5 jazykov lásky

Mojou absolútnou ,,alfou omegou” pri riešení vzťahových otázok je kniha od Garyho Chapmana – 5 jazykov lásky. Nie, nie, milé dámy, netýka sa to len partnerských vzťahov. Rozoberá v nej vzťahy s rodičmi, mamou, babkou, susedou a dokonca aj s ľuďmi, ktorí si vašu lásku či pozornosť vôbec nezaslúžia. Doktor Gary Chapmen je psychológ s mnohými skúsenosťami v tejto problematike. 5 jazykov lásky definuje ako kľúč k pochopeniu rôznych vzorcov ľudskej lásky.  Predtým, ako sa pustíme do opisu jednotlivých jazykov, bolo by skvelé, keby si všímate, ktorým “hovoríte” práve vy.  Týchto jazykov môžete mať viac. Zoraďte si ich podľa postupnosti. Druhou úlohou je, zistiť, ktorým jazykom hovorí váš partner či ex-partner, mama, otec, babka alebo hociktorá osoba, s ktorou váš vzťah zlyhal. 

Slová uistenia 

,, Povedz mi, že som krásna 🙁 “ alebo ,, Spravila som to dobre? Čo povieš? ”. Keď sú vám tieto frázy povedomé, je jasné, že spadáte práve do tejto skupiny. Ľudia, ktorých jazykom lásky sú slová uistenia potrebujú počúvať pochvaly, chcú mať potvrdené, že to čo robia, robia správne. Neznamená to, že nevedia čo robia. Je to prosté, pochvala je v ich očiach prejav lásky. V konečnom dôsledku, nie je to tak, že keď nás niekto pochváli sme motivovaní urobiť niečo na oplátku? Slovný kompliment alebo slová ocenenia sú mocnými komunikátormi lásky. Ako dlho trvá naučiť sa rozdávať pochvaly? Rýchlokurz začína: 3, 2, 1…… ,, Waw, tie tvoje vlásky sú skutočná koruna krásy.”, ,, Drahá, mám šťastie, že som tvoj manžel, krajšej od teba niet.” alebo ,, Miláčik, som ti vďačná za to, že si to spravil, bez teba by som bola stratená.” 

2) Prijímanie darov 

Kto nemá rád darčeky, ruku hore! Každý má rád darčeky! Pre týchto ľudí sú však darčeky TOP priorita. Aké detinské, vravíte si. Vôbec to tak nie je. Podobne ako radi darčeky prijímajú, tak ich radi s láskou dávajú. Dôležité je pre nich vidieť, že sa z nich tešíte! Áno, aj vtedy keď sa vám moc nepáči. Čo by ste neurobili pre svojich najbližších? 

3) Pozornosť 

Nie je pozornosť ako pozornosť. Ťukanie do mobilu pri konverzácii alebo spoločnom obede nie je pozornosť. Pozornosť v Chapmanovom chápaní = kvalitný čas. Dotyčnej osobe musíme venovať náš 100%ný čas. Vyvolať v nej pocit, že o ňu máme záujem. Ešte raz, žiadne ťukanie do mobilu, mrkanie očkom na televíziu pri konverzácii. Sadnúť a venovať sa partnerovi. Či už to bude obyčajných 10 – 15 minút, buďte pri ňom “prebudení”. Zázraky, ktoré sa stanú po hlbokej konverzácii sú garantované. .

4) Skutky / služby 

Až vám pri predstave skutkov a služieb príde na um, že máte byť partnerov otrok, ste na omyle. Jedná sa skôr o prípravu raňajok, pomoci pri varení, povzbudení pri zmenách životného štýlu. Robiť s nimi bežné rutinné záležitosti. Nemyslím si, že je to taká tragédia, čo poviete? 

5) Fyzický dotyk

Zahŕňa všetky činnosti od letmého pohladenia až po sex. Pokiaľ sa radi túlite a maznáte, práve fyzický dotyk je vaším jazykom lásky. Nejde len o samotný sexuálny akt. Aj pri dotykoch si však treba dávať pozor, kde je tá hranica. Nie všetko čo sa páči nám, sa páči aj nášmu parnerovi. 

Ak je vašim jazykom lásky napríklad fyzický dotyk, neznamená to, že aj váš parnter “hovorí” práve týmto jazykom. Sledujte ho, skúmajte, učte sa. Je to tak jednoduché. Pri budovaní vzťahu musíme dbať o to, aby náš partner dostával jeho jazyk lásky. Lebo len vtedy pociťuje emóciu, ktorá v ňom vyvoláva šťastie. Vedieť tak tieto múdrosti pár rokov dozadu! Toto nie sú tipy ani triky, toto je Jazyk lásky. Skutočný jazyk lásky, ktorý pôsobí a funguje. Hneď ako si uvedomíme jeho fungovanie, akonáhle ho prenesieme do našich životov, všetko sa stáva užasným. Cieľom lásky nie je dostať to, čo chcete, ale spraviť niečo pre dobro toho, koho milujete. 

Ak máme rozvinúť intímny vzťah, musíme navzájom spoznať svoje túžby. Ak chceme jeden druhého milovať, musíme vedieť, čo ten druhý chce. 

Text : Veronika Barboríková 

foto: freepik.com

Zdroj: Gary Chapman – 5 jazykov lásky 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu