Vytúženým naplnením harmonického manželského a partnerského vzťahu je dieťa. Nejednému súčasnému páru sa však nedarí naplniť túžbu po rodine. Kým v niektorých prípadoch bráni splodiť potomka závažný zdravotný problém na strane muža alebo ženy, v iných stačí identifikovať príčinu neúspechu a zmeniť nezdravý a stresujúci životný štýl…  

V minulosti sa za bezdetné manželstvo častejšie obviňovali ženy, v súčasnosti lekári tvrdia, že minimálne z polovice zlyhávajú muži. Preto, ak sa páru dlhodobo nedarí počať potomka, mali by lekárske vyšetrenie podstúpiť obaja. 

Tri faktory kvality spermií

K základným ukazovateľom kvality spermií patrí množstvo, teda ich koncentrácia – nedostatočným počtom sa znižuje šanca na oplodnenie vajíčka. Ďalším faktorom je tvar/morfológia spermií – ak spermia so zlou morfológiou, čiže s možným genetickým poškodením, oplodní vajíčko, je pravdepodobné, že zárodok čoskoro zanikne, alebo dôjde k potratu. Tretím ukazovateľom je pohyblivosť spermií – „lenivé“ spermie nemajú šancu dostať sa k vajíčku a prekonať jeho membránu. Dobrou správou je, že faktory, ktoré ovplyvňujú tvorbu kvalitných spermií, sa dajú do istej miery upraviť cieľavedomou úpravou životného štýlu.

Čo poškodzuje zdravie spermií

– Fajčenie – spôsobuje problémy s erekciou a negatívne ovplyvňuje aj množstvo a kvalitu spermií.

– Nadmerná konzumácia alkoholu – čím viac alkoholu, tým sú horšie spermatologické výsledky. 

– Časté ochorenia – výrazne decimujú počet spermií, najmä ak sú spojené s horúčkami. Nebezpečné sú aj sezónne respiračné ochorenia, chrípka a vírus SARS-CoV-2, ktorý sa podľa ÚVZ SR vyskytuje u nás i v Európe  stále častejšie. 

– Stres – pri neustálom strese sa organizmus neregeneruje a priveľa stresových hormónov tiež poškodzuje tvorbu spermií. 

– Nadváha – pri obezite spermie lenivejú a tvorí sa aj viac estrogénu, čiže ženského hormónu. 

– Strava – ak neobsahuje dostatok potrebných vitamínov a minerálov, alebo ak obsahuje priveľa škodlivín, najmä tučné jedlá, cukry a sladené nápoje.

– Teplo – optimálna teplota semenníkov, v ktorých sa spermie tvoria, je 34,5 °C, čo je o 2 °C menej ako bežná telesná teplota. Preto by muži, ktorí majú problémy s kvalitou spermií, mali nosiť voľné oblečenie, ktoré nedrží semenníky pri tele a v teple. Nevhodné sú aj kúpele vo veľmi teplej vode. 

Životný štýl a obranyschopnosť organizmu 

Vhodnou úpravou životného štýlu sa môžu spomínané problémy zmierniť, dokonca odstrániť, len ich treba brať vážne. Dôležitá je primeraná fyzická aktivita, dostatok času na regeneráciu a vyvážená strava, ktorá by bránila vzniku obezity. Pamätáme tiež na vitamíny –  najmä A a C, vitamíny skupiny B a minerály selén a zinok, ktoré sú dôležitými antioxidantmi a podieľajú sa i na tvorbe spermií a mužských hormónov. Ďalším antioxidantom prospešným pre ženy i mužov je resveratrol, známy z červeného hrozna a vína. Ukazuje sa, že pomáha chrániť pred oxidačným stresom spermie u mužov, ale aj vajíčka u žien počas ich vývinu a dozrievania. Ak je však problém s počatím, jeho príjem vo víne treba nahradiť či už plodmi s jeho vysokým obsahom alebo vysokočistým extraktom vo výživovom doplnku. Mužskému zdraviu pomáhajú aj ďalšie prírodné látky, pôsobiace na imunitný systém. Sú to prírodné polysacharidy – betaglukány. Vhodným zdrojom je hliva ustricovitá, z ktorej dokážeme získavať betaglukán vo vysokej čistote, čo má tiež vplyv na jeho intenzívnejšie účinky v organizme. Betaglukán dokáže pôsobením na receptory imunitných buniek zvýšiť ich aktivitu, naštartovať ich a ony zabránia prieniku infekcie do organizmu a teda vzniku ochorenia. Takže muži, ktorí sa aktívne starajú o dobrú imunitu, majú vyššiu šancu užívať si vytúženú rolu otecka.

Náš Tip

Správnemu fungovaniu imunitného systému a tiež zníženiu vyčerpania, únavy a, stresu napomáhajú výživové doplnky s vysokočistým betaglukánom spoločnosti Natures. Pre mužov, ktorí sa snažia o potomstvo, je vhodný výživový doplnok Baciltrafil s obsahom vysokočistého beta-1,3-1,6/D-glucanu z hlivy ustricovitej, vitamínu C, resveratrolu, selénu a zinku, ktorého účinné zložky priaznivo prispievajú k správnemu fungovaniu imunitného systému i správnej reprodukčnej funkcii.

Foto: Natures a iStock

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu