2019

Chcete niečo robiť so svojou postavou? A chcete to robiť efektívne a neviete, ako nato? V takom prípade je jednou z najlepších možností obrátiť sa na osobného trénera. Je ich veľa a vybrať si môžete naozaj hocikde.

Ako si ale vybrať správne? Poradí vám Ľuboš Gsch, tréner a autor kníh Začni cvičiť s POHYBom pre mužov a Začni cvičiť s POHYBom pre ženy. Osobný tréner by mal mať niekoľko atribútov. Tie si určujete vy a rozhodne nebuďte skromný.

2019
  • Osobný tréner by mal byť dobrý človek.

Možno si to budete prvotne vysvetľovať ako čítanie z biblie, ale v podstate akýkoľvek vzťah sa buduje. A so zlým človekom nič dobré neurobíte. „Poznal som trénerku, ktorá mala certifikát a prax s tréningom i súťažením. Ako trénerka ale dlho nezotrvala. Myslím, že len niekoľko týždňov. Kam prišla, tam nastali zlosti a intrigy. Medzi trénermi (kolegami) i trénujúcimi. V úvode bol o trénovanie pod jej vedením veľký záujem. Ten však rýchlo opadol. Zavrhli ju trénujúci, kolegovia i samotný (nestranný) návštevníci „fitka“. Z trénerského hľadiska bola trénerka vybavená výborne. Z ľudského menej dobre a tým pádom jej všetko ostatné bolo zbytočné,“ hovorí Ľuboš Gsch.

  • Osobný tréner by mal byť certifikovaný a odborník

Ak vám to príde ako samozrejmé, verte, že nie je. Nie každý osobný tréner je oprávnený (certifikovaný) a už vôbec nie každý je odborník (napriek tomu, že certifikát môže mať). Základné školenie trénera 1. stupňa trvá najviac 4,5 dňa. Je naivné predpokladať, že za túto dobu vzdelávania sa, bude z niekoho odborník. Základný kurz osobného trénera dodáva len základné informácie, ktorými by mal disponovať. Sú dostačujúce ako štart. Je však potrebné ďalšie vzdelávanie. „Prijímacie konanie na trénerov nie je striktne stanovené a jeho priebeh môže niekedy pripomínať komédiu. Aspoň základný certifikát a minimálna odbornosť by mala byť splnená. Nemusí byť zárukou kvality. Avšak je tam predpoklad určitého stupňa zodpovednosti.“

  • Osobný tréner by mal byť majster v komunikácií.

Komunikácia je rovnako dôležitá ako odbornosť. Dobre a zrozumiteľne komunikovať je v prípade trénera i trénujúceho jadrom úspechu. Aj tie najlepšie vedomosti, informácie a spôsoby, musia byť vhodne odkomunikované. Inak spolupráca dosahuje len veľmi zriedka viditeľné výsledky. „Poznám minimálne troch fantastických (odborne aj ľudsky) osobných trénerov, ktorí v komunikácií zlyhávajú a dosahujú len priemerné výsledky. Sú to odborníci na tréning, jeho tvorbu, skladbu metodotvorných činiteľov, proces, fyziológiu pred, počas i po tréningu. V komunikácií s trénujúcim však zlyhávajú, pretože považujú veľa vecí, ktoré je potrebné laikovi opakovane vysvetliť, za samozrejmé. Je to pre nich úplne jednoduché a tak si myslia, že je to ľahké pre všetkých. Podľa nich sú trénujúci nemehlá. To môže byť určite pravda, ale úlohou trénera je viesť každého, kto chce, byť vedený. Teda aspoň tak chápem úlohu osobného trénera v spoločnosti ja,“ hovorí Ľuboš Gsch.

  • Osobný tréner by mal byť multifunkčný

Byť dobrý osobný tréner znamená byť multispektrálne znalý. Tréner potrebuje viac ako len dokonalosť niekoľkých vlastností a zručností. „Myslím si, že potrebuje skôr veľký počet malých poznatkov ako nejakú ďalšiu superschopnosť. Dobrý osobný tréner by mal byť psychológ, pretože od určitého bodu v tréningu, je tréning záležitosťou trénujúceho a jeho vnútra viac ako trénujúceho a činiek.“

„Boje, ktoré v tréningu nastávajú nie sú vecou trénujúceho a vonkajšieho prostredia ako sú činky, záťaže alebo tréningové pomôcky. Je to boj trénujúceho a jeho osobnosti vrátane zapojenia všetkých morálno-vôľových vlastností,“ uzatvára Ľuboš Gsch.

2019

Dobrý osobný tréner by mal tiež byť:
Fyzioterapeut – denne sa totiž konfrontuje s pohybovými obmedzeniami, nekomfortom i zraneniami.
Pozorovateľ – v spolupráci s trénujúcim vždy musí pozorovať realizáciu tréningového postupu, zvládnuteľnosť i zvládanie, náladu aj pocity trénujúceho. Tým vie nastavovať vhodne ďalší postup.
Terapeut – väčšina faktorov ovplyvňujúcich tréning a jeho výsledky sa dejú mimo tréningu. Doma, v práci, v rodine … Pozorovateľ by mal zistiť, čo sa deje a kde môže byť chyba. Terapeut by mal navrhnúť riešenie.
Vzor – každému sa lepšie trénuje ak je vedený niekým, kto mu je vzorom. Pre väčšinu trénujúcich môže byť „tréner = vzor“ úplne prioritným atribútom.
Manažér – nastavenie časov tréningu, proces a postup tréningu, prispôsobiť im ďalšie faktory a všetko zosúladiť s trénujúcimi. Dobrý manažment nemá síce priamy vplyv na schopnosti osobného trénera. Avšak, ak si tréner nevie správne zadeliť čas, tréningy nestíha, neplatia alebo kolidujú, žiadne ďalšie schopnosti neuplatní.

Dobrý osobný tréner, ktorý dosahuje výsledky nemá jednu alebo druhú alebo tretiu schopnosť. Disponuje koktailom týchto schopností a zručností. A práve to mu umožňuje dosahovať výsledky. Nejde teda o to, že táto alebo iná trénerova vlastnosť je dôležitejšia. Ak niektorá absentuje úplne alebo je len minimálna, výsledky sa nedostavia. Ak áno, budú nanajvýš priemerné.

Pre úspešnosť trénera nie je prioritou byť dokonalý v jednej oblasti – trénerstvo. Skôr mať dostatočné vedomosti z trénerstva, anatómie, psychológie a kineziológie v kombinácií s obrovským množstvom „minivedomostí“ z rôznych vedným odborov i oblastí života.

foto: archív Ľuboš Gsch

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu