Pre nás je Chorvátsko synonymom letnej destinácie, jeho pôvab však presahuje teplé letné mesiace. Tunajšia zima je očarujúca. Tým, ktorí hľadajú dobrodružstvo, ako aj milovníkom prírody, odhaľuje inú tvár krajiny – veľa krás a nespočetné množstvo aktivít. Prekvapí a zaujme aj tých najskúsenejších cestovateľov. Rušné pláže a promenády sa menia na pokojnú zimnú krajinu, zahalenú do intímnej atmosféry bez davov turistov. Objavovanie Chorvátska v zime sa podobá odhaľovaniu skrytého pokladu, kde slnkom zaliate pobrežie a zasnežené kopce sľubujú nezabudnuteľné chvíle a nečakané pôžitky.

V zime sa v mori odvážia kúpať len tí najodvážnejší, ale aj bez kúpania môže byť deň na pláži zmysluplný. Vychutnajte si výhľad, počúvajte more a relaxujte so svojou obľúbenou knihou, kým vás bude hriať jemné zimné slnko. Pobrežie je v chladnom období skvelé napríklad i na cyklotúry. Počas leta sú niektoré z najznámejších atrakcií v prímorskej časti Chorvátska pre svoju popularitu preplnené ľuďmi, ale v zime je to úplne iný príbeh. Teploty sú tu vo februári príjemné, dosahujú okolo 18 stupňov. Preto je práve zima dobrým časom na návštevu historických sídiel chorvátskeho prímoria, vrátane vychutnávania si bohatého a šťavnatého jedlá. Mnohé tunajšie špecialíty sa ponúkajú len počas chladnejšieho ročného obdobia lebo vtedy chutia lepšie než v horúcom leta.

V Chorvátsku si môžete dopriať aj lyžovačku. Stredisko Platak, mimoriadne obľúbená destinácia počas celého roka, sa nachádza neďaleko mesta Rijeka. Je to pravdepodobne jedno z mála lyžiarskych stredísk s nádherným výhľadom na more. Platak je atraktívny pre všetky generácie, okrem lyžiarov ho často navštevujú aj nadšenci snowboardingu. Celková dĺžka trás je 5,5 kilometra. Čo ho však robí výnimočným, je unikátna trať, určená výhradne pre jazdu na snežných skútroch. Jazda na nich sa stala obľúbenou aktivitou medzi adrenalínovými nadšencami.

Samozrejme, nedajú sa obísť ani jedinečné Plitvické jazera, ktoré iste navštívil každý letný dovolenkár.  Ale zimná idylka zamrznutých vodopádov vám pripomenie rozprávkové Ľadové kráľovstvo. V zimnom tichu sa skrýva niečo magické, krajina, kde akoby zastal čas. Plitvický les odhaľuje svoju krásu a ponúka neskutočné pohľady na jazerá, ktoré sú po zvyšok roka ukryté.

Na západných svahoch hory Bjelolasica, ktoré sú v zime často pokryté snehovou prikrývkou, leží Begovo Razdolje, najvyššie položená obývaná osada v Chorvátsku. Nachádza sa v samom srdci Gorského kotaru. Prístup do horskej obce je jednoduchý, leží v blízkosti diaľnice Záhreb – Rijeka, takže je ideálnou zastávkou na ceste k moru. Begovo Razdolje sa stáva čoraz vyhľadávanejšou zimnou destináciou pre tých, ktorí chcú uniknúť ruchu veľkomesta a užiť si lyžovačku alebo prechádzky v neporušenej zasneženej krajine. Tunajšia zima ponúka mimoriadny zážitok nielen kvôli krásnej prírode, ale aj vďaka špeciálnej, tradičnej a pohostinnej atmosfére, v ktorej sa budete cítiť príjemne ako doma.

V Gorskom kotari nájdete aj ďalšie skryté poklady – mestečko Lokva. Známe je najmä impozantnou jaskyňou Lokvarka, ktorá je už viac ako päťdesiat rokov chránenou prírodnou pamiatkou a láka k návšteve počas celého roka. Fascinujúca je najmä v zime, keď sa pri vchode do jaskyne tvoria veľkolepé ľadové cencúle. Nenechajte si ujsť ani návštevu Lokvarského múzea, v ktorom môžete vidieť rôzne druhy žiab, ktoré sú symbolom tohto regiónu. Ochutnať tu môžete aj „žabaciu krv“, lahodný ovocný likér s bosoráckym názvom.

Po chladnom dni nie je nič lepšie ako sa zohriať v teplom bazéne. Väčšina termálnych kúpeľov Chorvátska existuje už od rímskych čias a zaručujú jedinečnú dovolenku, na ktorej sa každému dostane kráľovskej starostlivosti. Oblasť stredného Chorvátska severozápadne od Záhrebu leží v povodí troch veľkých riek: Sávy, Drávy a Mury. Toto územie je charakterizované hustými lesmi, rozsiahlymi vinicami a impozantnými barokovými zámkami. V tejto oblasti sa nachádzajú viaceré kúpele s termálnou vodou, ktoré sú ideálne na relax, regeneráciu. Väčšina najznámejších chorvátskych kúpeľov a liečebných miest, z ktorých niektoré patria do prvej desiatky v Európe pokiaľ ide o kvalitu minerálnej vody, sa nachádza práve v tejto oblasti. Kúpele v Topusku sa radia na tretie miesto a Krapinské Toplice sa umiestnili na šiestej pozícii v rebríčku kvality termálnej vody v Európe.

Za návštevu stojí iste aj vnutrozemie krajiny, Záhreb, historické mestečká aj hrad Trakoščan, nachádzajúci sa na polceste medzi hlavným mestom a starým Varaždinom s vodným zámkom i mesto Koprivnica, z ktorého pochádza známa vegeta. 

Foto:  @CNTB Luka Esenko, Ivan Sardi, Aleksandar Gospic, Zuzana Šabíková

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu