Všestranná levanduľa

Nadväzujeme na nedávne Triky pre krásu našich starých mám a pripomíname krásny modrofialový voňavý kvietok – levanduľu.

Pamätáte si? Naše staré mamy ako nejaké šamanky nám kládli pod vankúš voňavé vrecúška a my sme sa vďaka nim u babičky vždy dobre vyspali. Môžu za to silice, ktoré levanduľa obsahuje. Majú upokojujúce účinky na nervový systém, zlepšujú psychickú odolnosť, zaháňajú depresiu…

Levanduľa lekárska pochádza z východného Stredomoria a je považovaná za jednu z najvoňavejších rastlín vôbec. Jej najvýraznejšou vlastnosťou, ktorú odjakživa využívame, je to, že potláča rast baktérií a zanecháva po sebe príjemnú vôňu, ktorá navyše odpudzuje mole a mravce. Okrem toho pomáha pri príjemnom zaspávaní, utlmí bolesť hlavy, prevonia celý domov a dokáže chrániť pokožku od plesní či herpesu. Využívame ju najmä pre protizápalové, dezinfekčné a antibakteriálne účinky. Je však príjemná aj v kúpeli, ako dekorácia bytu i v kuchyni na ochutenie jedál, najmä mäsa a šalátov, veď je súčasťou obľúbeného provensalského korenia. Robíme si z nej tinktúry, čaje ale najčastejšie ju používame čerstvú alebo sušenú.

Spomenuli sme len zlomok využitia blahodarných účinkov levandule. Napíšte Woman Man ako a na čo všetko ju využívate vy? Iste to bude zaujímať našich čitateľov.

Náš TIP:

Vybabrite so zápachom v teniskách

Zápasí s ním každý, kto dbá o zdravý životný štýl a teda športuje, behá, bicykluje, chodí na túry do prírody. Okrem úzkostlivej hygieny, kvalitných bavlnených ponožiek a skutočne kvalitnej koženej športovej obuvi nám prichádza na pomoc aj levanduľa. Nebojte sa, nemusíte sa rozbehnúť kupovať alebo sadiť kvety. Na pomoc nám hneď prichádza novinka Herbexu – levanduľové vrecká, vyrobené z priemyselnej levandule, ktorá obsahuje zvýšené množstvo silice. Vrecká vložené do topánok, športových tašiek, kufrov, skriniek na topánky, skríň alebo iných priestorov, ktoré chceme prevoňať a chrániť pred plesňou, spoľahlivo zbaví zápachu. Silice, ktoré obsahuje levanduľa lekárska, nielen absorbujú zápach, ale majú aj protizápalové, dezinfekčné a antibakteriálne účinky. Výrobok sa dá kúpiť v každej dobrej drogérii a na e-shope www.herbex.sk, balenie so 4 vreckami za 2,89 €. Vyskúšajte.

text: Anna Malá

foto: pixabay.com, Herbex

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu