ZELENA PUNTA čaro dovolenky na ostrove

0
1101

Pre našinca je letnou dovolenkovou klasikou chorvátske azúrové more. Nevieme sa nabažiť pláži, čistého mora, historických uličiek prímorských mestečiek a tešíme sa aj na srdečných domácich, ktorí si vážia turistov.  Kvôli istým hygienickým obmedzeniam pre koronavírusovú hrozbu, ale i z istej opatrnosti sú v súčasnosti v kurze menej vychytené miesta, menšie hotely, apartmány. Nádherné prírodné miesto na skvelú rodinnú dovolenku s morom a všetkými prímorskými službami pre návštevníkov poskytuje neveľký ostrov Ugljan s rezortom Zelena Punta. 

V tejto letnej sezóne sa snažíme – poučení koronavírusom – chrániť a do istej mieri aj izolovať sa a tráviť leto v bezpečnej rodinnej „bubline“. Vyhľadávame nepreplnené letoviská, menšie hotely, apartmány. Rezort Zelena Punta na ostrove Ugljan oproti Zadaru s apartmánovými domami ukrytými v borovicovom lesíku a malebným historickým mestečkom Kukljica v susedstve je lokalita, kde sa zaručene nebude nikto tlačiť s ďalšími turistami a zároveň zažije pravú prímorskú dovolenkovú atmosféru. Samotné prístavné mesto návštevníka prekvapí pokojnou romantickou atmosférou a charakteristickou dalmátskou architektúrou. Okrem mnohých tradičných reštaurácií ponúka aj bohaté možnosti športového vyžitia vo vode i na suchu.

Skvelý zelený ostrov 

Celý ostrov Ugljan pokrýva stredomorská vegetácia.  Ideálny je pre milovníkov prírody, ktorí ho môžu preskúmať na bicykli alebo peši, prenajať si čln, potápať sa a skúmať podmorský svet. Neďaleko sú i prírodné atraktívne miesta Severnej Dalmácie – Národný park Kornati, Krka a Paklenica, prírodný park Telasčica a Vranské jazero, kam sa dá odskočiť na výlet. Na ostrov sa hostia dostanú za tridsať minút trajektom zo Zadaru. 

Holiday park Zelena Punta s atraktívnymi samostatnými apartmánovými domami, ukrytými medzi borovicami, sa nachádza bokom od mestečka Kukljici. Park má reštauráciu, bary, bezplatné parkovisko, športoviská a všetky služby, ktoré dovolenkári radi využívajú. Z dobre vybavených apartmánov, v ktorých sa dá ubytovať aj s domácim miláčikom, je výhľad na morskú hladinu. Všade dookola pod borovicovým lesíkom sú kamienkové či betónové pláže i menšie skryté zátoky. Nechýba, samozrejme, ani rýchle plážové občerstvenie, vodné atrakcie pre deti i dospelých, animačné programy a pod. Borovice poskytujú neraz potrebné útočisko pred slnkom. Ich tieň oceníme najmä ak dovolenkujeme s malými deťmi, alebo staršími členmi rodiny. 

Fascinujú ma stále usmiatí domáci

Monika Varačková, rodáčka z Piešťan trávi na ostrove už tretiu letnú sezónu ako manažérka celého rezortu Zelena Punta. Stará sa o hostí zo Slovenska i z celého sveta. 

„Po skúsenostiach v brandži všelikde vo svete, bola pre mňa Zelena Punta výzvou aj príležitosť naučiť sa zase niečo nové a spoznať kultúru južanov. Tu na zelenom ostrovčeku oproti Zadaru sa žije pomalšie v úžasnej prímorskej atmosfére. Fascinujú ma domáci, ktorí sú stále usmiatí, nepripúšťajú si stres, vedia spomaliť a užívať si tunajšie dobré jedlo,“ zveruje sa Monika. 

Počas letnej sezóny je Monika v plnom pracovnom nasadení, takže na sjestu – fjaku nemá čas, ale na čarovné prostredie nedá dopustiť: „Najviac si užívam vyváženú zmes príjemného životného štýlu, skvelého jedla a nádhernej prírody, ktoré robia z nášho ostrova dokonalú dovolenkovú destináciu. Občas mi síce dáva zabrať južanský temperament a tvrdohlavosť, ale na druhej strane obdivujem u domácich zamestnancov prirodzenú radosť z hostí, ktorých si vážia a ochotne im plnia želania.“

Hoci by si vystačila s angličtinou, rýchlo sa naučila chorvátsky: „Všetci oceňujú, že hovorím ich jazykom. Myslím si, že ak človek rešpektuje inú mentalitu a kultúru a vie sa jej prispôsobiť, potom sa všade cíti dobre,“ poznamenáva Monika. 

Pokiaľ ide o gastronómiu, hostia majú v rezorte niekoľko možností, ako si môžu sami zariadiť jedlo. Môžu si tiež vybrať, či sa najedia v hlavnej reštaurácii Zelena Punta, kde je na raňajky a večeru pripravený bohatý bufet.V Dalmácii patrí k obľúbeným potravinám najmä pršut, syr, ryby, mušle, chobotnice a iné plody mora a samozrejme, čerstvá zelenina. Ponúkame tiež výber stredomorských špecialít so zameraním na miestnu kuchyňu. Som si istá, že každý klient si u nás nájde to svoje. Navyše, na Ugljane je jedna z najväčších chovných staníc tuniakov, takže u nás nesmie chýbať šalát s tuna steakom či mimoriadne obľúbený tuniakový tatarák. Samozrejme, menu obmieňame podľa práve dostupných rýb od miestnych rybárov.“

Bezpečná dovolenka na prvom mieste

Chorvátsko patrí v súčasnosti k bezpečným krajinám. Ešte začiatkom roka počas tvrdých koronavírusových opatrení si vytvorili národnú značku s názvom Safe stay in Croatia (Bezpečný pobyt v Chorvátsku). Znamená to, že všetky subjekty zúčastnené v cestovnom reťazci – od čerpacích staníc po letiská, trajekty, hotely, prístavy, súkromné ubytovania, reštaurácie, múzeá až po turistické atrakcie – sú pripravené dodržiavať prísne aktuálne epidemiologické opatrenia pre bezpečnosť hostí. Vďaka tejto príprave i kvôli súčasným dobrým epidemiologickým podmienkam v krajine je dnes Chorvátsko destináciou, v ktorej sa zodpovední a zaočkovaní návštevníci môžu cítiť naozaj bezpečne. Pravda, Chorváti sú stále opatrní, lebo korona od nás ešte neodišla. Pred cestou je dôležité vyplniť formulár EnterCroatia, ktorý návštevníci nájdu na https://entercroatia.mup.hr/. Osoby, ktoré ho vyplnili, majú k dispozícii na ceste rýchlejší pruh („fast track“) s označením EnterCroatia. Všetky aktuálne cestovné opatrenia a pokyny platné na vnútroštátnej aj regionálnej úrovni je vhodné sledovať na stránkach www.koronavirus.hr a https://www.safestayincroatia.hr/sk. Okrem toho, ak nechcete nič nechať na náhodu, kúpte si okrem klasického cestovného poistenia aj COVID garanciu na situáciu, ktorú záujemcom ponúka aj Holiday park Zelena Punta. Podmienkou je uzatvorené komplexné cestovné poistenie s pripoistením 100 % krytia storna zájazdu kvôli koronavírusu. Pripoistenie Také pripoistenie garantuje preplatenie 100 % storna uhradenej sumy za zájazd či pobyt v prípade, ak naň nenastúpite preto, že máte pozitívny RT-PCR test na COVID-19, ktorý nie je starší ako 14 dní od plánovaného termínu dovolenky. 

Výber a príprava letnej dovolenky síce od nás vyžaduje mnohé nové úkony, ale nemali by sme sa nimi nechať odradiť. Pre všetkých bude prospešnejšie, ak si po jari plnej obáv doprajeme letný relax, skvelo si oddýchneme a nádherné zážitky nás nabijú pozitívnou energiou, potrebnou na ďalšie uponáhľané všedné dní. 

Foto: archív Holiday park Zelena Punta

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu