V Lomnickom sedle neuveriteľne krátka – iba šesťdňová – lyžiarska sezóna 2020/21

0
779

Na najvyššie položenej zjazdovke na Slovensku – v Lomnickom sedle – sa v sezóne 2020/2021 lyžovalo kvôli pandémii koronavírusu len 6 dní! Takú krátku sezónu si nikto nepamätá a verme, že ostane široko-ďaleko jediná. Po tom, čo sa poslední lyžiari vyviezli lanovkou do Lomnického sedla v stredu 12. mája a dole si odložili lyže po poslednom zjazde, vznikol ďalší zo série súčasných zvláštnych sezónnych rekordov.

V tejto zimnej sezóne odštartovali lyžovačku vo Vysokých Tatrách 12. decembra 2020 na Štrbskom Plese. Po nútenej prestávke od 1. januára do 21. apríla ju reštartovali 22. apríla a uzavreli dnes. Lomnické sedlo bolo k dispozícii len od 7. do 12. mája 2021.

„Aktuálna sezóna vo Vysokých Tatrách trvala 31 dní. Nebyť Covid-u a nútenej prestávke kvôli nemu, lyžiari by mohli na svahoch stráviť viac ako 150 dní. Prišli teda takmer o 4 mesiace. Lyžiarska  sezóna bola síce dramaticky krátka, ale sme radi, že aj napriek okolnostiam sme lyžiarom dokázali sprostredkovať parádne zimno-jarné zážitky. A bolo to vidieť aj na ľuďoch, že sa snažili túto sezónu užiť si oveľa intenzívnejšie ako po iné roky. Emócie z prvých jázd na zjazdovkách v apríli alebo v máji pripomínali radosť lyžiarov ako na úplnom začiatku sezóny,“ uviedol manažér strediska Lukáš Brodanský.

Aktuálna sezóna prekonala všetky doterajšie rekordy: V Lomnickom sedle bol doposiaľ najneskorším začiatkom sezóny 20. marec. Ak v minulosti vydržali snehové podmienky, lyžovalo sa do konca apríla, raz za dekádu sa podarilo končiť lyžovačku v sedle počas prvého májového týždňa. Doterajší rekord v dĺžke lyžiarskej sezóny vo Vysokých Tatrách drží sezóna 2006/2007 – trvala 174 dní. Na Štrbskom Plese začínala 11. novembra 2006 a končila 8. mája 2007.

Lanovky v Starom Smokovci a v Tatranskej Lomnici sú už v letnej prevádzke. Do konca mája môžu návštevníci obdivovať Tatranský ľadový dóm na Hrebienku. Posledná možnosť pre skalných lyžiarov vyvetrať lyže v tejto sezóne na Slovensku a využiť na lyžovačku lanovky bude počas najbližšieho víkendu (15. -16. 5.) v Jasnej. Z južnej i severnej strany Chopku budú však k dispozícii už len neupravené zjazdovky. Podľa toho, ako to snehové podmienky dovolia, možno sa podarí prekonať rekordný zápis z roku 2016, keď sa v Jasnej lyžovalo až do 15.mája…

www.tmr.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu