Kým žijú včely, bude sa dariť aj ľudstvu. Všetci poznáme túto neúprosnú pravdu, ale čo robíme, pre zdravšie životné prostredie, ktoré by bolo vhodné pre človeka i pre včielky?
Majitelia NH Bratislava Gate One sa rozhodli ísť príkladom a ako prví v Bratislave vytvorili včelám na streche moderného hotela vhodné prostredie na život.
Včely v hoteli
Chov včiel sa dnes stále viac posúva z údolí, hôr a dedín do miest. Aj mestá môžu byť pre ne prirodzeným prostredím. Jeden z akcionárov hotela NH Bratislava Gate One Rastislav Pavlišin začal písať svoj príbeh so včelami ako hobby včelár na bratislavskej Kolibe. „Keď moje včely vyprodukovali viac ako 70 kg kvalitného medu, ktorý získal certifikát kvality, rozhodol som sa posunúť svoje včelárenie z Koliby ďalej do mesta – na strechu hotela. Aktuálne máme na streche osem úľov, ale postupne ich bude až dvadsať. Samozrejme, najprv sme zisťovali, či tu budú mať dosť potravy. Potom sme im vytvorili čo najprirodzenejšie prostredie na život,“ hovorí Rastislav Pavlišin a spresňuje: „Včely majú rádius letu okolo 5 km od hotela. Nachádza sa tu dostatok zelených plôch, stromov a kríkov na zber peľu a produkciu kvalitného medu.“ Dlhodobým zámerom hotela je podnietiť rozširovanie plôch v meste s potenciálom mednej a peľovej znášky. „Chceli by sme inšpirovať aj ostatné hotelové siete, firmy a inštitúcie pôsobiace v meste, aby sa pridali k tejto iniciatíve a rozšírili rady chovateľov včiel na mestských strechách.“
Medový jedálniček
Hotel bude propagovať svoj včelí projekt aj klientom. Na recepcii získajú informáciu o úľoch na streche a sympatická maľovaná mapa s pamiatkami Bratislavy a včelami od maliara Petra Stankoviča im tiež ostane v pamäti a bude šíriť pozitívnu myšlienku projektu ďalej. „Úžitok z takéhoto ekologického chovu budú mať aj hoteloví hostia, keďže na jedálnom lístku sa objavia jedlá s medom, vyprodukovaným našimi včelami a na recepcii si budú môcť návštevníci zakúpiť aj včelie produkty,“ hovorí Jiří Kotulán, riaditeľ hotela NH Bratislava Gate One.
Včely potrebujú našu pomoc
Vo voľnej prírode sú ohrozené. Ničí ich okrem iného aj klieštik indický, voči ktorému sa nevedia brániť. Bez pomoci včelárov hynú. Východiskom je vhodná ochrana proti klieštikovitosti. Doposiaľ sa používali chemické prípravky, ale dnes je k dispozícii ekologické liečenie termickou metódou. Metodiku aj zariadenie – termokomoru vyvinul prof. Dr. Wolfgang Wimmer z Viedne. Pracuje na princípe zneškodnenia lariev klieštika vyššou teplotou, ktorú však včely zvládnu bez ujmy. Metóda tak napĺňa ideu biovčelárenia a produkcie zdravého medu bez reziduí z liečenia chemickými prípravkami. Priekopníkom tejto metódy u nás je skúsený včelár MVDr. Svetozár Ružička, ktorý sa spolu s manželkou stará aj o hotelové včely. „Radi pomôžeme svojimi radami a skúsenosťami aj iným subjektom pri vybudovaní strešnej bio včelnice aj s potrebným zázemím,“ ponúka odborné skúseností MVDr. Svetozár Ružička.
text: Anna Malá
Foto: archív NH Gate One