Deň narcisov bude v uliciach miest 20. apríla 2023

0
584
deň narcisov

Žltý jarný kvet prináša nádej, pomoc a je aj symbolom boja proti rakovine. Za doterajších 27 rokov existencie Dňa narcisov – najväčšej celoslovenskej verejno-prospešnej finančnej zbierky na Slovensku – mohla Liga proti rakovine aj vďaka podpore verejnosti pomôcť tisíckam jednotlivcov, stovkám rodín, či desiatkam zdravotníckych zariadení, nemocníc, ako aj výskumným pracoviskám a občianskym združeniam.

Na Slovensku pribudne ročne okolo 40 000 onkologických pacientov. Život občas „bodne“, obráti sa naruby a to v mnohých prípadoch oznámenia onkologickej diagnózy. Liga proti rakovine ďakuje všetkým, ktorí sa na „život z inej strany“ dokážu pozrieť a byť solidárni v podobe pripnutia narcisu a prispenia do zbierky Deň narcisov. Liga vníma túto potrebu a aktívne sa venuje každej oblasti, v ktorej môže byť nápomocná – či už v riešení problémov jednotlivých pacientov, či pri riešení celospoločenských problémov v zdravotníctve. Vďaka všeobecnej podpore verejnosti akcii Deň narcisov dokáže každý rok prispievať ku skvalitňovaniu, modernizácii a zlepšovaniu liečby i terapie onkologických pacientov a pomáhať im jednoduchšie sa zaradiť do bežného života po ukončení liečby.

Počas 27. ročníka Dňa narcisov je pripravených predbežne viac ako 930 000 narcisov určených na pripnutie ako prejav solidarity s onkologickými pacientmi, 11 500 dobrovoľníkov po celom Slovensku, 4 500 pokladničiek, 110 platobných terminálov a 700 spoluorganizátorov.

deň narcisov

Identifikačné znaky dobrovoľníka pre Deň narcisov 2023:

● Biele tričko s logom Ligy proti rakovine s textom „JA SOM“

● Identifikátor dobrovoľníka: jedinečné číslo dobrovoľníka vytlačené na žltom podklade, umiestnené v strednej časti narcisu v logu LPR priamo na tričku.

● Žltý narcis – symbol zbierky, ktorý dobrovoľník venuje za dobrovoľný príspevok.

● Papierová pokladnička bielej farby s oranžovo-modrou potlačou a textom Deň narcisov, termínom zbierky 20. 4. 2023, číslom registrácie zbierky, vydanej Ministerstvom vnútra SR. Každá pokladnička bude zabezpečená ochrannými nálepkami bielej farby s modrým nápisom Deň narcisov. Na každej pokladničke sa nachádza logo Ligy proti rakovine, číslo pokladničky, QR kód a číslo SMS 848.

Ako získať narcis a tak prispieť

Tento rok sa uskutoční Deň narcisov 20. apríla 2023. Bude sa niesť v uliciach našich miest v žltej farbe umelých i živých narcisov na podporu všetkých, ktorí čelia zákernej rakovine. Zakúpením tohto kvietku dobrovoľnou čiastkou každý z nás môže vyjadriť spolupatričnosť a podporu onkologickým pacientom.

Okrem tejto možnosti môžeme zbierku podporiť od 17. do 28. apríla aj online, ak pošleme svoj finančný príspevok priamo na bankový účet SK09 0900 0000 0054 5454 5454 alebo tiež prostredníctvom zaslania SMS na číslo 848. Jedna SMS má hodnotu 3 €.

Prispieť môžete od 20. do 22. apríla aj v drogériách, lekárňach a potravinách dobrovoľným príspevkom do pokladničiek pri pokladniach a vo vybraných predajniach v mestách aj cez platobné terminály, dokonca aj kúpou virtuálneho narcisu v eshopoch: drmax.sk, lelosi.sk, lunys.sk, zachej.sk, zlavadna.sk. Prípadne aj zaokrúhlením nákupu na lunys.sk, ak zaokrúhlite svoju objednávku ľubovoľnou sumou – pričom celá zaokrúhlená čiastka ide na účet zbierky.

Zbierka sa dá podporiť aj kúpou narcisových produktov limitovanej narcisovej edície. Môžete si tak kúpiť napríklad prevrátené ponožky cez https://www.shox.sk/, prevrátené trička „Vidím život aj z inej strany“ cez https://merch.sk/lpr alebo kávu Casa Del Caffe cez https://casadelcaffe.sk

deň narcisov

Sprievodné aktivity

Počas Dňa narcisov, 20. 4., bude tím LPR ponúkať v stánkoch interaktívne formy prevencie onkologických ochorení i v OC NIVY Bratislava, TERMINAL SC v Banskej Bystrici, MIRAGE SC v Žiline, OC Galéria v Martine a OC AUPARK v Košiciach.

Ku Dňu narcisov sa pripoja aj Bratislavské módne dni a tak ukážu možnosť symbiózy, elegancie v móde a solidarity s onkologickými pacientami. Bratislavské módne dni, prebiehajúce v Refinery Gallery, sa budú niesť v znamení Dňa narcisov. Návštevníci sa môžu tešiť na elegantné šaty žltej farby moderátorky a žlté narcisové prekvapenie v kolekcii La Rena, ktorým sa otvorí exkluzívny večer.

Počas Dňa narcisov sa dokonca spoja tri inak konkurenčné doručovacie spoločnosti – DHL, GLS a Packeta. Vnímajú potrebu spájania sa v myšlienke prejavu podpory, preto sa rozhodli, že k doručovaným zásielkam pribalia adresátom narcis.

Čo podporujeme Dňom narcisov

Výťažok finančnej zbierky sa potom vracia verejnosti späť vo forme financovania mnohých programov a projektov na podporu onkologických pacientov i širokej verejnosti. Každý príspevok pomáha naďalej zabezpečovať BEZPLATNÉ projekty, ktoré sú realizované s poznaním potrieb a problémov onkologických pacientov. Ich riešenia nedokáže v potrebnej miere zabezpečiť štát samotný. Sú nimi projekty Ligy proti rakovine:

Onkoporadňa – individuálne poradenstvo s rôznymi odborníkmi pre onkologických pacientov a ich príbuzných – 0800 11 88 11 alebo poradna@lpr.sk.

Sieť onkopsychológov – odborné poradenstvo a individuálna psychologická podpora naprieč Slovenskom pre onkologických pacientov a príbuzných počas a po liečbe.

Podporné skupiny pre pacientov, príbuzných a pozostalých – skupinová vzájomná podpora ľudí, ktorí sa ocitli v podobnej životnej situácii pod vedením onkopsychológa.

Jednorazový finančný príspevok – finančná podpora pre onkologických pacientov, ktorí sa ocitli v dôsledku ochorenia v hmotnej núdzi.

Krátkodobé ubytovanie – možnosť ubytovania rodičov počas hospitalizácie chorého dieťaťa alebo onkologických pacientov počas liečby.

Parochne pre pacientky – projekt „Vystrihaj sa Slovensko“ zabezpečuje LPR pre pacientky parochne zo živých či umelých vlasov.

Programy v Centrách pomoci v Bratislave, Košiciach a Martine – celoročné vzdelávacie, pohybové a voľnočasové aktivity pre onkologických pacientov.

Rodinné a relaxačné pobyty – poskytujú relax a možnosť zotavenia sa s programom prispôsobeným potrebám jednotlivcov i celých rodín.

Prevencia – informovanie verejnosti edukačnými podujatiami a kampaňami, prednášky pre firmy a školy, príprava materiálov z pera odborníkov, ktoré sa distribuujú do zdravotníckych zariadení i individuálnym záujemcom.

Advokácia pacienta – skúsenosti a kontakty umožňujú Lige proti rakovine komunikovať s príslušnými inštitúciami doma i v zahraničí s cieľom dosiahnuť lepšiu starostlivosť o onkologických pacientov a znižovať výskyt rakoviny v spoločnosti.

Vzdelávanie a supervízia – LPR realizuje vzdelávanie zamerané na zefektívnenie prístupu a práce s onkologickým pacientom, psychohygienu onkopsychológov a zdravotníckych pracovníkov.

deň narcisov

„Poznáte ten pocit, keď sa strácate, keď sa vám zrúti celý svet, keď neviete, ako budete so svojím problémom ďalej žiť? A práve vtedy je pre vás vzácna každá pomoc a podpora. Pre onkologických pacientov, ktorým rakovina obráti život naruby, je jeden výnimočný deň v roku, kedy im svoju podporu môžeme vyjadriť jednoduchým gestom a pomocou v rámci svojich možností. Ďakujeme každému jednotlivcovi, ktorý sa tak rozhodne urobiť, ktorý sa na chvíľu zastaví a uvedomí si bremeno rakoviny. Ďakujeme každému partnerovi, ktorý nám pomáha zrealizovať tento deň. Ďakujeme všetkým mediálnym partnerom, ktorí tento deň dávajú do povedomia nielen tých, ktorí žijú, život na inej strane, ale i tých, ktorí život z inej strany vnímajú. Ďakujeme vám, že Deň narcisov podporujete už 27 rokov,“ vyjadruje na záver vďaku všetkým prispievateľom a pomocníkom Eva Kováčová, výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine.

Generálnym partnerom Dňa narcisov je už siedmy rok Nadácia Slovenskej sporiteľne. Nielen že finančne LPR podporuje, ale  pomáha aj so spracovaním vyzbieranej hotovosti, umožnením darov cez bankomatovú sieť Slovenskej sporiteľne či zapožičaním na Deň narcisov 110 platobných terminálov. „Nadácia Slovenskej sporiteľne každoročne podporí desiatky veľkých aj menších verejnoprospešných projektov. Deň narcisov je však v niečom výnimočný a to veľkosťou svojej cieľovej skupiny. Táto najznámejšia slovenská dobročinná zbierka totiž v sebe spája funkciu získavania prostriedkov na poskytovanie priamej pomoci onkologickým pacientom, či ich rodinám, a zároveň šíri osvetu a vzdeláva v tejto citlivej téme. A nikto z nás nemá to šťastie, aby mohol tvrdiť, že sa ho nič z toho netýka. V Nadácii Slovenskej sporiteľne sme hrdí, že môžeme dlhodobo podporovať projekt, ktorý je prínosom pre viac ako 5 miliónov ľudí v našej krajine,“ zdôvodňuje postoj Nadácie Slovenskej sporiteľne Barbara Henterová, správkyňa nadácie.

ĎAKUJEME, ŽE VIDÍTE ŽIVOT AJ Z INEJ STRANY

www.dennarcisov.sk a www.lpr.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu