Obdobie od Vianoc až do Troch kráľov je časom, kedy si v úzkom kruhu blízkych sadáme k slávnostne prestretému štedrovečernému a novoročnému stolu a prijímame zástupy návštev, aby sme si navzájom zavinšovali zdravie, šťastie a pohodu do našich domovov. Práve posedenie nad množstvom fajných pokrmov a pochúťok je príležitosťou na to, aby sme si vychutnali spoločné stolovanie, porozprávali sa a v duchu tradícií ochutnali jedlá a dobroty, ktoré sú výnimočné a spájame si ich práve s týmto obdobím roka. Vianočná kapustnica, vyprážané ryby, priehrštia všakovakých doma napečených koláčov – kto z nás by sa netešil na takéto hody? Ich príprava však nejednej žene zaberie toľko času, že po pečení a vyváraní počas vianočných a novoročných sviatkov padá od únavy. Nie však v prípade, ak má doma pár šikovných pomocníkov, vďaka ktorým je príprava sladkých aj slaných delikates jednoduchšia, úspornejšia na čas aj energie a namáhavú drinu zmení na príjemne strávené okamihy v kuchyni. Prečítajte si naše tipy na kuchynské spotrebiče, ktoré oceníte vo vianočnom období aj kedykoľvek v roku.

Zabudnite na prácne miesenie kysnutého cesta, šľahanie, strúhanie aj mixovanie!

Ktorá zo žien by sa nechcela vyhnúť presileným zápästiam? Veď posilňovanie rúk je efektívnejšie na hodinách aerobiku s osobným trénerom než pri kuchynskej linke! Miesenie kysnutého cesta, šľahanie krémov na koláče, strúhanie ingrediencií i krájanie zeleniny na drobné kúsky do zeleninových šalátov zaberie veľa času a každá žena potvrdí, že to nie je žiadna prechádzka ružovou záhradou. V čase vysokokvalitných kuchynských robotov to už, našťastie, ani nie je potrebné! Práve šikovný kuchynský robot urobí ťažkú prácu pri varení a pečení za nás!

Ten pravý Chef v kuchyni je pracant a dokáže toho neúrekom: mieša, hnieti, miesi, mixuje, strúha, melie, šľahá a s jeho pomocou budete mať aj tie najnáročnejšie kuchynské zadania pod kontrolou a expresne hotové. Pripraví vám nadýchané cesto aj krémy do koláčov, rozmixuje všetko potrebné na polievky, omáčky aj zdravím nabité smoothies. Na kovovom mlynčeku pomelie mäso na poctivý domáci hamburger, vďaka násadcom zvládne aj výrobu domácich klobás a jaterníc, či fajných cukroviniek od výmyslu sveta. Ľahko sa rozoberá na menšie časti, ktoré stačí umyť pod tečúcou vodou. Má bohaté príslušenstvo, vďaka čomu bude u vás doma v akcii vždy, keď sa rozhodnete pripraviť niečo fajné. Za všetko, čo v kuchyni dokáže, ho budete milovať.

Pečená a vyprážaná ryba áno, ale bez jedinej kvapky oleja!

Slávnostné vianočné menu si nevieme predstaviť bez pečenej, vyprážanej či fritovanej ryby. Niekto sa drží tradícií a na Štedrý večer loví z vane kapra, inému zas vyhovuje pstruh, či exotika v podobe lososa, tuniaka, či žraloka. V dobe zdravého životného štýlu však panvica pretekajúca prepáleným olejom nie je najvhodnejší kúpeľ pre žiadnu rybaciu delikatesu. Pripravte si tento rok sviatočnú rybu na zdravší spôsob a vymeňte prepálený olej za horúci cirkulujúci vzduch! Použite na vyprážanie, pečenie či fritovanie šikovnú teplovzdušnú fritézu s praktickým nepriľnavý povrchom! S ňou budete mať slávnostnú rybu na štedrovečernú či silvestrovskú večeru, ale aj fritované hranolčeky, cibuľové krúžky či domáce čipsy na pohostenie návštev pripravené rýchlo, jednoducho, bez mastných fľakov z prskajúceho oleja a s dobrým pocitom, že na vás nebude gániť žiadny výživový poradca. Teplovzdušná fritéza Orava Airy sa rýchlo nahreje a umožní vám pečenie horúcim vzduchom v rozmedzí od 90 do 200 0C. Stačí do objemného, až 2,5-litrového koša s nepriľnavým povrchom vložiť surovinu na vyprážanie, pečenie, či fritovanie a nastaviť čas a želanú teplotu. Ľahko sa obsluhuje a má integrovanú rukoväť pre jednoduchú manipuláciu. Má kompaktné rozmery, takže sa ľahko skladuje, a bleskovo vytiahnuť na použitie ju môžete kedykoľvek počas roka, keď vás prekvapí hoci aj nečakaná návšteva.

Espresom ako od baristu u návštevy zabodujete!

K vianočným koláčom patrí aj šálka lahodnej kávy. Kto by však už mal chuť na zalievaného „turka“, alebo na práškovú „nesku“, keď si Slováci zvykli na delikátne espreso?! Potešte chuťové poháriky svojich hostí delikátnym espresom s bohatou krémovou penou ako od baristu! Doma ho rýchlo a s úsmevom rodeného Taliana vyčarujete z profi espreso kávovaru! „Čierne zlato do šálky“ s výraznou chuťou a arómou pripraví z čerstvo pomletej kávy, kávových kapsúl aj porciovanej kávy v podobe kávových podušiek – podľa toho, čo máte najradšej. Káva z kávových zŕn chutí najlepšie, keď ich pred prípravou kávy čerstvo pomeliete – na tom vám výborne poslúži šikovný elektrický mlynček na kávu.

A na záver vitamínová bomba v čase sacharidovej hojnosti

Poznáte ten pocit uprostred sviatkov, kedy vám už pohľad na zemiakový šalát, tanier plný kapustnice či misu s koláčmi nerobí dobre? Darmo sa vyberiete na prechádzky do exteriéru, nepomáha ani vyvenčenie deti na korčuľovaní, či lyžovanie na svahu – pocit presýtenia nie a nie pominúť. Vtedy vám padne vhod pohár vitamínmi nabitého drinku v podobe čerstvo pripraveného smoothie! „Dobije“ vám baterky, naštartuje vám spomalený metabolizmus a nasmeruje vás k jednému z mnohých novoročných predsavzatí – stravovať sa zdravšie, zhodiť pár kíl a myslieť aj na svoju kondičku.

Ak návštevám u vás doma ponúknete namiesto sladeného bublinkového nápoja alebo ďalšieho „frťana“ práve zdraviu prospešné smoothie, alebo doma pripravenú ovocnú a zeleninovú šťavu, určite ich milo prekvapíte a posedenie vo vašej domácnosti si budú v slede vianočného koledovania v dobrom pamätať. Smoothie si ľahko pripravíte v pohodlí domova s pomocou praktických smoothie mixérov, šťavu z ovocia a zeleniny získate s maximom výťažnosti vďaka kvalitným odšťavovačom.

Na zdravíčko – aby ste do roku 2020 vkročili tou správnou nohou a so zdravým úsmevom na perách!

foto: Orava a Pexels.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu