Ako sa ponožky dostali do našich šatníkov? Príbeh rozprestierajúci sa priestorom i časom

0
2484

Ponožky sú zaujímavou časťou odevu, pretože napriek tomu, že zakrývajú minimálnu časť nášho tela, dokážeme nimi mnoho nielen pokaziť, ale aj zdokonaliť. Ako čas plynie, ľudia sa postupne učia ako správne využívať ponožky vo svoj prospech a rovnako tak objavujú čaro originálnej spodnej bielizne. Pánske či dámske ponožky, sortiment je široký, originálny, farebný, so vzormi alebo bez. Už je len na vás ako dokážete pracovať s fantáziou a módou.

Dbať na kvalitu by sme mali nielen v prípade oblečenia, ktorým sa prezentujeme, ale pohodlné by malo byť aj to, čo si okoloidúci možno ani nevšimnú. Nemusíme sa predsa páčiť iba nášmu okoliu. Rovnaké ponožky určite spríjemnia spoločné večery vo dvojici.

Niekoľko zaujímavostí o ponožkách

Asi len málokto vie, že sa ponožky prvýkrát objavili v Starom Grécku a o čosi neskôr v Ríme. V tom období pripomínali skôr topánky než ponožky, pretože boli vyrábané z kože. Nosili ich predovšetkým ženy, a to najmä na noc. Na pánske ponožky vtedy asi ešte nikto nemyslel, pretože ak si tieto topánky obul muž, bolo to v tom čase hanebné.  Ponožky pre mužov sa začali objavovať omnoho neskôr než dámske ponožky.  Prvýkrát sa objavili medzi britskými vojakmi, ktorí si vďaka nim chránili nohy pred surovými klimatickými podmienkami počas vojny. Pánske ponožky boli v tejto podobe už o niečo mäkšie a pohodlnejšie ako ich poznali v Grécku a Ríme.

Od 4. storočia sa ponožky stali rozšíreným sortimentom a v 16. storočí sa na trhu začali objavovať ponožky vyrábané z bavlny a zdobené rôznymi dekoráciami. Podoba v akej poznáme ponožky dnes sa začala formovať až okolo 19. storočia, v čase, keď už boli vyrábané strojovo a z omnoho lacnejších materiálov. Aj keď boli spočiatku ponožky záležitosťou predovšetkým ženskej garderóby, dnes sú obľúbené aj medzi mužským osadenstvom.

Dámske ponožky alebo ponožky pre pánov by mali farebnosťou ladiť s nohavicami a nie s farbou obuvi. Farebné ponožky sú súčasťou klasickej anglickej módy. Ani nie pred 100 rokmi odrážala farebnosť ponožiek zároveň člena vyššej spoločnosti. Hovorili o jeho veľmi dobrom vzdelaní alebo športových úspechoch. Študenti univerzít vo Veľkej Británii nosili a aj do dnešných dní nosia nielen uniformy či šály, ale tiež farebné ponožky alebo aj podkolienky, na základe ktorých ich dokážete priradiť ku konkrétnej univerzite.

Ako ich nosiť?

V súčasnosti sa môžu dámske ponožky kombinovať s takmer každým typom obuvi. Či už zvolíte športovú obuv alebo elegantný štýl. Aby však tieto skoro šialené kombinácie správne fungovali, vyžaduje si to cit pre módu, štýl a kombináciu farieb. V oblasti módy bolo za moderné považované aj nosenie dámskych ponožiek pod silonkami. Pre menej odvážne ženy móda pripustila variant, že si dámske ponožky navlečiete na silonky. Štýlovo môže pôsobiť dokonca aj kombinácia zaujímavých ponožiek v elegantných sandáloch. Samozrejme, len v prípade, že túto kombináciu viete nosiť a dokážete ju aj sebavedomo prezentovať.

Aj pánske ponožky môžu vyvolať rozruch, ak ich potenciál využijete správne. V prípade, že vám to situácia dovolí, nebojte sa experimentovať s farbami a vzormi. Objavia sa však v živote momenty, keď je najlepšie držať sa zaužívaných pravidiel. Vtedy zvolíte pod oblek klasické vysoké ponožky a ku krátkym nohaviciam zas tie členkové.

Ponožky sú ideálnym darčekom či už pre muža alebo pre dámu. Dokonca nimi potešíte nepochybne zamilovaný pár. V tom prípade môžete pouvažovať či by ich nepotešili tiež trenky pre páry. Nielenže to bude čosi originálne, ale aj vtipné.

Zdroj obrázku: Mehmet Cetin / Shutterstock.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu