Leto je v plnom prúde a horúce sú nielen dni, ale aj noci. Ako schladiť seba aj interiér, ak nemáte doma klimatizáciu? Ponúkame vám pár tipov, s ktorými to hravo zvládnete. 

Zatemnite okná

Jedným z najdôležitejších tipov, ako zabrániť teplu dostať sa dnu, je zabezpečenie okien. Na brieždení vyvetrajte celý byt, najlepšie prievanom a hneď potom už od skorého rána zatemnite okná. Ideálne z vonkajšej strany. Skvelým príkladom sú južanské krajiny, ktorých domy majú účelné okenice. Postačí však aj žalúzie, látková či iná roleta, s ktorou viete znížiť teplotu nadol až o pár stupňov.

Ventilátor alebo ochladzovač vzduchu

Jednoduchým a praktickým pomocníkom v horúčavách je ventilátor. Ten síce teplotu neznižuje, ale aspoň vzduch víri. Ak chcete interiér ochladiť pomocou ventilátora, postavte pred neho nádobu s ľadom. Účinnejší je ochladzovač vzduchu, ktorý nepotrebuje vypúšťať teplý vzduch do exteriéru, ako to je u prenosných klimatizácií. Má tiež nižšiu spotrebu a navyše, nie je taký hlučný. 

Termoregulačné obliečky

Prežiť tropické noci vám pomôžu obliečky z materiálov, ktoré majú termoregulačné vlastnosti – počas leta chladia a cez zimu hrejú. Takými sú napríklad bambus či tencel. Tencelové obliečky sú nekrčivé, na dotyk mäkké a jemné, priedušné, sú chladnejšie ako plátno, výborne odvádzajú vlhkosť a sú prirodzene antibakteriálne. „Výhodami bambusových obliečok je okamžitá absorpcia a odvod vlhkosti. Na dotyk sú veľmi jemné a majú prirodzený lesk. Pre všetkých milovníkov kvalitného a zdravého spánku ich dokonca vyrábajú ako exkluzívny bambusový satén, vyrobený zo 100 % česanej bambusovej priadze,“ hovorí Kateřina Vařechová, riaditeľka spoločnosti Matějovský, tradičnej českej značky posteľných obliečok a bytového textilu. 

Pomôžu aj rastliny

Ochladiť okolitý vzduch pomôžu aj rastliny, najmä také, ktoré majú v listoch vysoký obsah vody.  Skvelá je napríklad aloe vera či staré známe svokrine jazyky. Ide o nenáročnou izbovou rastlinou, ktorá je považovaná aj za čističku vzduchu. Z ovzdušia odstraňuje toxické látky ako benzén, formaldehyd, toulén a iné. Preukázal to experiment, ktorý uskutočnila NASA v roku 1989. 

Hydratácia zvnútra

Počas horúcich dní oveľa pozornejšie dbajte na dodržiavanie pitného režimu. Zabudnite na ľadovú vodu, vhodnejšia je chladená či izbovej teploty. Pre lepšiu chuť si do nej môžete dať plátky citróna, čerstvé bylinky, nakrájané uhorky či ovocie. Z jedál uprednostnite surovú zeleninu a ovocie. 

Zdroj foto: Matějovský

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu