V Bratislave si deti z Užhorodu zdokonaľovali slovenčinu a užili si aj kreatívne zážitky

0
376
deti z Užhorodu si zdokonaľovali slovenčinu

Jesenná akadémia FIJET SLOVAKIA pre slovenské deti z Ukrajiny sa uskutočnila v spolupráci s Ekonomickou univerzitou. Do Bratislavy pricestovalo koncom novembra 20 detí vo veku 12 – 16 rokov z užhorodskej strednej školy s výučbou aj slovenského jazyka v sprievode pedagogického dozoru. Počas štyroch dní si tínedžeri overili svoje slovenské jazykové schopnosti v reálnom živote, spoznali krajiny svojich predkov a nové zážitky využili aj pri odborno-vzdelávacom programe na témy:

  • medializácia cestovného ruchu v SR,
  • interpretácia cestovného ruchu vo videu a
  • cestovný ruch a fotografia.
deti z Užhorodu si zdokonaľovali slovenčinu

„Celý projekt sme uskutočnili v rámci dotačnej schémy Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Zázemie pre výučbu nám poskytla Ekonomická univerzita v Bratislave. Vďaka patrí aj spolupráci s TA3, BTB, UFO a kreatívnej galérii Bibiana. S nimi sa nám podarilo deťom „vyšperkovať“ odborný aj poznávací program“, konštatuje profesorka Ľudmila Novacká, predsedníčka FIJET SLOVAKIA, ktorá deti celý čas aj sprevádzala.

Jesenná akadémia slovenských detí z Ukrajiny sa zamerala na prepojenie žurnalistiky a cestovného ruchu aj formou poznávania a zážitkov.

Popri živej slovenčine bola pre 20 slovenských detí z Užhorodu cieľom práca s mikrofónom, videokamerou, fotoaparátom ako aj základy žurnalistiky, ktoré deťom sprostredkovali naši odborníci. Návšteva – exkurzia v TA3 bola pre deti, ktoré zaujíma práca v médiách, nezabudnuteľným zážitkom. Jej zamestnanci deťom spontánne pripravili aj sladké darčeky.

deti z Užhorodu si zdokonaľovali slovenčinu

Dobre sa zabavili aj v kreatívnej galérii Bibiana

Film Čiapka, ktorý videli v kine, možno niektorých rozplakal, ale naši účastníci jesennej akadémie ho vnímali ako odvrátenú tvár života dospievajúcich v odstrašujúcich podmienkach.

Tematickú prehliadku mesta s profesionálnou sprievodkyňou deťom zabezpečila Bratislavská organizácia CR  (BTB) a TIC. Prechádzka bola príjemná, ale zároveň aj tvorivá. Získané materiály následne spracovávali v profesionálnom ateliéri pod vedením odborníkov do formy videa či webstránky. Pozreli si aj Bratislavu zhora z reštaurácie UFO. Rovnako aj prechádzka v uliciach podvečernej Bratislavy mladých hosti očarila.

Záver pobytu patril hodnoteniu a odovzdávaniu certifikátov. A preto, že sa tento projekt, rovnako ako predtým uskutočnená letná škola osvedčil, iste bude táto zaujímavá spolupráca pokračovať aj naďalej.

www.fijetslovakia.sk

deti z Užhorodu si zdokonaľovali slovenčinu
deti z Užhorodu si zdokonaľovali slovenčinu
deti z Užhorodu si zdokonaľovali slovenčinu
deti z Užhorodu si zdokonaľovali slovenčinu

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu