BETAGLUKÁN V BOJI S RAKOVINOU

0
598
betaglukán v boji s rakovinou

Rakovina prsníka je najčastejším rakovinovým ochorením u žien. Na Slovensku sa ročne diagnostikuje približne 3 000 nových prípadov a počet stále stúpa. Hoci sa liečba natoľko zlepšila, že dáva veľkú nádej na dlhší a kvalitnejší život, problém je v tom, že až 30 % nových prípadov je diagnostikovaných v neskorých štádiách ochorenia s horšou prognózou. A to iba preto, že ženy neabsolvujú pravidelné skríningové a preventívne mamografické vyšetrenie!

Betaglukány sú prírodné polysacharidy, teda zložité cukry, ktoré sa radia k nerozpustnej vláknine. V nejakej forme ich prijímame v potravinách. Nachádzajú sa aj v niektorých hubách, kvasniciach, niektorých obilninách, ale aj v plesniach a riasach.

0d 50. rokov 20. storočia sa skúmajú betaglukány a ich účinky. V USA a Európe na kvasniciach, v Ázii a Japonsku sa ako ich zdroj používali rôzne medicínske huby, pri ktorých boli už dávnejšie známe protirakovinové účinky. Ukázalo sa, že za priaznivé účinky je zodpovedný betaglukán, ktorý obsahujú. Následne vedci skúmali chemickú štruktúru, extrakčné procesy a možnosti betaglukánov na podporu ľudského zdravia. Zisťovali tiež mechanizmy účinkov na imunitný systém i proti konkrétnym ochoreniam, vrátane rakoviny. Samozrejme, zaujímali ich aj vedľajšie účinky a interakcie so súbežne podávanými liekmi či vykonávanými liečebnými procedúrami.

betaglukán a  rakovina

Betaglukány sú častým „účastníkom“ experimentálnych a klinických skúšok u pacientov s onkologickými ochoreniami. Boli opísané priame kancerostatické a metastázy inhibujúce účinky (zabraňujúce tvorbe metastáz z primárneho tumoru). Betaglukány sú prírodné látky. Doposiaľ ich nevieme umelo získavať v takej forme, aby ich chemická štruktúra bola vždy 100 % rovnaká a dokonale definovaná. To je najvážnejší dôvod, prečo zatiaľ betaglukán nie je registrovaný ako liečivo. Používa sa ako dopĺňajúca látka, ktorá podporuje liečbu, a to vďaka tomu, že sa „nebije“ s liečbou pri onkologických ochoreniach. Výsledky výskumov potvrdzujú, že betaglukány z rôznych zdrojov dosahujú v globále podobné výsledky. Rozdiel je však v intenzite účinkov, ktoré závisia od zdroja betaglukánu a od jeho čistoty.

Vedľajšie účinky chemoterapie a rádioterapie, ktorú podstupujú pacientky s rakovinou prsníka, veľmi laicky povedané, vznikajú z princípu „s mokrým horí aj suché“, čo znamená, že počas zabíjania rakovinových buniek sa poškodzujú aj iné orgány. Môžu za to často nevychytané voľné radikály. Veľa štúdií preukázalo ochranný účinok betaglukánu sprostredkovaným antioxidačným pôsobením. Majú aj priame antioxidačné účinky, ale zdá sa, že väčší význam pri znižovaní oxidačného stresu má pôsobenie na imunitný systém. Napokon, samotné imunitné bunky počas boja s patogénmi využívajú oxidačné látky, ale tvoria aj antioxidanty. Ide o to, aby oxidačný status organizmu zotrvával v rovnováhe. Betaglukán ich teda do antioxidačnej aktivity postrčí.

betaglukán a  rakovina

„Tieto účinky sa preukázali aj v našich klinických štúdiách na onkologických pacientkach, ktoré podstupovali chemoterapiu a rádioterapiu. Cieľom bola predovšetkým bezpečnosť používania v spojení s ďalšími terapeutickými výkonmi. Na sledovaných pacientkach neboli pozorované nežiaduce účinky, toxicita či nežiaduce interakcie počas liečebných výkonov. Potvrdilo sa tiež zlepšenie kvality života a vyššia tolerancia chemoterapie či rádioterapie a tiež významné zníženie intoxikačného syndrómu spôsobovaného chemoterapiou,“ hovorí Adrián Doboly, odborník na imunitu a betaglukán. Dodáva ešte, že sa zistili aj ochranné účinky na pečeň a centrálny nervový systém. Výsledky štúdie potvrdzujú lepší zdravotný stav pacientov a menší výskyt vedľajších účinkov. Betaglukán teda prispieva k schopnosti pacientov pokračovať v liečbe, čo dáva nádej na dlhší a kvalitnejší život počas liečby i po nej.

Výživové doplnky s vysokočistým betaglukánom z hlivy ustricovej od slovenskej spoločnosti Natures prispievajú vďaka svojmu zloženiu k správnemu fungovaniu imunitného systému. V čase vysokých nárokov na našu imunitu a počas rekonvalescencie je k dispozícii Beta glucan 500 a Beta glucan 500+ (doplnený o vitamín D) s najvyššou dávkou vysokočistého betaglukánu na trhu.

Všetky produkty sa dajú kúpiť v lekárňach a online na www.natures.sk

betaglukán a  rakovina

Foto: iStock a Natures

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu