Ako každý podnik, aj Bardejovské Kúpele na začiatku roka hodnotia ten vlaňajší.  Môžu sa pochváliť dobrými výsledkami: za rok 2023 dosiahol počet osôb, ktoré ich navštívili, 28 744 a počet prenocovaní 230 265. Návštevnosť sa tak oproti roku 2022 zvýšila o 2,15 % a počty prenocovaní o 5,12 %. Počet samoplatcov dosiahol 60,45 % zo všetkých klientov. 

,,Zaznamenali sme turbulentný rok, ktorý začal drastickým rastom cien energií a vstupov, hlavne potravín a miezd. Boli sme preto nútení zvýšiť ceny asi o 10 – 15 %. Pozitívom bolo naše rozhodnutie neuzatvoriť kúpele v januári a februári 2023, hoci iní mali vtedy zavreté. Tým sme zabezpečili dostatok klientov aj v menej atraktívnych mesiacoch, čo nám  umožnilo zachovať si zamestnanosť a pokryť značnú časť nákladov. Potešil nás minuloročný rast zahraničnej klientely, česká sa zvýšila o takmer 30 %, ostatní (Poľsko, Ukrajina, Rusko a Bielorusko) viac ako dvojnásobne,“ komentuje vlaňajší vývoj Tamara Šatanková, ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských Kúpeľov. Dodáva, že ročná obsadenosť kúpeľov má stúpajúcu tendenciu: v roku 2023 bola na úrovni 65 %, predvlani takmer 63 %, kým v roku 2021 to bolo len 49 % a rok predtým pre covid iba 47 %.

,,V sezóne mávame plno a potešiteľné je, že samoplatcovia a rekondičné pobyty nám pomáhajú generovať zisk na vykrytie stratových období a potrebné investície. V súčasnej hospodárskej situácii, úrovni inflácie a klesajúcej kúpyschopnosti obyvateľstva, to však nie je jednoduché. Hospodárenie kúpeľov v posledných rokoch negatívne ovplyvnili ceny energií a rast cien vstupov. Za opätovný rast vďačíme udržaniu si kvalifikovaného personálu, dôrazu na kvalitu a ofenzívnej práci s klientmi, vrátane pridanej hodnoty informovania o dianí v našej spoločnosti,“ konštatovala pani riaditeľka.

Rozbiehajú sa po corone 

Počas corona krízy boli väčšie investičné akcie pozastavené. Bardejovské Kúpele však na svoje rozvojové plány nerezignovali. Drastické nárasty cien stavebných materiálov a práce, spolu s nedostatkom voľných vlastných zdrojov, však znamenali rozloženie investičných zámerov na dlhšie obdobie. Tempo investovania, samozrejme, museli prispôsobiť aj generovaniu dostatočných vlastných zdrojov na splácanie úverov.

Bardejovské Kúpele patria v súčasnosti k špičke slovenského kúpeľníctva. V posledných 10 rokoch rekonštruovali a vynovili svoje hlavné kúpeľné domy – kompletne Alexandra a Alžbetu, značne zmodernizovali aj Ozón a Astóriu. Pribudli wellness spa v Ozóne  a druhé wellness v hoteli Alexander. Rekonštrukciami prechádzajú aj vilky a zmodernizované bolo i Balneocentrum. 

Vlaňajšie investície 

Napriek neľahkej situácii sa Bardejovské Kúpele rozhodli pre smelú investíciu: postavili spolu 1106 solárnych panelov na strechách hotelov Ozón a Alexander a na kúpeľnom dome a v septembri 2023 pripojili kúpele do siete fotovoltický zdroj. Inštalovaný výkon je 447,93 kWp. Odhadovaná ročná výroba 394 000 kWh, pričom celková spotreba elektrickej energie v Bardejovských Kúpeľoch je 2 700 000 kWh. Návratnosť tak vychádza priaznivo, len na niekoľko rokov. Návštevníci sa od vlani môžu tešiť aj z novej dlažby na spodnej časti kolonády i z opravených fontán v parku. Pri stredisku obchodu a služieb zriadili nový Park Bélu Kélera, známeho hudobného skladateľa, rodáka z Bardejova, s hudobnou lavičkou a pamätnou tabuľou. Pri liečebnom dome Valentína vzniklo nové detské ihrisko a začali aj s rekonštrukciou liečebného domu Mier a tiež s prístavbou výťahu pri Valentíne, ktorá bude dokončená už v prvom štvrťroku 2024. 

Kúpele majú veľa krátkodobých i dlhodobých plánov, ktoré neúnavne postupne realizujú v prospech prekvitajúceho kúpeľného prostredia a kvality kúpeľných služieb pre pacientov i návštevníkov.

V Bardejovských Kúpeľoch sa liečia onkologické choroby, choroby obehového a tráviaceho ústrojenstva, choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, netuberkulózne choroby dýchacích ciest, choroby z povolania, ochorenia obličiek a močových ciest, choroby pohybového ústrojenstva a ženské ochorenia. 

Viac informácií nájdete na www.kupele-bj.sk

Foto: Bardejovské Kúpele

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu