Pohánka. Zaručene ste už o nej počuli. Možno ste ju však ešte neochutnali a nedokážete si ju spojiť so žiadnym konkrétnym jedlom. V minulosti patrila pohánka v našej kuchyni k bežne používaným potravinám. Jej konzumácia však zásadne klesla. Teraz si k jej príjemne orieškovej chuti opäť hľadáme cestu, lebo sa zistilo, že je bohatým zdrojom vlákniny, bielkovín, vitamínov a minerálnych látok.

Pohanka (latinsky Fagopyrum) je jednoročná bylina s drobnými bielymi kvetmi, nenáročná na pestovanie. Pochádza z Ázie. K jej rozšíreniu pravdepodobne došlo počas putovania pohanských kmeňov. Podľa nich asi dostala u nás svoj názov. V Ázii je doposiaľ veľmi obľúbená.

Mohla by vás zlákať svojím množstvom vitamínov a cenných živín. Neobsahuje dokonca ani lepok. Táto bezlepková pseudoobilnina je však ideálna aj pre tých, ktorí nemôžu, alebo nesmú, kofeín. Je tiež dôležitou súčasťou najrôznejších diét. Je to perfektné jedlo, ktoré potrebujete počas zimy na prevenciu, v boji s nachladnutím, epidémiami, nepriaznivým počasím. Nájdete v nej veľa vlákniny, ktorá pomáha udržiavať vaše črevá zdravé. Súčasne znižuje hladinu cholesterolu v krvi a zabraňuje ochoreniam srdca. 

Prospešnosť pohánky

Pohánku radíme medzi tzv. pseudoobilniny. Čo znamená, že v našej strave hrá podobnú rolu ako obilnina, ale botanicky do tejto skupiny nepatrí. Pohánka obsahuje množstvo dôležitých živín, vrátane bielkovín, vlákniny, železa, zinku a fosforu. Táto strukovina obsahuje aj niektoré vitamíny a minerálne látky. Pohánka je výživná potravina, ktorá má pre naše zdravie množstvo pozitív. Je bohatá na bielkoviny a vlákninu, pomáha pri chudnutí  a udržaní zdravej hmotnosti. Jej vysoký obsah železa pomáha pri predchádzaní anémie. Obsah fosforu posilňuje zuby a kosti. Zaslúži si našu pozornosť aj pre obsah nenasýtených mastných kyselín. Vďaka vyššiemu obsahu rutínu by po tejto pseudoobilnine mali siahnuť ľudia s cievnymi problémami, hemoroidy alebo kŕčové žily. Je vhodná aj pre podporu psychiky a pri fyzickej námahe. V zime sa odporúča jej užívanie, pretože organizmu pomáha v zohrievaní. Okrem toho je ľahko stráviteľná a môže byť dobrým zdrojom energie. 

Obsahuje niektoré dôležité vitamíny, ako sú napríklad vitamíny B, B1, B2, B3, B5 a vitamíny A, B, C a E. V pohánke sa skrývajú tieto minerálne látky: fosfor,

zinok, horčík, draslík, vápnik, mangán, molybdén a železo. 

Výživová hodnota v 100 g pohánky: 10 g bielkovín, 74 g sacharidov, 2 g tuku. Okrem iného je v 100 g pohánky aj 12 g vlákniny a 12 g vody. 

Podľa spôsobu spracovania môže mať pohánka  svetlo zelenú alebo hnedú farbu. Hnedá prešla pri čistení vysokým teplom, ktoré čiastočne ničí obsiahnuté pozitívne látky. Vhodnejšia je preto pohánka svetlo zelená, ktorá sa čistila len mechanicky. V oboch prípadoch je potrebné pohánku najskôr dôkladne prepláchnuť. 

Tip! Svetlo zelená pohánka je vhodná na klíčkovanie aj fermentovanie. Stačí ju namočiť do slaného roztoku a nechať fermentovať počas niekoľkých dní. Keď začne mať zľahka kyslastú chuť, je hotová a môže sa použiť ako prílohu k jedlám alebo ju pridávame do šalátov či iných pokrmov. 

Tipy na prípravu pohánky

Chcete si pohánku pridať do jedálnička vďaka jej pozitívnym účinkom? Pozrite sa na naše tipy, ako na to:

  • Pridajte si pohánku do teplého pokrmu. Napríklad do zemiakovej polievky či kulajdy. Pokrmu dodá sladkastú chuť a získate v nej aj vlákninu a bielkoviny. 
  • Pripravte si pohánkové lievance alebo pohánkový nákyp. Keď pridáte ešte orechy, maximalizujete nutričné hodnoty.
  • Pripravte si pohánkový šalát. Pohánku namočte, scedenú orestujte a následne zmiešajte s ovocím, zeleninou a dresingom podľa chuti.
  • Pomletú pohánku použite ako náhradu bežnej múky pri príprave pečiva alebo dezertov.
  • Dajte si ju namiesto prílohy – ryže alebo zemiakov. Ak nemáte pohánku,  neurobíte chybu ani ak použijete konjakové cestoviny. 

Tip! Chuť pohánky je špecifická. Pražením získa príjemnú orieškovú chuť. Ak chcete pohánku konzumovať pre jej pozitívne vlastnosti, ale nechutí vám, maskujte jej chuť cesnakom, cibuľkou alebo majoránom. Obsah výživných látok, rovnako ako aj obsiahnuté vitamíny a minerálne látky v pohánke závisia od toho, ako bola pestovaná a spracovaná. Odporúčame preto obrátiť sa na odborníka, alebo si preštudovať informačný leták k danému produktu, aby ste získali presné údaje o jej zložení. 

www.ketomix.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu