Zdravé brušká aj vďaka prvým príkrmom

Zdravé stravovanie nie je žiadna veda. V súčasnosti sa však všetko rieši na internete: doktorom je často „gúgl“ a mamičky si medzi sebou vymieňajú na rôznych fórach všakovaké „múdre“ rady. Zväčša je to skôr na škodu, než by prinášalo úžitok. V úvode knižky „Prvé príkrmy“ takto upozorňuje na jeden z  fenoménov modernej doby autorka Anetta Vaculíková.

„Zdravá strava u nás doma nie je len o kvalitných potravinách a domácej výrobe. Pre mňa je to najmä o rešpektovaní pocitu hladu a sýtosti,“ pridáva sa Eva Blaho, spoluautorka a zároveň odborná garantka tohto originálneho projektu. „Pre mňa je dôležité jesť nielen zdravo, ale hlavne spolu,“ dopĺňa tretia z autorského kolektívu Katarína Ovečková Medveďová.

Vlastné deti najväčšou inšpiráciou pre autorky

Knižka s podtitulom „Pre zdravé brušká“ ponúka zneisteným, starostlivým a vnímavým rodičom návody, recepty a odporúčania, ktoré vzišli z vlastných poznatkov. „Naše deti nám boli najväčšou inšpiráciou pri písaní textov, zbieraní skúseností a tvorení idey, za čo im z celého srdca ďakujeme,“ vyznávajú sa autorky.

V praktickej špirálovej väzbe a so vzdušnou prehľadnou grafickou úpravou, ktorej zodpovedajú minimalistické fotografie, prichádza tento mimoriadny kulinársky sprievodca do distribúcie krátko pred Vianocami. „Prvé príkrmy“ sú naozaj chic tipom na doplnenie kolekcie darčekov pod stromčekom. Oslovujú síce predovšetkým mamičky a oteckov drobcov, ktorí zažijú svojho prvého Ježiška, ale určite majú potenciál nájsť si miesto v každej knižnici.

Knihou sprevádzajú ikonky a značky, ktoré uľahčujú orientáciu v receptoch. Autorky ponúkajú aj triky na stravovanie odrastenejších detí, než sú tie, na ktoré sa primárne zameriavajú. Nechýbajú dokonca ani nápady na varenie pre celú rodinu.

Výborný pomocník pre rodičov

Cieľom knihy je motivovať, informovať a poskytnúť prehľad o najnovších trendoch v stravovaní tých najmenších. Publikácia má ambíciu a prianie uspokojiť všetkých, ktorým záleží na kvalite stravy svojich drobcov, aby do budúcnosti mali len tie najlepšie predispozície na boj s dnes tak rozšírenými civilizačnými ochoreniami.

„Kniha ´Prvé príkrmy´ je skvelá a inšpiratívna. Odporúčam ju ako výborného pomocníka pre všetky mamičky bábätiek do jedného roka života. Je to najdôležitejšie obdobie nielen z hľadiska psychomotorického rozvoja, ale aj vývoja tráviaceho systému a osvojovania si správnych stravovacích návykov,“ víta novinku pediatrička a neonatologička MUDr. Miroslava Palonder Sopková.

Na trh priamo z tržnice

Publikácia vydavateľstva  likegroup slávnostne vstúpila na trh 29. novembra krstom v Starej tržnici v Bratislave. Všetko naj do života jej v priestoroch kaviarne Lab zaželala herečka, speváčka a moderátorka Zuzana Haasová. Knižku, ako inak, pokrstili detičky autoriek a fotografky svojimi ťapkami zabrblanými od jedla pripraveného podľa receptov v knihe.

Názorom prispela aj prezidentka obezitologickej sekcie Slovenskej diabetologickej spoločnosti, MUDr. Ľubomíra Fábryová, PhD.: „To, že správna výživa je dôležitá, vedeli už naše matky a takisto ich matky. V súčasnosti je však rozdiel v tom, že naši rodičia a starí rodičia mali informácie o tom, odkiaľ potraviny, ktoré konzumujú, pochádzajú a kým boli vyrobené. Mali teda väčšiu istotu, čo konkrétne potraviny obsahujú. V súčasnosti je potrebné podrobne čítať, čo je na potravinách uvedené.“

Knižku „Prvé príkrmy“ nájdete na pultoch všetkých dobrých kníhkupectiev a obchodov s detským tovarom alebo na www.prveprikrmy.sk.

Predkrm (ukážka)

Rady overené časom, našimi polovičkami aj detskými jazýčkami

  •  Nakupujte sezónne, je to lacnejšie, chutnejšie a šetrné k životnému prostrediu. Doprajte deťom veľa zeleniny a ovocia – sú dôležitým zdrojom enzýmov, vlákniny, vitamínov a minerálov.
  •  Nakupujte z fariem a online debničkových obchodov, vyberajte s triezvym úsudkom. Najzdravšie potraviny sú tie, ktoré vyrastali v pôde alebo boli vyrobené zo zdravo kŕmených a chovaných zvierat. Deti nepotrebujú jesť polotovary.
  •  Zvoľte čistú vodu, prípadne detské nesladené bylinkové čaje ako základ pitného režimu.
  •  Plánujte, mrazte a zavárajte sezónne prebytky.
  •  Uprednostnite prirodzene sladké potraviny a nie cukrovinky.
  •  Pokiaľ máte možnosť, vybudujte si hoci len malú záhradku na balkóne, zasaďte bylinky, jahody, paradajky či rukolu. Ráno vstať, zobrať do ruky krhličku a popolievať svoje záhony, prípadne si odtrhnúť pažítku na maslový chlebík, večer zjesť dozretú jahodu – to sú všetko krásne zvyky, ktoré si môžete v sezóne postupom času užívať spoločne s „malkáčmi“.
  •  Stanovte si vlastné zásady, ktorých sa budete držať pred svojím okolím.

Predstavenie spoluautoriek:

ANETTA VACULÍKOVÁ

Autorka

Stojí za projektom Food Revolution Jamieho Olivera na Slovensku a je aj spoluzakladateľkou neformálnych vzdelávacích projektov, ako sú občianske združenie Jem iné a Foodkut. Ako sama hovorí, odmalička túžila robiť veľké veci – preto dnes varí vo veľkých hrncoch, mení stravovacie návyky ľudí, prepája tradičné produkty s exotickými a zbožňuje experimentovanie v letnej kuchyni na farme Agrokruh. Vyštudovala diplomaciu, medzinárodné vzťahy a MBA. Profesionálne sa pretancovala k marketingu v gastronómii, venovala sa interiérovému dizajnu a aj vďaka rodičom a neustále zbalenému kufru si vypestovala lásku k cestovaniu, ale aj k zaujímavému, zdravému a netradičnému jedlu. Zdôrazňuje, že deti sú jej srdcovou záležitosťou: „Mixovanie, krájanie či rozprávanie o jedle s tými najmenšími je proste radosť. S manželom Vacom sme si predsavzali, že urobíme všetko preto, aby sme našu ´mini Anettku´ vychovávali a viedli k zdravému životnému štýlu a boli pre ňu svetlým príkladom toho, aký vplyv má strava na náš fyzický výkon, výzor a zdravotný stav.“

EVA BLAHO

Spoluautorka, odborná garantka

Je cestovateľka telom aj dušou. Preto nedokázala odolať volaniu sveta a z rodných Kysúc sa vybrala spoznávať iné krajiny. Najviac času strávila v ďalekej Austrálii, ktorá ju zlákala svojimi plážami, skvelou kuchyňou, ale hlavne úžasným štúdiom zdravej výživy a fytoterapie na populárnej univerzite komplementárnej medicíny ACNT. Pokušenie zostať v slnečnom Sydney bolo veľké, ale napokon prevládla chuť podeliť sa o svoje poznatky doma: „Krátko po návrate na Slovensko som sa ocitla v inšpiratívnom kolektíve ľudí z občianskeho združenia Jem iné a Foodkut, s ktorými sme spoločne začali kuchtiť pekné projekty spojené s edukáciou a popularizáciou zdravého a chutného jedenia. Som vďačná, že naše spoločné záujmy sa nekončia len pri sporáku, ale pripravujeme aj workshopy či kurzy varenia pre detičky a dali sme dokopy aj túto knihu.“ Okrem toho prednáša, v spolupráci s MUDr. Petrom Minárikom píše odborné knihy a teší sa zo svojho syna Viktorka, z jeho tatina Peťa a čerstvého prírastku do rodinky – Veroniky.

KATARÍNA OVEČKOVÁ MEDVEĎOVÁ

Spoluautorka

Žurnalistka, kuchárka, lektorka kurzov varenia a mama. Viac ako 10-ročné skúsenosti z odboru zbierala aj v reštaurácii u skvelého Jardu Žídeka, pri foodstylingu v ateliéri Stefana Liewehra vo Viedni, spolupráci s nórskym šéfkuchárom Daniélom Rougé Madsenom či s režisérom Petrom Kerekesom na projekte ´Ako sa varili dejiny´ a na mnohých kurzoch varenia a workshopoch v školách. V srdcovom projekte Cookučka sa venuje najmä téme rodinnej stravy. Na kurzoch varenia najradšej pracuje s deťmi a za výzvu, ktorá ju baví, považuje vzdelávanie „pubertiakov“. V knihe poskytuje svoj pohľad a tipy na zdravé stravovanie v rodine s dvoma už staršími deťmi, keď je pod vplyvom povinností niekedy nutné šetriť čas: „Som toho názoru, že strava je rodinný rituál, ktorý okorení, ochutí, ale i osladí vzťahy medzi rodičmi a deťmi. Varenie má byť tiež zážitok a nemá trvať večnosť. Treba vedieť využiť jeden základ pre celú rodinu tak, aby sme každému ulahodili. Jasnačka, sú aj úlety, ale tie má každá rodina iné, a to je ,tajko’. Môj syn Ondrej a dcéra Tereza už majú 13 a 8 rokov.“

prveprikrmy.sk

facebook.com/prveprikrmy

instagram.com/prveprikrmy

#prveprikrmy

#prezdravebruska

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu