Po rozsiahlej rekonštrukcii bola koncom novembra sprístupnená kúpeľná kolonáda v najväčších moravských kúpeľoch v Luhačoviciach. Návštevníci sa môžu tešiť nielen na opravený priestor, ale najmä na rad noviniek, ktoré im spríjemnia pobyt v Luhačoviciach.

FOTO Libor Sváček, CzechTourism

Kúpeľná kolonáda v Luhačoviciach je kultúrnou pamiatkou Českej republiky. Ide sa o funkcionalistické dielo brnianskeho architekta Oskara Pořísku (1897-1982) tvorené tromi vzájomne prepojenými objektmi. Tými sú hala Vincentka, Veľká kolonáda a Malá kolonáda. Stavby vyrástli na južnej strane kúpeľného námestia medzi rokmi 1947 až 1951. Hala Vincentka bola opravená najskôr, a verejnosti bola sprístupnená už v polovici augusta. Novinkou haly je sprístupnenie galérie, kam bola inštalovaná relaxačná zóna a stála interaktívna expozícia venovaná vzniku a významu luhačovických minerálnych vôd. Hala, rovnako ako doteraz, bude využívaná aj pre kultúrne a spoločenské podujatia.

Na Veľkej kolonáde dlhej 126 metrov návštevníci ocenia novú fontánku s minerálnou vodou Vincentka. Je umiestnená uprostred kolonády a umožní prístup k tejto jedinečnej liečivej vode aj mimo prevádzkovú dobu haly. Na kolonáde je v blízkosti haly Vincentka novo zriadené informačné centrum, ktoré umožní nákup výletov do okolia, vstupeniek na kultúrne podujatia, darčekových poukazov a podobne. Budú sa tu poskytovať informácie o možnostiach kúpeľnej liečby a relaxácie v Luhačoviciach, presťahovala sa sem aj cestovná a informačná agentúra Luhanka .

V predajných priestoroch kolonády nájdu návštevníci zaujímavé obchodíky či moderné gastronomické prevádzky s rozmanitou ponukou občerstvenia. Ráta sa aj s vonkajšími záhradkami. Sprístupnené boli doteraz nepoužívané átriá a je možné navštíviť aj pôvodnú studňu prameňa Vincentka. Okrem toho sa zrekonštruovalo osvetlenie a vylepšilo sa presklenie časti stropu, ktoré umocňuje celkový príjemný dojem z kolonády. Náklady vo výške vyše 115 miliónov českých korún z 95 percent pokryli dotácie z fondov EÚ, zvyšnú časť nákladov niesli Kúpele Luhačovice, a. s.

hlavné FOTO Václav Jirásek, CzechTourism

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu