Ženy v jednom kolotoči

0
1467
Young woman with laptop sitting on green grass

Stres, ktorý bol v súvislosti s koronavírusom a obmedzeniami všadeprítomný, môže byť spúšťačom radu psychosomatických zdravotných problémov, najčastejšie sú bolesti hlavy, poruchy spánku, bolesť chrbta, zažívacie problémy spojené s bolesťami žalúdka, pálením záhy, plynatosťou alebo poruchami vyprázdňovania. Rovnaký stres môžeme zažívať aj teraz, keď sa život začína vracať do starých koľají. Ženy veľmi často riešia stres jedlom, obvykle nezdravím maškrtením, čokoládou, zvýšenou konzumáciou kávy a energetických nápojov. Na chvíľu sa im uľaví a zlepší nálada, ale k večeru im dôjde, že okrem odbiehania od práce odkladajú všetko ostatné a zároveň idú naproti kilogramom navyše, čo ich spätne frustruje a ešte zhoršuje celkovú náladu. Ako z toho von? Pomôže pravidelný ľahký jedálniček a priebežné popíjanie minerálok, mapovanie vlastných emócií i denný plán.

„Vyčerpaná, nervózna a nevyrovnaná žena nemôže okolo seba šíriť pohodu a dávať svojim deťom pocit istoty. Preto by mala v prvom rade myslieť na seba, tak isto ako pri krízovej situácii v lietadle, kde má nasadiť kyslíkovú masku najskôr sebe a až potom dieťaťu. Pokiaľ totiž bude nasadzovať masku najskôr dieťaťu, môže sa stať, že v priebehu tohto úkonu omdlie a nepomôže dieťaťu ani sebe. Preto by aj teraz mali ženy venovať veľkú starostlivosť najprv sebe – aby mali dostatok energie a sily, vďaka ktorej dokážu podporiť aj ostatných,“ upozorňuje terapeut Michal Nikodem.

Koronavírus zmenil všetkým život a zabehnuté stereotypy. Väčšina žien musela po zatvorení škôl a škôlok, sociálnych zariadení a stacionárov zostať doma na tzv. OČR-ke alebo pracovali a poniektoré ešte stále pracujú z domu, časť z nich i preto, že ich pracoviská boli zatvorené. Ich postupné otváranie však ešte stále neznamená, že sa všetko vracia späť. Ženy síce majú zdanlivo viac času, ale zároveň musia do 24 hodín vmestiť svoju vlastnú prácu, častejšiu prípravu jedla, pomoc pri školskej výučbe detí, starostlivosť o domácnosť i kreatívne a zmysluplné trávenie väčšieho množstva času so svojimi najbližšími. Mali by zvládnuť výkyvy nálad detí i mužov, k tomu sa pridáva starosť o seniorov v rodine. Na ženy je toho nielen v tejto dobe naložené naozaj dosť a nie každá to zvláda s nadhľadom.

„V dobe zvýšeného stresu hrá dôležitú úlohu aj kvalitné stravovanie, ktoré napomáha správnemu tráveniu so správnou funkciou čriev, ktoré sú hlavným sídlom imunity. Strava by mala byť ľahká, s obmedzením na minimum ťažkých, tučných a smažených jedál. Hlavnú zložkou by mali tvoriť kvalitné bielkoviny, t. j. kvalitné mäsá, vajíčka a mliečne výrobky (prevažne zákvasy), spolu so strukovinami, ryžou, bulgurom, kuskusom, quinoou, cestovinami (najlepšie celozrnnými) a poriadnou porciou zeleniny v každej prílohe. S pečivom je lepšie to nepreháňať, tak isto ako s jednoduchými cukrami, ktorých primeranú konzumáciu pokryje čerstvé ovocie. Po zdravom jedle si môžete aj zdravo zamaškrtiť – kúskom kvalitnej horkej čokolády alebo napríklad ľahkým tvarohovým dezertom. Nemenej dôležitú rolu hrá pitný režim žien aj ich rodín,“ odporúča obezitologička a endokrinologička MUDr. Alexandra Moravcová.

Pitný režim je taktiež veľmi dôležitý, pretože na nedostatok tekutín telo reaguje bolesťou hlavy, únavou a ďalšími nepríjemnými príznakmi. Už strata tekutín na úrovni 2 % telesnej hmotnosti predstavuje zníženie výkonu až o 20 %. Pre celú rodinu sa ku každodennému pitiu hodia slabo a stredne mineralizované vody s obsahom rozpustných pevných látok do 1000 mg/l – môžu sa piť bez obmedzenia ako súčasť pravidelného pitného režimu. Jednou z nich je napríklad minerálna voda Magnesia, ktorá je stredne mineralizovaná, má značný obsah horčíka a zároveň nízky obsah sodíka a je tak vhodná na celodenné pitie. Pri horúčkach a ďalších situáciách, ktoré sú sprevádzané zvýšeným potením, keď je potrebné telu doplniť nielen tekutiny, ale aj minerálne látky, sú vhodné silno mineralizované vody (obsah rozpustných pevných látok 1500 – 5000 mg/l).

Ako sa postaviť samotnému stresu, radí Michal Nikodem: „V prvom rade je dôležité priznať si, ako celú situáciu zvládate. Je dobré vnímať pozitíva súčasnej situácie, ale taktiež dôkladne preskúmať tienisté stránky svojho stavu (svojich stavov), nebagatelizovať ich a neskrývať pod koberec či nemaskovať ich konzumáciou alkoholu, sladkosťami, prejedaním sa, nadužívaním sociálnych sietí alebo inými závislosťami. Zamyslite sa a zmapujte svoje emócie. Emócie nás intenzívne ovplyvňujú – naša myseľ nie je schopná sa uvoľniť a myšlienkami sa neustále točí v jednom kruhu, čo následne spôsobuje napätie, úzkosť alebo pocit paralýzy – psychickej i fyzickej. Pri mapovaní svojich emócií môžete nájsť strach, smútok, hnev, agresiu. Toto všetko môže mať rôzne podoby a prejavy a niekedy dokonca, pod návalom každodenných činností, si ani nevšimneme, že sme niektorými z týchto emócií ovládaní.“

Napríklad strach sa môže prejavovať úzkostlivosťou alebo snahou robiť všetko perfektne (domáca výuka s deťmi, starostlivosť o domácnosť a pod.). Ak už ide o strach z nedostatku financií, zo straty zamestnania, z ochorenia, o svojich blízkych, z neistej budúcnosti, z nedostatku jedla atď., je to strach imaginárny, vytvorený vlastnou hlavou a je dôležité ho zhmotniť. Každý to môže urobiť po svojom – niekto sa vypíše na papier, iným pomôže maľovanie, ďalšiemu iná kreatívna činnosť. Zhmotnením sa strach dostane von z hlavy a tej sa ohromne uľaví. Vytvorí sa kapacita na rôzne každodenné činnosti alebo napríklad i na krátky odpočinok či poriadny dobrý spánok, rozhovor s rodinou.

Nielen ženy sa snažia poradiť si so svojimi problémami po svojom, bez odbornej pomoci. Obvykle si dajú pohárik vína, prečítajú si časopis, zrovnajú čokoľvek v domácnosti, dobre sa najedia, porozprávajú sa s kamarátkou a potom majú pocit, že sa situácia zlepšila. Pokiaľ sa pri tom cítia dobre, robia to správne. Pokiaľ si ale nevedia rady, majú úzkosti a vidia, že zapadajú hlbšie a hlbšie do začarovaného kruhu závislosti, prejedania sa, priberania, sebadeštrukcie, hnevu, agresie alebo naopak apatie, môže im pomôcť terapeut. Veľmi dobre to funguje aj na diaľku s využitím moderných technológií a hneď po prvom stretnutí prichádza úľava. Využitie služby psychoterapeuta nie je známkou neúspechu alebo neschopnosti, ale zodpovedného prístupu k sebe a svojmu okoliu. Ľudom v ťažkej finančnej situácii ponúka v súčasnej dobe mnoho terapeutov svoje služby zadarmo.

foto: dollarphotoclub.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu