Intímny život po pôrode je iný…

0
2457
Intímny život po pôrode je iný...

Bolesti, pokles libida či rozšírenie vaginálnej steny – presne tieto intímne problémy môžu trápiť nejednu ženu po pôrode. Tehotenstvo a pôrod síce prinášajú veľa radostí, avšak v partnerskom živote „po“ sa nemusíme cítiť tak, ako kedysi. Čo s tým?

Zmeny po pôrode

Po prirodzenom pôrode zostane vagína o niečo väčšia, ako bola predtým. Pošva sa roztiahne, je opuchnutá a bolestivá. V priebehu niekoľkých dní opuch ustúpi, vagína získava svoj svalový tonus a začne sa postupne zmenšovať. Odborníci preto odporúčajú pripraviť intímne partie na pôrod cvičením Kegelových cvikov. Tie pomáhajú obnoviť svaly v oblasti pošvy a močového mechúra, a predchádzať tak inkontinencii. Posilnenie panvového dna je i dobrým začiatkom pre riešenie problémov pri pohlavnom styku.

Rýchlosť zahojenia hrádze závisí od veľkosti poranenia. Ak si trhliny nevyžadovali šitie, proces hojenia prebieha rýchlejšie. Čím bol pôrod náročnejší a intímne ženské partie poškodil do väčšej miery, je dôležité rátať s tým, že sa budú hojiť dlhšie. Preto je tiež lepšie počkať aj so sexuálnym stykom až dovtedy, kým ho „neudobrí“ lekár.

Jedným z problémov v intímnych partiách po pôrode môže byť aj kvasinková infekcia. Povrch pošvy je pokrytý sliznicou a bakteriálnou mikroflórou, ktoré spolu tvoria pošvový (vaginálny) ekosystém. Pri jeho porušení dochádza k zápalom pošvy alebo k podráždeniam vonkajších genitálií, ktoré bývajú spôsobené bakteriálnymi, kvasinkovými či vírusovými infekciami.

Aký význam má šestondelie?

Obdobie po pôrode, trvajúce zhruba 6 – 8 týždňov sa nazýva šestonedelie. V tomto období dochádza k prispôsobeniu sa organizmu na novú situáciu po ukončení tehotenstva. Ženské orgány si vyžadujú čas na regeneráciu a návrat do stavu pred pôrodom. Je však dôležité zdôrazniť, že to neplatí pre samotnú vagínu – a to ani po ukončení šestonedelia, ani po dojčení. Určité zmeny ostávajú trvalé.

Ihneď po pôrode váži maternica asi 1000 g. V priebehu prvého popôrodného týždňa dosiahne hmotnosť 500 g a na konci šestonedelia váži už len 60 g. Sliznica maternice sa po pôrode placentyv priebehu troch dní rozdelí na dve vrstvy. Povrchová vrstva odumiera a je postupne odlučovaná vo forme očistkov. Očistky, ktoré odchádzajú z dutiny maternice obsahujú povrchovú odumretú vrstvu sliznice, krv a lymfatické tkanivo. Typ očistkov sa v priebehu šestonedelia mení. Vrchol odchodu očistkov je behom 3. a 4. popôrodného dňa. Ak žena porodili dieťa prirodzene a bez komplikácií, k sexu sa môžete vrátiť po šestonedelí. Obaja partneri však musia rátať s tým, že pohlavný styk bude iný ako pred pôrodom.

Keď sex po pôrode bolí…

Návrat do intímneho života nemusí byť za každých okolností jednoduchý. Nezáleží, či žena porodila dieťa prirodzenou cestou alebo cisárskym rezom. Nechuť a bolesti môžu mať fyzický aj psychický pôvod. Žena môže pociťovať stiahnutie alebo naopak uvoľnenie vagíny, cíti sa nepríťažlivá; v dôsledku starostlivosti o dieťa unavená, vystresovaná a poškodenie nervových ukončení na stenách môže vyvolávať iné pocity pri sexe ako pred pôrodom. Bolestivý pohlavný styk môže byť aj dôsledkom nastrihnutia hrádze. Nervové zakončenia v tejto oblasti sú prerastené tkanivom po jazvách. Nastrihnutie, ktoré sa odborne nazýva epiziotómia, sa vykonáva, aby sa zväčšil pošvový vchod a uľahčil sa tak pôrod bábätku, ktoré by neprešlo otvorom alebo sa mu môžu zaseknúť plecia. Zotavovanie po nastrihnutí, zošití alebo natrhnutí hrádze je individuálne. Ak problémy pretrvávajú aj po 4 mesiacoch, môže ísť o nesprávne popôrodné zošitie. Pošvový vchod by sa totiž mal sám po niekoľkých pohlavných stykoch napraviť. Ak sa tak nestane, musí dôjsť k nastrihnutiu a jeho opätovnému zošitiu. Hojenie rán môžete podporiť aj užívaním čistého kolagénu, ktorý je vhodný aj pre dojčiace mamičky. O jeho užívaní sa však poraďte so svojím lekárom. 

Plastická chirurgia „dolu“? A prečo nie…

Dnes už naozaj len vzácne rodí žena úplne prirodzenou cestou – bez nastrihnutia. Keď tadiaľ prechádza hlavička dieťaťa, musí dôjsť k jej uvoľneniu, aby vôbec prešla. Veľmi často tak dochádza po pôrode ku komplikáciám, keď sa jazva rozťahuje, svalové dno panvy sa uvoľňuje. Následkom toho bývajú nielen nepekné jazvy, ale hlavne výrazne voľnejší vstup do pošvy. Vzácnosťou nie je ani pobolievanie v mieste jazvy, pri sedení, jazde na bicykli a podobne. Žena vníma tento problém ako handicap, neustále sa sleduje, nemá pocit plnosti života a odmieta intímne chvíle s partnerom. Lekári dokonca upozorňujú, že zle zhojená rana po nastrihnutí môže viesť k problémom s udržaním stolice či moču. Riešením môže byť plastická operácia hrádze po pôrode – perineoplastika. Prebieha tak, že lekár najskôr vyreže široký pruh kože od hrádze až po pošvu, nájde okraje pôvodných anatomických štruktúr a zošije späť na pôvodné miesto. Perineoplastika sa však odporúča približne až po roku od pôrodu a po ukončení dojčenia.

Rekonvalescencia spravidla trvá 2-3 týždne, hojivé procesy sa všakúplne skončia od troch mesiacov do jedného roka od vykonania zákroku. Liečba sa dá podporiť masážami a špeciálnymi krémami. Je tiež známe, že pacientom môže skrátiť obdobie problémov po operácii, urýchliť hojenie a znížiť riziko komplikácií podporná liečba vybranými enzýmami – tzv. systémová enzýmoterapia, napríklad liekom Wobenzym. Napríklad prplastických operáciách je úspešné a rýchle hojenie zárukou dobrého kozmetického efektu a želaného výsledku. Vďaka enzýmoterapii sa urýchľuje regenerácia organizmu, zlepšuje sa prekrvenie a využitie kyslíka v tkanivách a uľahčuje sa odbúravanie nežiaducich metabolitov. Liek systémovej enzýmoterapie Wobenzym môže znížiť závažnosť prípadných poškodení a zlepšiť ich hojenie. Jeho podávanie výrazne urýchľuje vstrebávanie opuchov, krvných výronov a podliatin, ústup zápalov a tým i bolestí.  Doba hojenia sa tak môže skrátiť až o polovicu, čo vedie i k rýchlemu návratu do kolotoča povinností.

Keď je túžba späť…

Intímna oblasť nažívania dvoch partnerov je jedným z bodov štvoruholníka, v ktorom by sa mali dvaja ľudia naučiť dospievať ku konsenzu. Okrem trávenia voľného času, finančnej oblasti a výchovy detí je dôležitá aj harmónia v sexuálnej časti života. Vzájomné pochopenie, tolerancia, riešenie vzniknutých problémov, chuť prežívať dobré aj zlé v spojitosti s intímnou sférou je základom každého vzťahu. Ak sa možno vyskytnú aj drobné nezhody či zmeny po pôrode, je dôležité ich riešiť a nenechávať ich bez povšimnutia. Ak žena po pôrode odmieta partnera, nielen kvôli starostlivosti o dieťa, ale aj pre bolesti, ktorými trpí, nemá tým intímne zblíženie tú správnu hodnotu. Partner je možno určité obdobie trpezlivý a znáša vzniknutú situáciu, po čase však možno začne hľadať to, čo mu chýba doma, vo vedľajšom vzťahu… Jednou z možností, ako riešiť popôrodnú traumu, je aj obrátenie sa na odborníkov z oblasti estetickej plastickej chirurgie. Výsledok určite stojí za to.

foto: pixabay.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu