Načo nám slúži obočie? Aká je najbežnejšia farba vlasov a chĺpkov alebo kto si odstraňoval chĺpky ako prvý? Top 8 zaujímavostí, ktoré ste o chĺpkoch netušili vám prináša expertný salón na epiláciu Hairless.

  • Načo existuje obočie? Nuž, asi by ste nechceli, aby vám do očí stekal pot, takže príroda to zariadila za vás. Chvalabohu, móda agresívneho vytrhávania obočia je už za nami!
  • Existuje porucha, pri ktorej človek trpí chronickým vytrhávaním vlasov či chĺpkov na celom tele. Volá sa trichotillománia a súvisí väčšinou so stavmi úzkosti, depresiou či obsesívno-kompulzívnou poruchou. Možno ste videli film Young Adult s Charlize Theron: psychické problémy jej postavy sa prejavovali práve vytrhávaním vlasov.
  • Existuje niekoľko druhov ochlpenia. Bábätká v brušku majú páperové vlásky a chĺpky, tzv. lanugo, ktoré po narodení mizne. Nasledujú krátke, jemné chĺpky vellus, ktoré sú na celom tele okrem pier, chodidiel, nechtov a dlaní. Tie bábätkám postupne vypadajú a začnú im rásť klasické, silnejšie chlpy a vlasy. Najvýraznejšie zmeny prichádzajú samozrejme v puberte.
  • Každý chĺpok má mazovú žľazu, ktorá produkuje pot a chráni pred infekciami – ale tiež spôsobuje pach. Chĺpky ho v sebe vedia držať, preto si mnoho ľudí najmä intímne miesta z hygienických dôvodov holí či epiluje. Muži však napríklad cez chĺpky vylučujú andosterón, ktorý priťahuje opačné pohlavie.
  • V našich mihalniciach žijú miniatúrne roztoče menom demodex. Väčšinou sú neškodné, ale v extrémnych prípadoch spôsobujú zápaly a vypadávanie mihalníc.
  • V dnešnej dobe si takmer každý človek upravuje ochlpenie. Istý prieskum ukázal, že 60 percent mužov preferuje partnerku bez ochlpenia, a že až 19 percent pánov je tam dole úplne vyholených. Asi nie je prekvapujúce, že až 80 percent z tých, ktorí si intímne miesta holilo, sa sťažovalo na svrbenie.
  • Najbežnejšia farba vlasov a chĺpkov je čierna. Prirodzene blond sú iba dve percentá populácie, pričom najvzácnejšia je ryšavá farba. Mimochodom, Škótsko v počte „redheads“ vedie: ide až o 13 percent populácie!
  • Egypťania boli prví, ktorí odstraňovali ochlpenie, pričom používali samozrejme prírodné produkty.

Viac informácií na www.hairless.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu