát opakovať cyklus sušenia. Ak ich je naopak viac, v sušičke je viac nakrájaných plátkov potravín, čo môže znamenať, že sa proces sušenia predĺži, alebo nebudú všetky kúsky usušené ideálne. Praktické sú sieťky na sušenie malého ovocia, ktoré bývajú v príslušenstve niektorých modelov. Dobrá ventilácia zabezpečí, aby sa dary prírody usušili rovnomerne na všetkých mriežkach. Sušička by mala mať možnosť regulovať teplotu sušenia od 35 do cca 60 0C v závislosti od konkrétneho typu sušenej potraviny. Praktické sú sušičky s displejom, na ktorom jasne vidíte, na ako dlho a pri akej teplote a výkone potraviny sušíte. Šikovným riešením je na sušičke využitie časovača, takže ju môžete nechať samostatne pracovať aj v noci a využíva tak lacnejší nočný prúd. Po skončení prednastaveného času sa spotrebič automaticky vypne. Pri sušičke je výhodou, ak sú veko a mriežky vyrobené z priehľadných materiálov, aby ste videli, či sú už plátky ovocia, zeleniny, húb a kúsky byliniek správne usušené, alebo im ešte trochu treba „dôjsť“. Ak by boli tieto časti vyrobené z nepriehľadných materiálov, museli by ste pri zisťovaní, v akom stave je proces sušenia, otvárať sušičku a z nej  by zbytočne unikalo teplo. 

Naším tipom je sušička ovocia, zeleniny, húb a byliniek Orava SU-105. Má až 10 mriežok, na ktorých sa rýchlo usušia aj väčšie objemy z darov prírody. Jednoducho sa ovláda, umožňuje nastaviť teplotu sušenia od 40 do 70 0C a regulovať teplotu prúdiaceho vzduchu podľa potreby kedykoľvek počas sušiaceho cyklu. Vďaka digitálnemu časovaču si na nej zvolíte aj konkrétny čas sušenia s automatickým vypnutím, a to až do 48 hodín. V manuáli na používanie výrobku nájdete cenné rady, ako sa stať expertom na sušenie potravín, aj praktický receptár. Sušička SU-105 môže byť vaša za 99 €.

Ako potraviny správne sušiť a skladovať

Potravina, ktorú sa chystáte usušiť, by mala byť zrelá, bez poškodenia a bez plesní. Pokojne môžete sušiť aj kyslé a menej sladké plody, lebo pri sušení sa prírodné arómy a cukry skoncentrujú. Každá zo surovín potrebuje na sušenie inú teplotu a čas sušenia. Vo všeobecnosti však platí, že bylinky a koreniny je vhodné sušiť pri teplote 35 až 40 0C, ovocie, zeleninu a huby pri teplote 50 až 55 0C a ak sa pustíte do sušenia mäsa, teplotu na sušičke potravín by ste mali mať nastavenú v rozmedzí od 55 do 65 0C. Suroviny nakrájajte na 5 mm plátky a rovnomerne ich položte na mriežky na sušenie tak, aby sa neprekrývali. Správne usušené ovocie je pružné a ohybné. Pri kúpe všetkých modelov sušičiek potravín značky Orava nájdete v manuáli na používanie výrobku cenné tipy a rady, ako sa stať majstrom domáceho sušenia potravín, aj s prehľadnými tabuľkami s odhadovanými časmi sušenia tej ktorej potraviny. Usušiť dary prírody je jedna polovica úspechu, tou druhou je ich správne skladovanie. Usušené kúsky nechajte asi hodinu vychladnúť, nie však dlhšie, aby nenasali vlhkosť z prostredia. Hrozilo by im, že ich po uskladnení aj tak chytí pleseň. Potom ich vložte do uzatváracej vzduchotesnej nádoby a tú umiestnite na chladnejšie miesto, kde naň nedopadá slnečné svetlo, napríklad do komory alebo pivnice. Takto usušené a uskladnené potraviny vydržia jeden až dva roky.

Text: Stanislava Murínová

Foto: Orava, pexels.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu