Na trhoch a záhradníctvach sa ešte stále dajú kúpiť všakovaké rastliny, výpestky v kvetináči, ktoré potom presádzame do vlastnej záhrady alebo do svojich kvetináčov. Dosť často neúspešne. Viete prečo vám nemusí taká rastlina prežiť? Prečítajte si naše odporúčania

Správne zasadenie

Platí všeobecné pravidlo, že rastlinu sadíme rovnako vysoko ako bola v kvetináči zasadená. Sú rastliny (paradajky), ktorým nižšie zasadenie prospieva, lebo vytvárajú mohutnejší koreňový systém, ale neplatí to pre všetky rastliny. Vyššie zasadenie rastline neprospieva, odhaľuje sa koreňový kŕčok. Utlačíme pôdu okolo rastliny, aby bola pôda okolo nej dostatočne zhutnená. Uistite sa, že vykopete dostatočne veľkú jamu, aby sa do nej zmestili korene rastliny, môžete jej prisypať ku koreňom kompost. Pár cm (8 cm) od rastliny vyhĺbime okolo nej kruh. Takáto jamka pomôže zadržať vodu v blízkosti rastliny, ktorá prejde priamo ku koreňom. 

Narušenie koreňov

Pred zasadením jemne narušte korene rastliny. To pomôže koreňom rýchlejšie sa uchytiť v novej pôde a začať rásť. Pozor, nie vždy je to nutné, ale veľakrát sa korene v kvetináči točia dokola. Tento pohyb robia potom aj v pôde a nerozrastajú sa do strán a rastlina chradne. Rozmotajte preto korene, prípadne nastrihnite ich do kríža a v jame roztiahnite. Nerobte to vtedy, keď má rastlina málo jemných korienkov – vlásočníc a bola len nedávno presadená do kvetináča. V tomto prípade ju len zasaďte do jamy. 

Prispôsobte pôdu

V bežných záhradníctvach kúpite rastliny v odľahčených substrátoch. To je preto, lebo aby bola váha pri prevoze čo najnižšia. Tieto substráty nasiaknu vodu a nepustia ju k rastline. Ak je rastlina zasadená v rašeline, vymeňte ju za kvalitnú záhradnícku pôdu. Rašelina môže rýchlo vysychať a nedodáva rastline potrebné živiny. To platí najmä ak sadíte rastlinu do kvetináčov. Ak ju sadíte do záhrady, rašelinu vytraste a premiešajte s humusom a zeminou, ktorú rastlina obľubuje.

Polievanie pred a po zasadení

Pred zasadením rastlinu dôkladne polejte, aby sa korene dobre nasýtili vodou. Kvetináče zvykneme na nejaký čas ponoriť do vedra. Po zasadení opäť polejte, aby sa pôda okolo koreňov usadila a odstránili sa vzduchové bubliny.

Pravidelné polievanie

Prvých pár dní – týždňov po vysadení je kľúčová pravidelná zálievka, aby sa rastlina mohla dobre zakoreniť. Sledujte, aby pôda zostala vlhká, ale nie premočená.

Ideálny čas na sadenie

Najlepšie je sadiť rastliny pred dažďom, aby mali prirodzenú zálievku. Ešte lepšie je sadiť na jeseň, keď sú teploty nižšie a rastliny sa môžu lepšie zakoreniť. Aj jar bola donedávna ešte výborným časom na vysádzanie rastlín, ale v posledných rokoch je suchá a teplá. Tento rok bol akousi výnimkou – opäť vlhký.

Opatrnosť pri vysokých teplotách

V teplých letných mesiacoch je úspech pri uchytení rastliny nižší kvôli vyšším teplotám a rýchlejšiemu vysychaniu pôdy. Ak musíte sadiť v lete, zabezpečte dostatočnú zálievku a oplatí sa aj dočasné tienenie.

Správne svetelné, pôdne a vlhkostné pomery

Skôr ako rastlinu zasadíte, urobte si plán výsadby. Je dobré poznať kde akú rastlinu zasadiť. Ak viem, že rastlina má rada sucho, slnko a štrkovú pôdu, tak ju sadím na také miesto, kde celý deň svieti slniečko a rastliny intenzívne nepolievam. Vytvorím si suchomilné spoločenstvo rastlín s podobnými podmienkami. Dôležité je poznať podmienky a nároky rastliny a presne také jej zabezpečiť. 

Tipy na záver

Po zasadení je vhodné okolo rastliny použiť mulč do výšky asi 5 cm, ktorý pomôže udržať vlhkosť v pôde a zabráni rastu burín. Mulčujeme slamou, štiepkou z listnatých drevín, alebo mulčovacou kôrou. Kôra z ihličnatých drevín je najmenej vhodná, aj keď sa najčastejšie používa. Okysľuje totiž pôdu a tá prospieva iba kyslomilným rastlinám. Správne navrhnutá výsadba je taká, ktorá sa po niekoľkých rokoch zapojí a nezostane ani mulč ale ani holá pôda. V jeseni, keď opadnú listy zo stromov, dáme ich do záhonov a toto je krásny prirodzený zdravý mulč, ktorý obohacuje pôdu o humus a živiny. 

S týmito tipmi by mali byť vaše rastlinky aj po presadení zdravé a krásne. Máte aj vy svoje tipy? Podeľte sa o ne v komentári alebo na www.zahradnaarchitektura.com.

Foto: Flower Compass Guide

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu