V Malackách vznikla moderná nábytkárska fabrika IKEA Industry

0
198
nová Ikea v Malackách

IKEA Industry na Slovensku pokračuje vo svojich rozvojových plánoch a do regiónu prinesie vďaka novej investícii nielen 130 nových pracovných miest, ale bude aj naďalej zabezpečovať cenovo dostupné kvalitné výrobky prostredníctvom efektívnych a vysoko automatizovaných výrobných procesov. V Malackách sa bude vyrábať ikonická knižnica BILLY.

Moderná fabrika na výrobu nábytku

Novopostavená fabrika má jednu z najvyšších úrovní automatizácie výroby v porovnaní s podobnými prevádzkami IKEA Industry na svete. Rozšírenie o 35 000 m2, čo je veľkosť piatich futbalových ihrísk, zahŕňa nové výrobné a skladové priestory. Investícia prináša aj zlepšenie ergonómie a pracovného prostredia na výrobných a baliacich linkách, ktoré sú vybavené množstvom robotov a automatizovaných systémov. „Veríme, že naša moderná fabrika v Malackách podporí našu ambíciu byť preferovaným zamestnávateľom a lídrom v oblasti udržateľnej výroby nábytku. Automatizácia dáva našim kolegom príležitosť vzdelávať sa a rásť a zároveň poskytuje bezpečné a moderné pracovné prostredie,“ vysvetľoval pri otvorení fabriky Kuba Jankowski, Global Managing Director IKEA Industry.

Uplatnenie pre mnohé talenty

Skúšobná výroba vo fabrike prebieha od začiatku roka 2024. Vďaka najnovším technológiám sa podiel drevotrieskových dosiek vyrobených a spracovaných v malackej fabrike zvýši až o 50 %. „Otvorenie novej výrobnej jednotky ešte viac posilní vedúce postavenie spoločnosti IKEA v nábytkárskom priemysle a prinesie do regiónu nové pracovné miesta,“ konštatoval Dariusz Martyniak, Site Manager IKEA Industry Malacky a dodál: „Vďaka našej novej investícii vytvoríme 130 pracovných miest pre rôzne profesie vrátane vysokokvalifikovaných pozícií vo výrobe. Radi privítame talentovaných a motivovaných kolegov, ktorí zdieľajú hodnoty našej spoločnosti“.

nová Ikea v Malackách

Dôraz na udržateľnosť

Riešenia vyvinuté v novej fabrike podporujú aj udržateľnosť. „Vďaka výstavbe nového špeciálneho mosta s plne automatizovaným dopravným systémom budeme efektívne prepravovať na mieru narezané dosky z našej vedľajšej fabriky na výrobu dosiek priamo na nové výrobné linky,“ vyzdvihla Amanda To, Global Manufacturing Area Manager IKEA Industry. Na strechách budov budú v blízkej budúcnosti umiestnené solárne panely. Súčasťou fabriky budú aj zelené fasády, ako aj kvalitný systém čistenia odpadových vôd a systém zberu dažďovej vody. Areál má byť vybavený prvkami, ktoré podporujú biodiverzitu v okolí, ako sú hniezdne búdky, výsadba lákajúca opeľovače, jazierka na napájanie divých zvierat, ochrana obojživelníkov a mokrade namiesto trávnatých plôch. „Nová fabrika dáva druhý život aj vianočným stromčekom zozbieraným od obyvateľov Malaciek a Bratislavy, pretože sa z nich vyrábajú dosky, ktoré sa neskôr používajú pri výrobe knižníc BILLY. Dúfame, že v tomto komunitnom cirkulárnom projekte budeme pokračovať aj v nasledujúcich rokoch a tento špeciálny príbeh bude naďalej súčasťou ikonickej knižnice BILLY, ktorá tento rok oslavuje 45. výročie svojho vzniku,“ pripomenuli na záver.

IKEA Industry je súčasťou skupiny IKEA, ktorá vyrába drevený nábytok. Pracuje v nej približne 15 000 spolupracovníkov v 32 výrobných závodoch v 7 krajinách sveta. Na Slovensku má už 6 výrobných závodov: tri v Malackách, dva v Trnave a jeden v Jasnej. Závod IKEA Industry V Malackách sa od roku 1999 vyrábajú dosky a v nábytkárskych fabrikách kúpeľňový nábytok, police KOMPLEMENT a teraz aj knižnice BILLY.

nová Ikea v Malackách

Pripravila: Alexandra Dekanová
Foto: IKEA Industry

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu