Navštívte podvečer bratislavské dunajské nábrežie.

0
870

Rozžiarilo sa umením a vianočnou atmosférou.

Vianočný čas je tento rok pre pandémiu koronavírusu špeciálny aj v hlavnom meste. Bratislava Tourist Board (BTB) spoločne s OZ Biela Noc a JTRE priniesli v adventnom čase na dunajské nábrežie v Bratislave moderné umenie pod názvom Život na Dunaji. Vo večernom čase môžeme obdivovať dvadsať svetelných mini príbehov umiestnených od River Parku až po Euroveu.

Bratislava je odjakživa spätá s kultúrou i umením. Tento rok si ich však jej obyvatelia ani návštevníci, vzhľadom na zlú situáciu okolo pandémie koronovírusu, veľmi neužili. Reakciou na to sú nové svetelné obrazy od slovenskej vizuálnej umelkyne Niny Augustín Šoškovej a svetelného dizajnéra Róberta Farkaša.

„Projekt Život na Dunaji doplnil verejný priestor o jedinečné umelecké inštalácie. Dunaj zbiera energiu na hornom toku a prináša ju do mesta. Svetelné obrazy a postavičky vystupujú z rieky a ľudia sa pri nich môžu zastaviť. Spojenie rieky a umenia tak tvorí pozitívne emócie,“ uviedol V. Grežo predseda predstavenstva BTB.

Bratislava Tourist Board podporuje tento projekt v rámci témy Turistom vo vlastnom meste. Ide o jednu z možností, ako dostať ľudí bezpečne do ulíc mesta bez toho, aby sa zhromažďovali na jednom mieste. Pripravených je 20 symbolov rieky a života okolo nej, ako napríklad loď a jej fragmenty alebo vodné živočíchy a pod. Netradičnými inštaláciami chcú organizátori a autori upriamiť pozornosť domácich i návštevníkov Bratislavy v adventnom čase na dunajský jedinečný verejný priestor.

„Príbehy na Dunaji tvoria vodnú prechádzku po nábreží pre malých i veľkých a sú súčasťou trinástich diel Bielej noci a jej symbolickej, tohtoročnej Christmas edition. Osobne sa veľmi teším, že sa nám v tento ťažký rok podarilo takto predvianočne skrášliť verejný priestor mesta a spestriť tak ľuďom večernú prechádzku. Svetelné objekty pri Dunaji si môžeme vychutnávať až do 6. januára 2021,“ hovorí Zuzana Pacáková, riaditeľka Bielej noci.

Život na Dunaji je jedným z viacerých aktuálnych podujatí v Bratislave. Svetelné obrazy na Dunaji, ktoré sa dajú príjemne sledovať aj z malých vianočných trhov na Tyršáku, sú do istej mieri aj náhradou za klasické vianočné trhy a ostatné nerealizované tradičné projekty.

Všetky podujatia, ktoré sa konajú počas obdobia adventu nájdete na visitbratislava.com/vianoce.

www.visitbratislava.com

Foto: Jaroslav Novák

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu