Ako vybrať vonkajšie žalúzie? Zamerajte sa na 4 základné kritériá

0
837
vonkajšie žalúzie

Vonkajšie žalúzie sú skvelým riešením, ak hľadáte ochranu pred slnkom, chcete viac súkromia alebo zvýšiť izoláciu domu. Pri ich výbere je však potrebné zvážiť niekoľko faktorov, ako napríklad materiál či veľkosť lamiel.

Vonkajšie žalúziepraktickým a esteticky pôsobivým riešením pre váš domov. Sú k dispozícii v rôznych materiáloch, farbách a štýloch, takže si môžete vybrať také, ktoré zodpovedajú vášmu vkusu a dizajnu vášho domu.

Aké sú výhody vonkajších žalúzií?

  • Ochrana pred slnkom a vysokými teplotami. Vonkajšie žalúzie pomáhajú udržiavať interiér domu chladný a pohodlný počas letných mesiacov. Vďaka tomu viete dokonca znížiť náklady na energiu a vytvoriť príjemné prostredie v dome.
  • Súkromie. Ak máte susedov, ktorí majú výhľad priamo na váš dom, môžete si byť istí, že s vonkajšími žalúziami získate potrebné súkromie.
  • Lepšia izolácia domu a zníženie tepelných strát. To všetko môže viesť k nižším nákladom na energiu a vytvoreniu komfortnejšieho prostredia.
  • Moderný dizajn. Vonkajšie žalúzie sú k dispozícii v rôznych farbách, štýloch a materiáloch, takže si môžete vybrať také, ktoré budú zodpovedať vášmu vkusu a dizajnu domu.
vonkajšie žalúzie

Ako vybrať vonkajšie žalúzie na váš dom?

Vonkajšie žalúzie sú vyrobené tak, aby odolávali rôznym poveternostným podmienkam, ako sú silný vietor, dážď a sneh. To znamená, že majú dlhú životnosť (podľa vami vybraného materiálu) a nemusíte sa obávať ich poškodenia ani pri extrémnych poveternostných podmienkach. Je však potrebné vybrať si tie správne. Na čo sa pri výbere zamerať?

1.    Typ lamely

Vonkajšie žalúzie nájdete v rôznych prevedeniach. Zamerať by ste sa však mali najmä na lamely. Ich typ sa značí písmenami C, S a Z. Najčastejšie sa stretnete práve s lamelami typu Z, ktoré zaručujú úplnú tmu a fungujú aj ako protihluková ochrana. Navyše sú obľúbené aj pre svoje termoregulačné schopnosti. Lamely typu C sú zaoblené a pri stiahnutí sa vzájomne nedotýkajú. Ich prednosťou je najmä to, že sa dajú naklápať do oboch strán. No a lamely typu S tvoria pri stiahnutí celistvú plochu a poskytujú dokonalé zatemnenie.

2.    Správne rozmery

Výber veľkosti žalúzií závisí od veľkosti okna, prípadne okenného otvoru – čím väčšie okná, tým väčší by mal byť priemer lamely. Ten nájdete označený číslom a bežne sa pohybuje medzi 50 a 90 milimetrami. Pri veľkoformátových oknách voľte lamely s väčším priemerom – okolo 80 alebo 90 milimetrov. Pre menšie okná zase 50, 60, či 70 milimetrov.

3.    Spôsob ovládania žalúzií

Typov ovládania vonkajších žalúzií je niekoľko, no dva základné sú manuálne a motorové. Manuálne ovládanie funguje pomocou páky, ktorou otáčate a tým sťahujete a vyťahujete žalúzie. Motorové ovládanie funguje zväčša na diaľku a pomocou motorového pohonu. Diaľkové ovládanie je potom možné riešiť napríklad pomocou vypínača v miestnosti, prenosného ovládača alebo dokonca môžete mať aj mobilnú aplikáciu.

4.    Materiál žalúzií

Čo sa materiálu týka, je potrebné si najskôr položiť otázku, či chcete dať prednosť netradičnému dizajnu alebo odolnosti a dlhej životnosti. V tom druhom prípade stavte na hliníkové vonkajšie žalúzie. Hliník je pevný, vysoko odolný a máte možnosť vybrať si z množstva farebných prevedení. Navyše vyžaduje minimálnu údržbu. Drevené žalúzie sú na údržbu náročnejšie a potrebujú pravidelnú starostlivosť a tiež je pri nich menšia možnosť modifikácie, keďže drevené lamely sa vyrábajú len typu C alebo celkom ploché. Na druhej strane sú krásne a dizajnovo budú ladiť s každým exteriérom.

Foto: U. J. Alexander / Shutterstock.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu