Aby sa nezabudlo na skutočné príbehy

0
542
skutočné príbehy žien

15 významných žien, 15 príbehov, portrétov. Spája ich silná vôľa, ktorá im pomohla presadiť sa, uspieť, alebo dokonca prežiť. Ich príbehy sú inšpiratívnym príkladom, ako sa aj v ťažkej dobe a situácii dá vzoprieť, byť silnými a cieľavedomými. Ženskú stránku, skúsenosť aj v historických súvislostiach, predstavuje výstava občianskeho združenia Post Bellum s názvom HERstory, ktorá sa zastavila v Dúbravke 15. decembra 2022 pred domom kultúry a prístupná bude do 2. januára 2023.

Dejiny nie sú iba roky a dátumy, ale najmä príbehy obyčajných ľudí. Také je motto výstavy s názvom HERstory. „Príbehy obyčajných ľudí tvoria takzvané „malé dejiny“ našej krajiny. Sú to príbehy tých, ktorí prežili druhú svetovú vojnu, holokaust, boli prenasledovaní čí súčasťou pádu režimu počas Nežnej revolúcie,“ približuje zámer výstavy a jej putovania po slovenských mestách občianske združenie Post Bellum. „Ich príbehy sú dnes na Slovensku málo známe a mnohokrát prekrúcané alebo popierané. Nedovoľte spolu s nami, aby sa na skutočné príbehy zabudlo.“

Príbehy silných žien sa bude dať spoznať na putovnej výstave po slovenských mestách s názvom HERstroy. V bratislavskej Dúbravke bola inštalovaná 15. decembra a prístupná bude do 2. januára 2023. Pred domom kultúry si tak záujemcovia môžu prečítať niečo viac o dámach ako Magda Vášaryová, Klára Chlamtáčová, Jela Špitková či Ľubica Lacinová a iných nezlomných ženských osobnostiach.

Projekt vzniku a putovania výstavy je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd, a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Autorom grafiky “Woman power” je Matúš Maťátko, ktorý sa venuje veľkoplošnej grafike, ilustrácii, soche a maľbe.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu