V zimných mesiacoch sme oveľa náchylnejší na prechladnutia, nádchy či zápaly horných dýchacích ciest. Potom užívame lieky, veľa liekov. Je však aj iná cesta: najmä teraz v zime treba cieľavedome a preventívne dbať o posilnenie imunity svojho organizmu. Známa moderátorka Zlatica Puškárová, matka dvoch synov, sa s nami podelila o svoje skúsenosti v oblasti starostlivosti o zdravie vo svojej rodine.

Zaujalo ma vaše rozprávanie o tom, že deťom obľúbené špagety dochucujete čerstvým, nie upravovaným cesnakom, aby naplno a pravidelne využívali jeho silu na posilnenie imunity a celkového zdravia. Ako sa ešte staráte o imunitu vašich detí a samozrejme, aj svoju pokiaľ ide o výživu?

Máme veľa svojich vlastných domácich produktov, cesnak, kapusta, kyslá kapusta, cibuľa, to sú zeleniny, ktoré sú u nás dostupné a my ich máme často na jedálničku. Snažíme sa existovať na takej celkom prirodzenej báze. Zbytočne neužívame lieky. Ak to však inak nejde, požiadam o pomoc. Patrím k ľuďom, ktorí si myslia, že lieky pomáhajú, neodmietam ich užívanie. Určite by som mnohé klinické diagnózy neriešila napríklad bylinkami či domácimi mastičkami, celkom iste treba vyhľadať odbornú pomoc.

V súčasnosti niektoré mamičky odmietajú očkovanie svojich detí.
Ako ste postupovali pri svojich synoch, pokiaľ ide o očkovanie?

Preventívne očkovanie je podľa mňa veľmi dôležité. Moje deti boli riadne očkované podľa odporúčaného harmonogramu. Dokonca, staršieho syna som dala zaočkovať i navyše proti žltačke a teraz zvažujem, že mladšieho dám zaočkovať aj proti tuberkulóze, lebo ako bábätko nebol, keďže sa toto očkovanie u nás zrušilo.

foto: pixabay.com

Na čom si ešte v rodine zakladáte pokiaľ ide o zdravý životný štýl?

Spánok. To je pre mňa veľmi kľúčová vec. Vidím to aj na sebe. My novinári sme totiž takí, že máme množstvo rôznych aktivít náročných na čas, potom ponocujeme – skracujeme si spánok. Ja som potom, ako sa mi narodili deti, zásadne zmenila svoju životosprávu. „Naordinovala“ som si pomerne tvrdú disciplínu, ktorú dodržiavam: chodím pomerne skoro večer spať, samozrejme, aj deti. Ráno sa budím svieža, čo je základ, pri deťoch, aj pri práci, aby som to všetko zvládala. Spánok, je podľa mňa veľmi dôležitý. A niekedy, ak sa dá, si pospím aj poobede.

O vás je známe, že už nepijete čiernu kávu. Prezraďte, ako ste si od nej odvykali?

Celkom v pohode. Mám pevnú vôľu, takže, keď som dospela k tomu, že vynechám kofeín, tak som si len povedala, že to skúsim… Nebolo to také dramatické, snažila som sa sústreďovať na iné veci, a postupne som si zvykla. Stále však pijem bezkofeínovú kávu, ktorá má tiež kávovú vôňu i chuť, ktorú mám rada. A kávu ako životabudič som až tak nikdy nepotrebovala, som dosť aktívna. Ale život bez kofeínu badám napríklad aj na svojej pleti. Je to zvláštne, ale funguje to dobre aj bez kávy a iných podporných vecí. Nemám žiadne problémy s pleťou, hoci nechodím vôbec na kozmetiku. Stačí mi dostatok spánku a absencia kofeínu.
Podľa mňa fungujú také tie celkom obyčajné vecí, ktoré často prehliadame. Namiesto toho stále hľadáme čosi neobyčajné…
Ak by sme možno trošku o tých obyčajných veciach porozmýšľali a začali ich využívať vo svoj prospech, bolo by nám dobre a vyhli by sme sa mnohým problémom.

K posilňovaniu zdravia patrí aj pravidelný pohyb a pobyt v prírode. Chodíte často mimo mesta, do prírody?

Myslím, že áno. Máme chatu v horách a pravidelne tam chodíme. Hoci žijeme v Bratislave, často sme na vidieku. Máme dom na dedine, kde som vyrastala. Chodíme tam aj s deťmi. My to tak kombinujeme. Takýto život je fajn. Okrem pohybu, športu, pokladám za dôležitú aj pravidelnú manuálnu prácu. Nevyhýbam sa jej, môžete ma vidieť pracovať v záhrade, okolo domu, okolo zvierat a tak podobne. Pomáha mi vyčistiť si hlavu, relaxovať.

text: Anna Konečná

foto: archív redakcie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu