7 rád a odporúčaní na bezpečnú lyžovačku na Slovensku

0
859

Slovensko je jednou z mála stredoeurópskych krajín, v ktorých je počas sviatočných dní možné užiť si lyžovačku vrátane ubytovania v horských hoteloch. V Jasnej a vo Vysokých Tatrách je na svahoch od 30 do 80 cm snehu a k dispozícii je zatiaľ spolu 24 km zjazdoviek. Ďalšie lyžiarske svahy čakajú v ostatných lyžiarskych strediskách. Všetky strediská zaviedli viacero preventívnych opatrení a ich dodržiavanie si úzkostlivo strážia.

Čo je potrebné vedieť, ak sa rozhodnete vyraziť na lyže? To najdôležitejšie ako si užiť bezpečnú lyžovačku sme pre vás zosumarizovali do týchto siedmich odporúčaní:

1.Absolvujte test ešte v mieste svojho trvalého bydliska – teda nechajte sa otestovať pred príchodom do lyžiarskeho strediska. Predídete tým zbytočným komplikáciám a bez zdržania sa budete môcť rovno ubytovať alebo venovať sa lyžovačke. Navyše, v prípade pozitívneho testu môžete situáciu riešiť okamžite v domácom prostredí.

V prípade, že sa ubytujete v hotelovej sieti TMR hotels v Jasnej alebo vo Vysokých Tatrách, máte pri dlhšom pobyte ďalšie antigénové otestovanie v odbernom mieste TMR prednostne a grátis. Stačí ak v posledný deň platnosti vášho RT-PCR alebo antigénového testu požiadate na recepcii hotela, aby vám ho naplánovali. Odberové miesto TMR v Jasnej a vo Vysokých Tatrách bude k dispozícii aj pre návštevníkov ubytovaných mimo siete TMR hotels, ale v takom prípade bude testovanie spoplatnené sumou 10 eur/osoba. Testovať sa bude každý deň okrem 24. decembra.

2. Ubytovanie v horských hoteloch – rezervujte si pobyt napríklad v sieti TMR hotels cez gopass.travel – môžete  si vybrať balíky so skipasmi v cene alebo si kúpte samostatne ubytovanie a v predpredaji aj skipasy. Počítajte s tým, že už na recepcii hotela sa na základe rozhodnutia slovenských orgánov musíte preukázať negatívnym testom na COVID-19 nie starším ako 72 hodín. Táto povinnosť sa nevzťahuje na deti do 10 rokov. V súčasnosti ponúkajú horské hotely stravovanie formou room service alebo take away priamo na izbu. Hotelové wellness nie je k dispozícii.

3. Bezpečná lyžovačka – počas lyžovania je dôležité mať platný doklad o negatívnom teste na COVID-19 (nevzťahuje sa na deti do 10 rokov) po celý čas pri sebe. Preveruje sa to aj pri nákupe skipasov priamo v stredisku a pri nástupe na lanovky sa vykonáva námatková kontrola testov. Z dôvodu zabezpečenia rozostupov sú pri nástupoch na lanovky vytvorené špeciálne nástupné koridory. Všade aj pri preprave na lanovkách je požadované prekrytie dýchacích ciest. V kabínkovej lanovke môže cestovať len 1 osoba alebo členovia jednej domácnosti.

4. Aprés-ski sa nekonajú – diskotéky, večerné kluby a bary sú počas aktuálnej situácie mimo prevádzky.

5. Služby v lyžiarskych strediskách – v prevádzke sú klientske centrá, požičovne lyží. V lyžiarskych školách je možná len individuálna výuka. Občerstvenie na svahoch je zabezpečené  iba formou okienkového predaja.

6. Preprava skibusmi – počas čakania i cesty noste rúška/prekrytia úst a nosa, rešpektujte vyznačené obmedzenia na zabezpečenie odstupu.

7. Bezpečné zimné zážitky – prichádzajte na svah s už zakúpeným skipasom (využite online predpredaj), nezabudnite na doklad o aktuálnom negatívnom teste na COVID-19, používajte rúška/prekrytie dýchacích ciest, dodržujte odstupy pri nastupovaní na lanovky, využívajte dostupnú dezinfekciu.

foto: TMR

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu