Samsung spúšťa projekt Wildlife Watch, vďaka ktorému sa môžete stať virtuálnymi ochrancami ohrozenej divokej zveri v africkom buši

0
1245
  • Špičkové fotoaparáty v telefónoch Samsung Galaxy S20 FE prenášajú nepretržitý stream divokej zveri z rezervácie Balule v Krugerovom národnom parku v Juhoafrickej republike.
  • Samsung sa spojil so známou spoločnosťou Africam, spoločne budujú streamingovú infraštruktúru divokej prírody v buši.
  • Podporujeme jednotku Black Mamba tvorenú takmer výhradne ženami, ktorá nenásilne bojuje proti pytliactvu.
  • Na osud divokých zvierat, v čase pandémie opomenutých, upozorňuje aj známa DJ Peggy Gou, veľká milovníčka prírody.

Spoločnosť Samsung dnes predstavila nový ambiciózny projekt Wildlife Watch, ktorý pomocou modernej technológie bojuje proti pytliactvu v africkom buši. Špičkové kamery profesionálnych kvalít v telefónoch Samsung Galaxy S20 Fan Edition (FE) budú nepretržite, 24 hodín denne a 7 dní v týždni, streamovať živý záznam z rezervácie Balule, ktorá je súčasť slávneho Krugerovho národného parku v Juhoafrickej republike. Ktokoľvek sa tak môže stať virtuálnym strážcom a chrániť ohrozené zvieratá pred pytliactvom tým, že ich bude sledovať v ich prirodzenom prostredí a užívať si krásne živé zábery v pohodlí domova. Viac informácií je možné získať na stránkach samsung.sk a www.wildlife-watch.com.

Pri príprave projektu spojil Samsung sily s firmou Africam, ktorá v minulosti odviedla veľa priekopníckej práce pri zavádzaní moderných technológií v afrických krajinách. Pri monitorovaní zvierat v buši zohrá veľkú úlohu jeden z najnovších inteligentných telefónov radu Galaxy. Nesmierne dôležitá je tiež účasť ochranárskej organizácie Black Mamba, ktorú tvoria takmer výhradne ženy. Tá sa pomocou nenásilných metód snaží zabrániť pytliactvu, ktorého výskyt v pandemickej ére výrazne vzrástol – ilegálni lovci využívajú náhlu absenciu turistov. Vďaka projektu Wildlife Watch sa ktokoľvek môže zblízka pozrieť, čo práca strážcov obnáša, prezrieť si ohrozené zvieratá a prípadne aj na ich ochranu finančne prispieť.

Jednou z hlavných tvárí celej iniciatívy je DJka, producentka a módna návrhárka Peggy Gou. Rodáčka z Južnej Kórey, ktorá dnes žije v Berlíne, je veľkou milovníčkou exotických zvierat, najmä žiráf. Svojou účasťou plánuje podporovať verejnosť, aby sa do projektu zapojila, podieľala sa na strážení zvierat pred pytliakmi a šírila potrebné informácie ďalej.

Firma Africam v buši na rôznych miestach nainštalovala štyri mobilné telefóny Samsung Galaxy S20 FE a tým zdvojnásobila svoju súčasnú infraštruktúru v rezervácii Balule. Model S20 FE je vybavený špičkovou kamerou profesionálnych kvalít, vylepšenou umelou inteligenciou a výkonnou technológiou 30x Space Zoom. Na live streaming zvierat v buši sú tieto prístroje ako stvorené, k ich hlavným prednostiam totiž patrí skvelý výkon v slabom svetle a kvalitné zábery aj z väčšej vzdialenosti. Členky organizácie tak môžu vedeniu rezervácie poskytnúť podstatne kvalitnejší záznam, ktorý potom slúži ako dôkaz pre políciu či súdy.

Strážkyne budú pri strážení rezervácie používať aj maskovaný džíp, ktorý je rovnako vybavený telefónom Samsung Galaxy S20 FE. Streaming z hliadok umožní záujemcom na vlastné oči vidieť, čo členky Black Mambas vidia pri svojej práci denne, ako by stáli vedľa nich.

Samsung pri modeloch Galaxy spustil program uprecyklácie (recyklácia s pridanou hodnotou), ktorého cieľom je riešenie sociálnych problémov, predĺženie životného cyklu produktov a zníženie množstva odpadu – telefóny vďaka nemu získavajú druhý život, v ktorom slúžia na rozličné účely a získavajú nové dôležité funkcie. Týmto spôsobom je možné obmedziť potrebu neustále vyrábať nové produkty. V rámci iniciatívy Wildlife Watch sa telefóny Samsung v rukách strážkyň rezervácie menia na bezpečnostné kamery strážiace hranice územia a výrazne tak uľahčujú ich každodennú prácu pri ochrane zvierat.

Kto sa k projektu pripojí a stane sa virtuálnym strážcom na internetových stránkach www.wildlife-watch.com, môže poslať strážkyniam rezervácie správu, keď uvidí nejaké zviera, ktorému hrozí útok od pytliaka. Môže tiež obrázky z fotoaparátov zdieľať na sociálnych sieťach alebo osloviť svojich priateľov a blízkych, aby sa k akcii pripojili tiež a finančne jednotku Black Mambas podporili. Kamery mobilných telefónov sú neustále v pohybe a zábery sa tak stále menia, takže si môžete z pokoja domova užívať nové a nové pohľady na majestátne slony, levy či žirafy.

DJka, producentka, módna návrhárka a veľká milovníčka zvierat Peggy Gou opísala projekt slovami: „Sú to nádherné stvorenia a všetci ich milujeme, ale smutnou pravdou je, že pytliactvo v celej Afrike momentálne narastá. Je preto skvelé, že v boji proti nemu môže pomôcť zariadenie, ktoré všetci používame každý deň. Možnosť stať sa virtuálnou strážkyňou a podporiť tie skvelé ženy, ktoré s pytliactvom bojujú, je jednoducho úžasné.“

Komentár pridal aj Mark Notton, riaditeľ európskej divízie mobilných zariadení Samsungu: „Naše životy sa v poslednej dobe stále častejšie presúvajú do virtuálnej sféry a tým pádom ešte lepšie vidíme, nakoľko moderné technológie dokážu dať ľudí dohromady za dobrým účelom. Projekt Wildlife Watch je toho skvelým dôkazom – naše telefóny vďaka nemu získavajú novú funkciu a my dúfame, že si získa dostatok priaznivcov. Nielenže tak podporíme ochranu divokej zveri v jej prírodnom prostredí, ale ešte dáme ľuďom možnosť, aby si ich v pohodlí domova prezerali a dozvedali sa o nich všetko potrebné.“

Projekt Wildlife Watch využíva modernú technológiu na všeobecne dobré účely a prispieva tak k plneniu cieľa č. 15 (Život na súši) zo zoznamu cieľov trvalo udržateľného rozvoja, ako ich ustanovila OSN. K programu Agenda pre udržateľný rozvoj 2030 sa v súčasnosti prihlásilo 193 členských krajín OSN. Výsledkom spolupráce Samsungu s Rozvojovým programom OSN (UNDP) je edukačná a dobročinná mobilná aplikácia Samsung Global Goals. V súčasnosti je nainštalovaná na viac ako 100 miliónoch smartfónoch Galaxy po celom svete a jej prostredníctvom sa už pre Rozvojový program OSN vyzbierala suma presahujúca milión dolárov. Milióny užívateľov majú možnosť prispieť aj drobnou sumou k lepšiemu svetu a zároveň sa o cieľoch udržateľného rozvoja dozvedieť viac.

Projekt Wildlife Watch bude trvať zhruba dva mesiace (od 3. marca do 8. apríla 2021). Spoločnosť Samsung dúfa, že sa počas tejto doby podarí na situáciu afrických zvierat, počas pandémie trochu pozabudnutých, upozorniť maximálne množstvo ľudí. Viac informácií nájdete na stránke http://samsung.com/sk/explore/photography/anti-poaching-wildlife-watch/. Živé záznamy sú k dispozícii na stránke www.wildlife-watch.com.

O spoločnosti Africam

Spoločnosť Africam bola založená v roku 1999 s cieľom oboznámiť celosvetovú verejnosť s jedinečným prostredím afrického buša obrazom i zvukom prostredníctvom živých záberov. Našu spoločnosť tvoria nadšení milovníci divokej prírody, naším spoločným cieľom je chrániť prekrásne prostredie a panensky čisté ekosystémy, v ktorých africká zver žije. Svoj kamerový systém sme inštalovali aj v mimoriadne odľahlých lokalitách, živý záznam prenášame do viac ako 200 krajín. Viac informácií o komunite Africam nájdete na internetových stránkach www.africam.com.

O protipytliackej jednotke Black Mambas (Čierne mamby)

Skupinu s plným názvom The Black Mambas Anti-Poaching Unit založila v roku 2013 nezisková organizácia Transfrontier Africa NPC kvôli ochrane divokej zveri v západnej časti prírodnej rezervácie Balule, čo je súčasť Krugerovho parku v Juhoafrickej republike. Už počas prvého roka svojej činnosti jednotka tvorená najmä ženami rozšírila svoju pôsobnosť aj na iné regióny a v súčasnosti chráni hranice celej rezervácie s rozlohou 62 tisíc hektárov. Organizácia sa riadi princípom „rozbitého okna“ – snažia sa z Balule urobiť územie, v ktorom je pytliactvo natoľko náročné, opovrhované a málo výnosné, že sa skrátka nevypláca, či už ide o akýkoľvek druh. Členky jednotky majú v africkej komunite veľmi uznávané postavenie, predovšetkým vďaka usilovnej a neprestajnej snahe o záchranu populácie nosorožcov a ďalších ohrozených divokých zvierat.

Cieľom projektu Black Mambas nie je však len ochrana africkej fauny vďaka každodennej terénnej práci – jej členky hrajú dôležitú spoločenskú úlohu ako vzory pre ostatných. Chcú, aby všetci v komunite chápali, že ochrana prírody prináša väčšie výhody ako pytliactvo, a snaží sa riešiť neblahé sociálne a morálne dôsledky, ktoré falošná ekonomika spojená s pytliactvom do afrických komunít priniesla, vrátane drogovej závislosti. Spoločnosť Samsung skupinu Black Mambas dlhodobo finančne podporuje. Prostredníctvom nástroja pre okamžitý finančný dar, ktorý je najnovšie súčasťou internetových stránok jednotky, sa k tejto podpore môže pripojiť ktokoľvek.

foto: Samsung

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu