Balančné cvičenia posilňujú svaly, ktoré udržiavajú telo vzpriamené. Výsledkom je pekné držanie tela, lepšia stabilita, zmiernenie a odstránenie bolestí chrbta a kĺbov. Ak máte sedavé zamestnanie, zaobstarajte si balančnú podložku. Váš chrbát to potrebuje.
Ani si to neuvedomujeme, ale dobrú rovnováhu potrebujeme pre každodenné činnosti ako vzpriamenú chôdzu, vstávanie zo stoličky, chôdzu po schodoch, zaväzovanie šnúrok na topánkach, Rovnovážne cvičenia zlepšujú koordináciu, formujú nohy, brucho, zadok, posilňujú svaly panvového dna a chrbta. Aktivujú tiež proprioceptory, teda receptory v koži, kĺboch, väzoch, šľachách a svaloch, ktoré prijímajú stimuly napríklad z chodidiel, označujúce polohu, orientáciu a pohyb tela.

Tieto informácie sa prenášajú do mozgu a ten následne upraví polohu tela tak, aby ste nespadli. Dôležitým strediskom udržania rovnováhy je aj vnútorné ucho, ktoré do mozgu prenáša informácie o polohe hlavy. Problémy s vnútorným uchom vám spôsobia závraty aj pri sedení, na udržanie rovnováhy majú vplyv aj zranenia, choroby, neurologické poruchy, lieky, vek.
Balančné cvičenia sú veľmi vhodné najmä ak máte sedavé zamestnanie, tiež pri prevencii a chorobných stavoch ako artritída, osteoporóza, inkontintencia, problémy s vnútorným uchom, Parkinsonova choroba. Osožia aj pri bolestiach chrbta a kĺbov. Vždy sa však poraďte so svojim lekárom.

Jednoduché pomôcky, veľký efekt
Na balančných cvičeniach je úžasné, že ich môžete cvičiť prakticky kedykoľvek. Pri čistení zubov sa postavte na jednu nohu, v kancelárii seďte na balančnej lopte alebo podložke, vstávajte z kresla bez použitia rúk. Pre väčší efekt použite balančné podložky. Alternatívou veľkej balančnej lopty, ktorú možno používate v práci alebo doma na sedenie, je sploštená balančná podložka v tvare donutu. Na nej sa vám bude cvičiť o čosi pohodlnejšie.

Na zlepšenie koordinácie a spevňovanie vnútorných svalov slúžia aj dve malé balančné dosky. Sú také nenápadné, že na nich môžete stáť aj v kancelárii pri telefonovaní alebo doma pri sledovaní televízie. Dve balančné dosky spolu s návodom na cvičenie dostanete v predajniach a na webe Tchibo.

Známou balančnou pomôckou je aj bosu, ktoré sa používa plochou stranou hore aj dolu. Môžete na nej stáť, sedieť, ležať a tak posilňovať prakticky celé telo. Bosu podložku vrátane bočných gúm, pumpy a tipmi na cvičenie kúpite online na www.tchibo.sk.

Okrem balančných pomôcok zaradilo Tchibo do svojej ponuky všetko potrebné pre domáci fitness a jogu. Funkčné športové oblečenie, podložky a pomôcky na cvičenie a meditáciu, ako aj množstvo užitočných doplnkov nájdete v predajniach a na www.tchibo.sk. A ako bonus si dajte spraviť fajnovú kávičku so sebou!

foto: tchibo.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu