5 vecí, ktoré nesmú chýbať v modernom pracovnom kúte

0
1291

Pracovný kút sa netýka len domácností, v ktorých žijú osoby využívajúce home office už roky. Kvôli pandémii boli nútení pracovať z domova i tí, ktorých sa to skôr netýkalo. Viete, ako správne a ergonomicky zariadiť pracovný kút, aby sa vám v ňom dobre a efektívne pracovalo?

Technika je dôležitá

Krok číslo jedna? Nezabudnite popremýšľať, akú techniku ​​a prístroje potrebujete pre vykonávanie svojej práce. Vo väčšine prípadov nestačí len počítač či notebook, hodiť sa vám môže bezdrôtová klávesnica a myš, multifunkčná tlačiareň a kvalitné slúchadlá. Zabudnúť by ste však nemali ani na kvalitné osvetlenie, ktoré je potrebné v prípade, že občas pracujete aj vo večerných hodinách. Okrem základnej techniky majte pri ruke aj doplnky, ktoré pravdepodobne využijete: náhradné batérie, toner do tlačiarne a nabíjacie káble s adaptérmi nielen pre váš telefón.

TIP: Pozor na častú chybu pri nákupe tonerov do tlačiarne. Vyberajte vždy podľa výrobcu, náplň do tlačiarne Canon musí pochádzať od rovnakého výrobcu, jedinou alternatívou je obstaranie kompatibilnej náplne.

Správne sedenie pri počítači

Ako na správne sedenie pri počítači? No rozhodne sa vyhnite práci z pohovky alebo od jedálenského stola. Hrozili by vám nepríjemné zdravotné komplikácie a rušivé bolesti chrbta, ktoré vám sťažia život. Preto by v modernej pracovni nemala chýbať stolička v kombinácii s ideálne vysokým stolom. Stolička či kreslo vám musí umožniť pohojdávanie ako aspoň základný pohyb. Hodiť sa budú tiež podrúčky a opierka hlavy, aby ste uľavili končatinám či krčnej chrbtici v prípade potreby. Investície do kvalitnej ergonomickej stoličky sa oplatí najmä vtedy, keď pri počítači trávite niekoľko hodín denne. Len stolička by však nestačila, ak by ste sa do monitora či notebooku pozerali smerom nadol. Do monitora sa pozerajte vzpriamene – a že vám to výška stola neumožní? Potom sa vybavte stojanom pod notebook či monitor, prípade ich môžete vypodložiť knihami.

Nerušené zázemie

Tam, kde vás trápi nedostatok priestoru, aby ste mali pokoj na prácu, pomôže prvok, ktorý vás oddelí od zvyšku domácnosti. Ak nemáte pracovňu, ale len menší kút, bude sa vám hodiť deliaci detail. Vyberať je možné nielen z atraktívnych deliacich stien – využiť môžete aj paraván, prípadne regál či knižnicu. Aj kus nábytku môže nenápadne oddeliť váš pracovný stôl od ostatných členov domácnosti tak, aby ste cítili súkromie aj kľud potrebný pre prácu.  

Detaily, ktoré spríjemnia prácu

Keď už sme načali tému ergonómia, rozmaznajte sa trochu. Aby vaša práca bola čo najpohodlnejšia, nezabudnite si zaobstarať gélové podložky pod predlaktia a myš. Rozhodne je tiež dôležité umiestniť zázemie pre prácu tam, kde je dostatok denného svetla. Ak to nie je možné, nevyhnete sa investícii do umelého osvetlenia, ktoré by vám denné svetlo malo nahradiť.

A posledný detail? Doplňte zeleň. Práve izbové rastliny umožnia očiam odpočinok – a nielen to. Navyše povznesú estetickosť pracovného kúta na novú úroveň a bude sa vám lepšie pracovať. Prečo? Pretože aj na vzhľade miesta, v ktorom sa chystáte odviesť čo najlepšie výkony, záleží!

Úložné priestory

A je tu posledných pár riadkov, ktoré vás delia od dokonalej pracovne. Nebojte sa navrhnúť si vlastný systém úložných priestorov. Budete tak mať organizovane všetko potrebné pri ruke, bez toho aby ste museli v domácnosti čokoľvek hľadať. Keď už si zariaďujete moderný pracovný kút, tak naplno. Úložné kontajnery, boxy, košíky, regály, police, komody. Je len na vás, ako si miesto rozvrhnete, samozrejme s ohľadom na priestorové možnosti. Nakoniec s trochou toho plánovania vznikne miesto, kde bude radosť pracovať. Kto vie, možno aj tvoriť sebarealizáciu mimo pracovnú dobu.

foto: Unsplash

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu