Zdravá prostata je pre muža dôležitá z viacerých ohľadov

Aktívny život, šport a zdravý životný štýl sú pre telo určite prospešné. Možno si myslíte, že keď žijete zdravo, nemôže vás žiaden zdravotný problém zaskočiť. Ak máte pocit, že problémy s prostatou sa týkajú len starých pánov, mali by ste svoj postoj prehodnotiť.

Cez žľazu, ktorá je uložená medzi močovým mechúrom a konečníkom, prechádza močová rúra, do ktorej ústia semenovody spolu s vývodmi zo semenných mechúrikov. Cez prostatu, resp. cez močovú rúru ňou prechádzajúcu odteká z tela moč. Keďže cez prostatu odchádza ejakulát, môžu komplikácie s prostatou pre muža znamenať nielen problémy s močením, ale aj so sexuálnym životom.

Ochorenia prostaty

O prostate možno povedať, že funguje ako ventil. Keď sa tento ventil z nejakého dôvodu poškodí a nepracuje správne, nemôže telo plnohodnotne fungovať. Ochorenia prostaty môžu byť menej závažné i vážne, obe treba bezprostredne riešiť.

Ochorenia prostaty sa delia na zápalové a nádorové. Nádorové ochorenia môžu byť nezhubné a zhubné – rakovina prostaty.V niektorých prípadoch stačí len úprava stravy a zmena pitného režimu a stav sa dá do poriadku. V iných je potrebná aktívna liečba.

Prostata je veľká približne ako gaštan či orech a váži okolo 20 gramov. Obsahuje látky/tekutiny, ktoré sa pri prechode ejakulátu cez prostatu stávajú jeho súčasťou. Prostata však môže z viacerých dôvodov začať štrajkovať. Neprospieva jej vyšší vek, zvýšená produkcia testosterónu, obezita, cukrovka či vysoký krvný tlak. K najčastejším problémom patria prostatitída (zápalová choroba prostaty), nezhubné zväčšenie prostaty (benígna hyperplázia prostaty) a rakovina prostaty.

Prostatitída

Zápal/opuch prostatickej žľazy môže byť veľmi bolestivý a nepríjemný. Vyvinúť sa môže u mužov všetkých vekových kategórií. Prejavuje sa bolesťou v oblasti panvy, genitálií, krížov a zadku, bolesťou počas močenia, ale aj častou potrebou močenia. Nepríjemná je aj bolesť pri ejakulácií, ktorá môže spôsobiť problémy s erekciou či dokonca stratu sexuálnej túžby. Tento stav môžu sprevádzať tiež horúčky a únava. Najčastejšie sa objavuje chronická prostatitída, zvyčajne trápi mužov nad 40 rokov. Zabrániť tomu, aby sa tento stav neustále vracal, sa dá dlhodobou a dôslednou liečbou zahŕňajúcou zmenu životného štýlu.

Zväčšenie prostaty

Veľmi častým a často pretriasaným problémom je nezhubné zväčšenie prostaty. Nadbytočný rast buniek prostaty sa ani nemusí prejaviť, preto o ňom väčšina mužov nemusí mať tušenie. Keď sa však príznaky objavia, dokážu pekne znepríjemniť život. Zvyčajne sa objaví časté nutkanie na močenie, avšak vyprázdňovanie je problematické, prúd je slabý a po močení nastáva odkvapkávanie. Medzi príznaky patria bolesti a pálenie pri močení. Nezvyčajné nie je ani nočné močenie, keďže zväčšená prostata tlačí na močovú trubicu a aj na močový mechúr.

Zväčšená prostata sa neprejavuje len problémami s močením, ovplyvňuje tiež sexuálny život. Problémy s erekciou často vedú k poklesu libida a vzdaniu sa posteľných radovánok. Muži to považujú za svoje zlyhanie, sú nervózni a partnerke sa začnú vyhýbať. Problém zväčšenej prostaty tak môže prerasť aj do vzťahových problémov.

Liečba

Pri podozrení na ochorenie prostaty by ste mali navštíviť svojho lekára. Zväčšenú prostatu, ak ide o ľahšiu formu, najčastejšie možno liečiť alfa blokátormi, pri vážnejších prípadoch sa už pristupuje k chirurgickej liečbe. K najtradičnejším patrí prostatektómia, kedy dochádza k odstráneniu časti alebo celej prostaty. Keďže počas procedúry môže dôjsť k poškodeniu nervov v okolí prostaty, po tejto operácii môže mať pacient ťažkosti s dosiahnutím erekcie. Nemusí isť však o trvalý stav. Prečítajte si o tom, ako môžete obnoviť svoje sexuálne zdravie po prostatektómii.

foto: iStock

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu