Ako zvládnuť jarné upratovanie bez nervov a námahy

0
2574

Blíži sa jar, do domácností nám už cez okná nakukujú prvé zubaté lúče slnka a nekompromisne odhaľujú každú špinku, chuchvalec prachu a kopy vecí, čo sme si počas zimy doma naskladnili. Nastáva čas na veľké jarné upratovanie! Nemusíte sa ho obávať, ak dodržíte pár jednoduchých pravidiel a zaobstaráte si šikovných sekundantov, ktorí vám s upratovaním radi pomôžu.

Zhora dole, od menej využívaných k najzaťažovanejšej miestnosti v byte!

Aj vám sa zdá, že vyupratovať domov až do posledného kúta a poličky je nadľudskú úloha? Nemusí to tak byť, ak na to pôjdete systematicky a veľký „projekt“ si rozdelíte na menšie čiastkové úlohy. Vyhraďte si na jarné upratovanie víkend, alebo pár dní voľna, kedy aj tak nemôžete z domu. Dobrovoľná karanténa jarnému upratovaniu praje. Tu vám ponúkame pár odporúčaní, ako vám upratovanie pôjde rýchlejšie od ruky.

Zapojte do upratovania všetkých členov domácnosti – aj malé deti zvládnu jednoduché úlohy a pri správnej motivácii budú mať dobrý pocit z toho, že k poriadku u vás doma prispeli aj ony.

Upratujte od miestností, kde sa zdržujete menej, až po tie, kde trávite najviac času a ktoré sú každodennou činnosťou najviac zaťažované. Začnite spálňou a končite kuchyňou, kúpeľňou a toaletou.

Pri upratovaní miestností postupujte od interiéru smerom von – najprv vyriaďte skrine a poličky, tie potom uzavrite, aby sa vám do nich opätovne nedostal prach a nečistoty, a vrhnite sa na upratovanie „odokrytých“ častí v miestnosti.

V miestnosti upratujte postupne smerom zhora dole – najprv poometajte prach na lustri, v rohoch, zveste záclony a závesy, umyte okná, police upratujte od najvrchnejšej po najspodnejšiu, končite upratovaním kobercov a podlahy.

Počas upratovania sa zbavte všetkých nepotrebných vecí, ktoré vám zaberajú miesto! Bez zbytočných vecí sa vám bude vo vašom domove ľahšie dýchať.

Ľahšie zvládnete aj náročnú prácu, ak budete dobre naladení. V rytme obľúbenej hudby dokážete zvládnuť aj jarné upratovanie hravo a s piesňou na perách.

Pomocníci, na ktorých pri jarnom upratovaní nedáte dopustiť

Aby sme vám jarné upratovanie uľahčili, prinášame vám pár tipov na horúce novinky slovenskej značky Orava, vďaka ktorým sa drina pri jarnom upratovaní zmení na zábavu. Zabudnite na prácne drhnutie a leštenie okenných tabúľ s kopami novinového papiera a vyskúšajte inovatívny multifunkčný čistič okien Orava Lautus s mokrým a suchým odsávaním, ktorý je šikovnou kombináciou dokonale priliehajúcej stierky a odsávača. Okná najprv umyte vodou s trochou čistiaceho prostriedku a potom ich už len „prejdite“ zhora dole čističom. Ten špinavú vodu hygienicky odsaje ako malý vysávač do 120 ml nádržky bez toho, že by sa vaše ruky dostali do kontaktu so znečistenou vodou. Okná vyleští tak, že na nich neostane jediná nečistota. Ergonomicky sadne do ruky, vďaka 360-stupňovej otočnej hlave a nízkej hmotnosti sa ľahko obsluhuje, do boja s nečistotami vo výškach je vybavený teleskopickou tyčou a na jedno nabitie pracuje až 30 minút. Oceníte ho aj pri čistení zrkadiel, obkladačiek, sklenených stolov či sprchového kúta. Na sucho vám ním ľahko vysajete aj záclony, gauč či postele.

Ako na to nájdete vo videu tu:

Najzaťažovanejšími plochami v domácnosti sú podlahy. Ak máte koberce, nestačí ich len vysať, ale raz – dvakrát do roka by ste ich mali aj oprať, vytepovať alebo dať chemicky vyčistiť. Čistenie podlahy (bez ohľadu ma materiál, z ktorého je vyrobená) je jednoduchšie. Stačí ju povysávať a umyť s trochou čistiaceho prostriedku. Pri vysávaní oceníte bezšnúrový akumulátorový tyčový vysávač 2 v 1 Orava Neptun. Spája v sebe výhody dvoch výrobkov – klasického veľkého tyčového vysávača na sezónnu údržbu domácnosti a zároveň svižného príručného vysávača na expresné vysatie špiny, len čo sa vaším bytom preženie návšteva, deti doraňajkujú a do vankúša na gauči sa zabodol chlp vášho domáceho miláčika.

U vás doma zatočí aj s chuchvalcami prachu v rohoch, aj s mikročiastočkami prachu na klávesnici počítača, na stole či nábytku. Je vybavený cyklónovým systémom vysávania, podlahovou hubicou s rotačnou kefou a vysokoúčinným HEPA filtrom, ktorý zachytí až 99,97 % častíc s veľkosťou 300 nanometrov, čo ocenia aj alergici. Na jedno nabitie pracuje 20 až 50 minút. Vďaka LED svetlu na hubici vysávača si „posvieti“ na omrvinky aj v tých najtemnejších zákutiach. Výborne poslúži aj na vysávanie interiéru auta.

Pri umývaní dlážok oceníte rotačný mop s vedrom na kolieskach Orava Lineo SMR-25. Dlážky u vás doma sa budú lesknúť ako zrkadlo bez toho, že by vás boleli kríže zo zohýbania sa k dlážke s mokrou handrou v ruke. Vďaka antikorovému 360° rotačnému odstredivému košu a vstavanému vyplachovaciemu systému vo vnútri vedra sa vaše ruky nedostanú do kontaktu so špinavou vodou. Orava SMR-25 je vybavený plastovým vedrom na kolieskach s vypúšťacím ventilom, dávkovačom na saponát a zásuvkou na čistiace prostriedky a utierky. Jednoducho ovládateľný mop s teleskopickou tyčou z ocele a hlavicou s technológiou mikrovlákien intenzívne vstrebáva všetky nečistoty, takže vaše podlahy budú žiariť čistotou bez toho, že by ste sa cítili ako po rýľovaní záhrady.

www.orava.eu

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu