8 rád ako pripraviť skleník na zimu

0
1269

Dni sa skracujú, noci predlžujú, teploty klesajú – každému pestovateľovi je zrejmé, že je čas myslieť na prípravu na zimu a to znamená aj zazimovanie skleníka. Správny postup zazimovania môže mať seriózny vplyv na vaše rastliny a môže byť kľúčom k tomu, aby vaše odolné zimné plodiny prežili až do jari. Našťastie príprava pestovateľského priestoru na zimu nie je zložitá.

  • Doprajte svojmu skleníku dôkladné čistenie

Rovnako ako jarné upratovanie vášho domova, aj jesenné upratovanie skleníka vám pomôže zorganizovať si priestor a udržať skleník v prevádzke pri maximálnej účinnosti.

Ak plánujete začať s novým pestovaním, jeseň je skvelý čas na úplné odstránenie všetkých rastlín zo skleníka. Vyčistite záhony a vyprázdnite všetky kvetináče, všetko vaše vybavenie dôkladne vydrhnite čistiacim a dezinfekčným prostriedkom, aby ste zabránili prípadným škodcom prežiť do ďalšej sezóny. Ak plánujete ponechať niektoré odolné zimné plodiny cez zimu, nájdite si čas a uistite sa,, že vybavenie a aj oblasť okolo skleníka sú tiež dôkladne čisté.

Nezabudnite vyčistiť aj rám skleníka dezinfekčným prostriedkom alebo zriedeným bieliacim prostriedkom a krytinu prostriedkom na umývanie riadu (pre polykarbonátové krytiny). Presvedčte sa, že používate handru alebo špongiu, ktorá neškriabe, aby ste nepoškodili kryt skleníka. Ak čistíte drevo, použite zriedené mydlo na drevo a nezabudnite ho dôkladne opláchnuť.

Pre vonkajšiu stranu je najlepšie použiť prípravok, ktorý odstráni mach a huby. Uistite sa, že pre vnútro máte iný produkt, pretože takýto by bol príliš agresívny na upratovanie tak blízko vašich rastlín. Pokúste sa nájsť biologicky odbúrateľný produkt bez chemikálií, aby nepoškodil vašu zeleninu a rastliny.

  • Pripravte pôdu

Neplatí to pre každého, pretože v skleníku možno nemáte záhony.

Keď ste odstránili všetky odumreté rastliny a rastliny, ktoré sa mohli na jar alebo v lete nakaziť chorobou, nasaďte do pôdy v skleníku dážďovky, ktoré ju spravia vzdušnejšou a zdravšou, aby ste mohli na jar opäť začať sadiť.

  • Opravte všetky otvory a naolejujte všetky pánty

Musíte fixovať všetky otvory v skleníku, dokonca aj ten najmenší stačí na to, aby prepustil studený zimný vzduch. Jeseň je ideálny čas na takéto drobné opravy. Musíte skontrolovať štruktúru, prejsť okolo skleníka, skontrolovať praskliny, diery a medzery v krycom materiáli a medzi rámom a panelmi. Trhliny, diery a medzery v skleníku sú otvorenou pozvánkou na únik tepla,, čo môže vážne spomaliť váš zimný rast. Môžete použiť záplaty alebo pracovať s tmelom, ak je poškodenie minimálne. V prípade veľkých poškodení budete musieť zvážiť výmenu krycieho materiálu alebo panelu.

Zaoberať sa opravami počas zimnej sezóny už nie je veľmi príjemné, takže najlepší čas dať veci do poriadku je jeseň. Naolejujte aj akúkoľvek časť skleníka, ktorá sa pohybuje. To zahŕňa pánty, kľučky dverí a vetracie otvory. Nastriekajte ich WD-40 alebo prípravkom na silikónovej báze, aby ste zaistili spoľahlivú prevádzku, keď teplota začne klesať. Uistite sa, že okná a dvere sa dajú bezpečne zavrieť, nechcete, aby zimný vietor a vlhkosť spôsobili vážne škody.

  • Skontrolujte konštrukciu

Uistite sa, že zasklenie vášho skleníka je bezpečné. Skontrolujte, či sa pri použití polyfólie neuvoľnili oceľové pružiny. Ak používate polykarbonát, uistite sa, že sú všetky skrutky zaistené, ale nedoťahujte ich príliš. (Ak ich utiahnete príliš a polykarbonát praskne, môže dôjsť ku kondenzácii vo vzduchovom kanáli.) 

Pamätajte, že posledná vec, ktorú by ste chceli robiť, je prenasledovať strechu skleníka po ulici uprostred fujavice! Nájdite si čas na hľadanie potenciálnych problémov skôr, ako nastanú.

Ak očakávate snehové zaťaženie, uistite sa, že konštrukcia a jej výstuže sú v poriadku. Ak cez zimu neplánujete pracovať v skleníku, je rozumné zvážiť úplné odstránenie polyfólie zo skleníka, aby ste predišli poškodeniu a predĺžili jej životnosť.

  • Pripravte vykurovací systém

Upratovanie a oprava je jednou súčasťou jesenných prác v skleníku. V zime musia záhradkári zabezpečiť aj to, aby ich rastliny mali dostatok tepla, aby sa im počas zimy darilo. To je dôvod, prečo skleníky potrebujú vykurovací systém.

Ak budete kupovať ohrievač, zaobstarajte si taký, ktorý má dostatočný výkon na veľkosť vášho skleníka. To zabezpečí, že vaše rastliny dostanú dostatok tepla na prežitie. Okrem toho, môžete zabezpečiť pre istotu aj záložný elektrický ohrievač pre prípad, že hlavný prestane fungovať. Vo všeobecnosti sú plynové a batériové ohrievače skvelými možnosťami v prípade výpadku prúdu.

Ak vo svojom skleníku ohrievač už máte, dbajte na jeho pravidelnú údržbu. Nenechajte sa oklamať myšlienkou, že keď ste na jar odstavili ohrievač a všetko bolo v poriadku, je pripravený na použitie aj teraz. Vždy sa odporúča, aby ohrievač pred uvedením do prevádzky skontroloval odborník. Spravte „skúšobnú jazdu“ a vymeňte všetky diely, ktoré nefungujú správne. Ohrievač dôkladne vyčistite a naolejujte všetky pohyblivé časti podľa odporúčaní výrobcu. Jeseň ponúka pestovateľom pred zimou práve toľko času, aby si dali skontrolovať a v prípade potreby opraviť vykurovacie telesá, takže nezabudnite dať skontrolovať ohrievač pred tým ako udrú mrazy. 

Niektorí pestovatelia siahajú po dodatočných pomôckach na vykurovanie, ktoré dokážu absorbovať a udržať teplo, aby sa zabránilo vytvoreniu námrazy na ich rastlinách. Môžu to byť kamene zadržiavajúce teplo, napríklad lávové, ktoré absorbujú teplo počas dňa a vyžarujú ho počas noci. 

Tieto DIY nápady, ktoré nepotrebujú zdroj napájania však nefungujú tak dobre ako skutočný ohrievač. Môžu udržiavať určitú teplotu, ale ak je vonku extrémne chladno, môže zamrznúť aj vo vnútri. Ak však pestujete iba zimné plodiny, tieto opatrenia by vám mohli stačiť.

zdroj: SariMe/shutterstock.com
  • Vylepšite izoláciu

Poskytnutie dostatku tepla vašim rastlinám nebude znamenať veľa, ak je váš skleník zle izolovaný. Napríklad polykarbonátové záhradné skleníky sú známe nielen svojou transparentnou čírosťou, ale aj pôsobivou odolnosťou voči poveternostným vplyvom a nízkym teplotám; čo z nich robí viac než kvalifikovaného adepta na dobre izolovaný skleník.

Z dlhodobého hľadiska vám dobre izolovaný skleník ušetrí náklady na nepretržité vykurovanie

Existuje viacero spôsobov, ako izolovať skleník. Napríklad výmena opotrebovaných krycích materiálov. Môžete tiež nainštalovať energetickú clonu. Jej úlohou je zabrániť tomu, aby v zime vstupoval do skleníka studený vzduch. Vytvára ďalšiu bariéru a rozdeľuje priestor. Poskytuje izoláciu počas zimy tým, že zabezpečí udržiavanie tepla vo vnútri skleníka. Môžete ju efektívne využiť tak, že ju necháte zatvorenú v noci, keď nie je svetlo a otvorenú cez deň, keď je vonku slnko.

Niektorí pestovatelia používajú dvojvrstvové clony pre ešte lepšiu izoláciu. Ich používanie vám pomôže ušetriť energiu. Tieto špeciálne clony na zimné použitie ušetria 20 až 75 percent.

  • Zabezpečte zdravé prúdenie vzduchu v celom skleníku

Vaše zimné rastliny potrebujú prúdenie vzduchu, aby zostali zdravé, rovnako ako na jar a v lete. Jedinou prekážkou je tentokrát to, že mrazivé teploty vonku v zime veľmi sťažujú vetranie. Obrovský rozdiel medzi teplotou vo vnútri a vonku komplikuje zvládanie vlhkosti a to podporuje šírenie chorôb. Uistite sa, že ste si vybrali správny čas na začatie vetrania skleníka, aby ste predišli vzniku podmienok, ktoré spôsobujú, že plodiny sú slabé a náchylné na choroby.

Teraz môžu prísť vhod ventilačné systémy a vnútorné ventilátory. Pomôžu vetrať skleník teplým vzduchom a navyše zabraňujú strate tepla. Vhodné podmienky pre vaše plodiny vytvorí, ak nastavíte ventilačný systém alebo ventilátory na nízky stupeň nasmerovaný v smere vašich rastlín. Rastliny takto získajú čerstvý, stály prúd vzduchu, ktorý pomôže ich zdravému rastu.

zdroj: Lili-OK/shutterstock.com

V zime sa noci predlžujú a dni skracujú, pretože slnko je v inom uhle. To znamená nižšiu dodávku svetla pre váš skleník. Ak chcete pestovať rastliny, ktoré potrebujú viac svetla, budete musieť zabezpečiť dodatočné umelé osvetlenie, ktoré doplní prirodzené svetlo počas dňa. Existujú však faktory, ktoré určia potrebnú intenzitu a trvanie vášho osvetlenia. To zahŕňa typ plodiny a teplotu. Osvetlenie musí byť prispôsobené teplote a obohateniu skleníka o CO2. Umelé osvetlenie je skvelý spôsob, ako predĺžiť vegetačné obdobie aj napriek počasiu. Žiaľ môže výrazne zvýšiť vaše náklady.

Udržiavanie plodného skleníka v zime je nemožné len pre neskúsených a neinformovaných. So správnymi nástrojmi a dômyselným plánovaním môžete svojim rastlinám zabezpečiť prosperitu počas celého roka. Dodržiavaním týchto jednoduchých tipov na zazimovanie zabezpečíte, že váš skleník zvládne všetko, čo zima prinesie.

Zdroje informácií:

foto: zdroj: Starover Sibiriak/shutterstock.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu