Na väčšine územia Slovenska začína mrznúť a snežiť. Pre ľudí bez domova nastáva najkritickejšie obdobie v roku. Na Slovensku žije viac ako 71 000 ľudí bez stabilného bývania. V Bratislave je približne 4000 ľudí bez strechy nad hlavou, viac ako 200 z nich aktuálne prespáva v Nocľahárni sv. Vincenta de Paul, ktorej kapacity sú každý deň naplnené. Pomôcť im prežiť zimu v teple a bezpečí môže každý z nás.
Zima je pre ľudí bez domova každoročne najnáročnejším obdobím. Niektorí nachádzajú útočisko v Nocľahárni sv. Vincenta de Paul, iní žijú v chatkách, skvotoch či priamo na ulici. Už plusová teplota pod 6 stupňov Celzia môže spôsobiť podchladenie, omrzliny a byť život ohrozujúca.
Nezisková organizácia Depaul Slovensko už 18 rokov denne poskytuje vo svojej nocľahárni útočisko pre viac ako 200 ľudí bez strechy nad hlavou. Pomáha tiež ďalším ľuďom bez domova priamo v teréne, ošetrovni, nízkoprahovom dennom centre či útulkoch.
VŠÍMAVOSŤ ZACHRAŇUJE ŽIVOTY
Dobrou správou je, že pomôcť prežiť zimu ľuďom bez domova môže každý z nás. „Buďme počas zimy viac všímaví k ľuďom na ulici. Ak uvidíme človeka vonku, môžeme sa opýtať, čo by potreboval – možno je to čaj, teplé oblečenie, rozhovor, pomoc s nasmerovaním, kde nájde sociálnu službu v okolí,“ hovorí riaditeľ neziskovej organizácie Depaul Slovensko, Jozef Kákoš.
Ak vidíme človeka na ulici a nereaguje, neváhajme a zavolajme pomoc na čísle 155 alebo 112. Komunikujme so záchranármi a ostaňme pri človeku do príchodu zdravotnej pomoci.
Terénna služba bl. Rozálie Rendu, ktorá patrí pod Depaul Slovensko,pôsobí v štyroch mestských častiach Bratislavy – Lamač, Dúbravka, Karlova Ves a Devínska Nová Ves. V prípade potreby môžete v týchto mestských častiach zavolať na číslo 0910 842 170 počas pracovných dní v čase 6:30-15:00.
Pokiaľ vo Vašom meste nepôsobí organizácia, ktorá sa venuje pomoci ľuďom bez domova, kontaktovať môžete miestny úrad. „Je dobré sa zaujímať o služby, ktoré sú v našom v okolí pre ľudí bez domova k dispozícii,“ pokračuje Jozef Kákoš.
PREDSUDKY BRÁNIA POMOCI
Ročne sa na Depaul Slovensko obráti približne 2000 ľudí bez domova. „Predovšetkým v zime je vyťaženosť našich nízkoprahových zariadení veľmi vysoká. Okrem náročnosti života na ulici vnímame, ako ľudí bez domova stigmatizujú ponižujúce nálepky a predsudky. Spôsobujú zranenie dôstojnosti človeka a dopomáhajú vytváraniu spoločenskej stigmy,“ hovorí PR manažérka Depaul Slovensko, Dominika Uhlárová.
Depaul Slovensko preto vyzýva, aby nás od pomoci neodrádzali predsudky. „Bezďák, socka, alkáč. Toto sú len niektoré z najčastejších nálepiek, s ktorými sa ľudia na ulici pravidelne stretávajú. Za každou z ponižujúcich nálepiek sa však skrýva človek,“ približuje výzvu Dominika Uhlárová.
„Je prirodzené, že si na ulici skôr všimneme výraznejších ľudí bez domova. Svojim vzhľadom upútajú pozornosť skôr. Faktom však je, že až 80 % ľudí, ktorí prišli o svoj domov, je „neviditeľných“ a je ťažké ich na verejnosti rozpoznať. Túto skupinu tvoria pracujúci aj nezamestnaní, ľudia na materskej a rodičovskej dovolenke, seniori, ale nachádzajú sa medzi nimi aj žiaci a študenti. Približne štvrtina z nich pritom chodí do práce a je ekonomicky aktívna. Možno ani netušíme, že prišli o strechu nad hlavou. Prespávajú v nocľahárni alebo vonku, mnohí chodia do práce, sú čisto oblečení a svojim zovňajškom a správaním nezapadajú do stereotypnej predstavy o človeku na ulici,“ dopĺňa Dominika Uhlárová.
Cieľom neziskovej organizácie Depaul Slovensko je tu byť pre každého, kto má o pomoc záujem. „Nezabúdajme, prosím, že všetci ľudia bez domova sú v prvom rade ľuďmi,“ uzatvára Uhlárová.
DARUJTE TEPLO
Darovať teplo a bezpečie môžete aj prostredníctvom adresnej pomoci. „Jedným zo spôsobov pomoci počas zimy je symbolická adopcia postele na www.adoptujsipostel.sk. Vďaka nej môžeme naše služby poskytovať dlhodobo, efektívne a udržateľne,“ hovorí Dominika Uhlárová.
Vďaka symbolickej adopcii postele sa stanete podporovateľom služieb a dlhodobých programov pomoci neziskovej organizácie Depaul Slovensko, ktorá pomáha ľuďom bez domova vrátiť sa späť do spoločnosti a žiť dôstojný život.