Byt plný inteligentných technológií baví návštevy

0
801

Štvorčlenná rodina si splnila sen a zaobstarala si veľkorysý byt v pokojnej zástavbe štvrte na okraji Prahy. Predtým bývali v menších bytoch a po rodinnom dome nikdy netúžili. Chceli nájsť predovšetkým pekné miesto v blízkosti prírody a s terasou, aby mohli pracovať i relaxovať na čerstvom vzduchu. Od začiatku výstavby spolupracovali s architektom, takže si mohli splniť všetky svoje priania. Byt je jednoducho členený, chráni ho vonkajšie tienenie a prechádzajú ním svetlíky aj inteligentné technológie. 

Majiteľka sa tu narodila, takže lokalita bola jasnou voľbou. Jej manžel pochádza z východných Čiech, ale vzťah k Prahe si tiež našiel: „Praha je i moja srdcová záležitosť, pretože som sa tu zoznámil so svojou ženou a narodili sa tu naši dvaja synovia.“ Vybraná lokalita zahŕňa krásnu prírodu – neďaleko je Kunraticko-michelský les, golfové ihrisko, biotop Lhotka alebo cyklochodník, ktorým rodina podniká výlety po okolí alebo po ňom dôjde dokonca až na svoju chatu. V blízkosti nechýba základná škola ani vlaková zastávka, z ktorej sa dá dostať rýchlo a pohodlne do centra Prahy alebo napríklad na Sázavu.

Vo vilovej zástavbe vstupujeme do architektonicky citlivo riešenej bytovej novostavby s 20 bytovými jednotkami z roku 2015, ktorá medzi ostatné prvorepublikové vily nerušene zapadá. Majitelia byt kúpili už vo fáze výstavby, čo im umožnilo nespornú výhodu – spoločne s architektom Alešom Holmanom, spolužiakom majiteľa, mohli vyladiť požiadavky na svoj nový domov k dokonalosti. „Alešovi sme povedali naše základné požiadavky – drevené podlahy a drevený nábytok, podlahové vykurovanie, veľa úložných priestorov, vstavané reproduktory a krb – a on všetko perfektne vymyslel a zariadil,“ hovoria majitelia.

S markízou nad hlavou ako doma

V ranej fáze stavby boli do projektu zahrnuté svetlíky, ktoré by neskôr neboli možné, a vonkajšie tienenie, ktorého podomietkové schránky nerušia vzhľad domu. „Vonkajšie tienenie nám odporučil tiež Aleš, aby sme sa doma cítili čo najlepšie, pretože nie sme priaznivcami klimatizácie. Letné teplá nás vďaka kombinácii správneho vetrania a predokenných žalúzií moc netrápia, markízy vytvárajú na terasách príjemný tieň a dávajú útulný pocit strechy nad hlavou,“ pochvaľujú si majitelia. 

Dominantou bytu sú dve priestranné terasy s rozlohou 20 m2 s výhľadom do okolia, pričom každú z nich zastrešuje kazetová markíza od českého výrobcu tienenia Climax. Markízy ochránia vás i nábytok na terase pred slnkom aj ľahkým dažďom, a navyše sa stanú elegantným prvkom vášho domu či bytu. Praktický hliníkový box chráni látku markízy pred vlhkom aj plesňami,informuje Filip Šimara, obchodný riaditeľ Climax. Východnú terasu využívajú na prácu z domova a odpoludňajšie cvičenie, západnú potom na grilovanie či večerné posedenie. Podobne ako markízy ochraňujú terasu, tak všetkých 16 veľkoformátových okien chránia vonkajšie žalúzie Z-90 Noval s veterným senzorom. „V prípade silného vetra vyšle veterný senzorsignál k pohonu a žalúzie sa automaticky vytiahnu. Predokenné žalúzie sú efektívnym a moderným spôsobom tienenia. Využijete ich vo dne i v noci, chránia vaše súkromie a vytvárajú pre rodiny príjemné prostredie. Navyše vám ročne ušetria až niekoľko sto eur za prevádzkové náklady klimatizácie,“ dopĺňa Filip Šimara.

Milovníci inteligentných technológií 

„Pri návrhu som sa snažil nájsť čo najjednoduchšie a logické rozdelenie do kríža. Na východnej strane bytu sa nachádza spálňa, pracovňa a kúpeľňa manželov, na západnej dve detské izby a kúpeľňa detí. V strede je dlhá chodba, ktorá tvorí komunikačné prepojenie,“ hovorí architekt Aleš Holman. Oba svety tak majú dostatok svojho súkromia a zároveň sa môžu kedykoľvek stretnúť v priestornej a útulnej obývacej izbe.

Vetracie svetlíky sú v oboch kúpeľniach a technickej miestnosti a neotvárateľný sa nachádza na chodbe, takže z bežne tmavých priestorov vznikli miestnosti plné denného svetla. „Na realizáciu svetlíkov som naozaj pyšný. Z kúpeľní odvádzajú vlhkosť a z chodby sa vďaka nemu stalo svetlé miesto, cez ktoré od vchodu do bytu dohliadnete až na koniec obývacej izby,“ hovorí Aleš Holman

Majitelia nie sú priaznivcami klasických stropných svetiel, preto majú v obývacej izbe svetlá zabudované do stropu ovládané diaľkovo, a v chodbe LED osvetlenie v podlahových lištách. Celý byt je vykurovaný podlahovým vykurovaním, ktoré je možné regulovať i na diaľku cez mobilný telefón. Vykurovanie majú tiež pod prahmi okien, aby sa v zime nerosili, čo si majitelia veľmi pochvaľujú. V chladných mesiacoch si môžu prikúriť krbom, ktorý je umiestnený v obývacej izbe. Od kuchyne delí izbu drevená obývacia stena vyrobená na mieru ako celý nábytok, v ktorej je smerom do kuchyne zabudované akvárium s rybičkami. V stene je tiež veľký sklenený anjel, ktorého má rodina ako svojho anjela strážneho. 

„Jedným mojím veľkým prianím bolo ozvučenie. Okrem chodby, detských izieb a spálne máme vstavané podhľadové reproduktory, v kúpeľniach sú dokonca vodotesné. Keď chcem relaxovať, pustím si zvuk mora, ktorý sa potom rozlieha celým bytom,“ prezrádza majiteľ a so smiechom pokračuje: „Ozvučenie máme i na našej inteligentnej toalete. Každá návšteva u nás skončí na záchode s tým, že si púšťa vyhrievanú dosku a skúša umývanie aj sušenie.“  

Technické údaje:

Plocha bytu: 160 m2

Plocha terás: 2x 20 m2

Okná: PVC s trojsklami 

Tienenie: vonkajšie žalúzie Z-90 Noval a kazetové markízy od Climax

Nábytok: ŠMETR, s. r. o.

Podlahy: drevené vo vnútri i na terasách 

Vykurovanie: podlahové + krb 

Autor interiéru: Ing. arch. Aleš Holman

Autor fotografií: Climax

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu