Záhrada bez trávnika znamená menej údržby a viac krásy

0
528
Bezúdržbová záhrada bez trávnika

3.časť seriálu: Menej údržbová záhrada

V posledných rokoch sme konečne svedkami rastúceho záujmu o záhrady priateľské k prírode, ktoré si vyžadujú menej údržby a poskytujú väčšiu diverzitu rastlinných druhov a krásy.

Tradičný trávnik, ktorý často považujeme za základ záhradného dizajnu, vôbec nemusí byť nevyhnutnou súčasťou záhrady. Nielenže je náročný na údržbu, ale často neponúka také výhody, aké by sme od našej záhrady očakávali. Nie je trvalo udržateľný a ani ekologický. Čo ak by sme sa rozhodli trávnik nahradiť inými prvkami a rastlinami? Aké by to malo výhody pre nás aj pre životné prostredie?

V druhej časti nášho seriálu sme písali  o polykultúrnom trávniku, ktorý je menej údržbový ako trávnik anglický/monokultúrny. V tretej časti seriálu ideme ešte ďalej. Viete si predstaviť, že trávnik nebudete mať vôbec? Ide o to, že každý trávnik je nutné kosiť a počas suchého leta aj polievať. Aj ten polykultúrny, len oveľa menej často. Niektorí sa nevedia vzdať trávnatej plochy najmä kvôli deťom, iní milujú konvencie a stereotyp a nevedia tento prežitok prijať.

Čo teda namiesto trávnika v záhrade, alebo ako môžeme mať peknú záhradu bez ďalšej možnej údržby?

Lúka

Je to zmes trvalých aj jedno-dvojročných rastlín vhodných na konkrétne stanovisko. Lúku kosíme po odkvitnutí rastlín, zvyčajne 1 – 2 razy ročne. Inak ju určite nehnojíme a nepolievame. Výborná je práve do ovocného sadu, ovocie padajúce na zem sa toľko neobije. Samozrejme, vieme ju použiť ako krásny centrálny priestor. Je to o našej predstavivosti. Do príliš malých záhrad nie je až taká vhodná. Viac jej svedčí väčší priestor.

Bezúdržbová záhrada bez trávnika

Pôdopokryvné trvalky

Jednou z najlepších alternatív k trávniku sú pôdopokryvné trvalky. Rozširujú sa najmä podzemkami, či nadzemnými výhonkami a po čase pokryjú celú pôdu, vytvárajú hustý porast, ktorý efektívne zakryje pôdu a bráni rastu burín. Na rozdiel od trávnika nevyžadujú pravidelné kosenie, zavlažovanie ani chemické ošetrenie.

Medzi výhody pôdopokryvných trvaliek patria:

  • Nižšie nároky na údržbu: Nepotrebujú pravidelné kosenie ani chemickú ochranu.
  • Lepšia ochrana pôdy: Hustý porast zamedzuje erózii pôdy a pomáha udržať vlhkosť.
  • Podpora biodiverzity: Poskytujú útočisko a potravu pre hmyz a ďalšie drobné živočíchy.
  • Estetická hodnota: Ponúkajú rôzne farby, textúry a vône počas celej sezóny, čo trávnik nedokáže.

V prírode nájdeme veľké množstvo pôdopokryvných trvaliek. Dôležité je vybrať si správny druh na správne stanovisko.

Sucho a slnko

Materina dúška a nízke odrody tymiánu/Thymus vytvárajú úžasné farebné (biele, ružové, fialové) a voňavé koberce v najväčšom suchu a štrkovitej pôde. Výborné sú medzi kameňmi chodníka, pri schodoch a v kombinácií s inými druhmi ako napríklad s rôznymi druhmi nízkych rozchodníkov/Sedum. Vedia nahradiť trávnik na najsuchších miestach a znášajú aj mierny zošľap.

Tieň a polotieň

Výborné do tieňa a polotieňa sú napríklad waldsteinia, pupkovec/Omphaloides verna, bergénia, alchemilka/Alchemila, či fialky/Viola. Môj obľúbený je Čerkáč peniažtekovitý/Lysimachia nummularia, ktorý znáša naozaj rôzne podmienky.

Ideálne je trvalky kombinovať a vytvoriť zaujimavé štrktúry a farby počas roka. O rôznych pôdopokryvných nizučkých trvalkách by sme mohli hovoriť veľmi dlho a budeme hovoriť konkrétnejšie nabudúce.

O niečo vyššie sú rôzne kakosty/Geranium, zimozeleň/Vinca, karpatský zvonček/Campanula carpatica, pachysandra, krpčiarka/Epimedium, hluchavka škvrnitá/Lamium odoratum či zbehovec plazivý/Ajuga reptans.

Bezúdržbová záhrada bez trávnika

Kvetinové záhony

Svet trvalkových záhonov je svetom mnohých farieb, vôni a tvarov. Každý rok a po celý rok nahradia trávnik. Ak si to zatiaľ neviete predstaviť, tak si zo svojho trávnika postupne ukrajujte po metri na kvetinový záhon a nakoniec budete mať plnú záhradu kvetov. Existuje veľa  pôdopokryvných trvaliek, ktoré sú vyššie ako tie spomenuté vyššie. Vytvárajú vankúše a koberce a pekne sa dajú medzi sebou kombinovať.

Úžasné sú aj mnohé trávy v kombináciami s vyššími trvalkami.

Dôležité je vybrať si správne druhy na správne miesto a tie kombinovať medzi sebou. Ak máte v záhrade veľmi sucho, potom vyberajte trvalky na suché stanoviská. Rôzne stredomorské byliny, sápy/Phlomis, železníky/Verbena, veroniky/Veronica, vysoké rebríčky/Achilea, centrant atď.

V tieni vám určite nerastie trávnik – vhodne vybraté trvalky tu splnia svoju úlohu. Zimozeleň/Vinca, brunery, krpčiarky/Epimedium, hosty, srdcovky/Dicentra, astilby, čemerice/Helleborus či vysoký údatník lesný/Aruncus dioicus. 

Nároky na údržbu: raz ročne ich zostrihať zvládne hocikto. Vždy na jar sa im stačí trošku venovať a zvyšok roka môžete už len odstraňovať odkvitnuté súkvetia – opakovane a bohatšie zakvitnú, ale nie je to nutné. A ďalší rok sa môžete na ne tešiť znova. Niektoré druhy sú aj stálozelené a tešia vás aj v zime, pri iných odkvitnuté súkvetia vytvárajú s inovaťou pekné obrazy. 

Svet kvetinových záhonov je závislosť. Ak raz tomu podľahnete, zabudnete na trávnik.

Záhrada bez centrálneho trávnika

Keď sa zbavíme predstavy trávnika ako centrálneho bodu záhrady, otvárajú sa nám nové možnosti pre dizajn. Centrálne miesto v záhrade môžeme využiť rôznymi spôsobmi, pričom nemusí vždy ísť o zelenú plochu.

Bezúdržbová záhrada bez trávnika

Alternatívy k trávniku v strede záhrady:

  • Kvetinové záhony: Centrálny bod môže tvoriť záhon plný kvetín, ktoré priťahujú opeľovače a pridávajú farbu a život do záhrady.
  • Vodné prvky: Jazierko, fontána alebo rybník môžu slúžiť ako estetický a relaxačný prvok v centre záhrady.
  • Umelecké záhrady: Čo tak pohrať sa s pôdorysom a do stredu záhrady si umiestniť niečo netypické, umelecké, kreatívne, niečo, čo zdanlivo do záhrady vôbec nepatrí? A k tomu prispôsobiť okolitý priestor tvarmi, cestičkami a rastlinami. Staré dvere, umeleckú sochu, mozaikovú špirálu, kopec, starú studňu alebo niečo, čo nás charakterizuje.
  • Ovocný sad: Namiesto trávnika môžeme do stredu záhrady vysadiť pár ovocných stromov alebo jedlú záhradu.
  • Záhradné cestičky: Kamenné alebo drevené chodníky môžu tiež vytvárať zaujímavé geometrické tvary a viesť návštevníkov záhradou.

Dizajnové tvary záhrad bez trávnika

Rovnako ako nemusí byť trávnik centrálnym bodom záhrady, ani samotná záhrada nemusí byť navrhnutá tradične. Využitie rôznych tvarov a zón môže záhrade pridať dynamiku a rôznorodosť.

Príklady dizajnových tvarov:

  • Organické tvary: Zakrivené línie a nepravidelné tvary môžu lepšie imitovať prírodu a prispieť k uvoľnenej atmosfére.
  • Geometrické tvary: Prísne geometrické tvary ako kruhy, štvorce alebo obdĺžniky môžu dodať záhrade moderný a upravený vzhľad.
  • Zónovanie: Rozdelenie záhrady do viacerých zón (napr. relaxačná, jedlá záhrada, kvetinová zóna) dodáva záhrade funkčnosť a logickú štruktúru.

Prechod na záhradu bez trávnika prináša nielen ekologické a estetické výhody, ale aj praktické výhody. Pôdopokryvné trvalky, nové dizajnové riešenia a odvážne využitie priestoru môžu vytvoriť jedinečnú a menej údržbovú záhradu, ktorá je zároveň krásna i udržateľná. V záhradnom dizajne platí, že menej je často viac. Platí to aj pre záhradu bez trávnika.

Viac informácii nájdete na www.zahradnaarchitektura.com.

Bezúdržbová záhrada bez trávnika

Pripravila: Ing. Lenka Valušková, záhradná a krajinná architektka
Foto: www.zahradnaarchitektura.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu