Na prelome rokov  mnohí ľudia bilancujú, čo sa podarilo a čo zas až tak nie. Nový rok ako symbol nového začiatku zase máme spojený s pocitom, že môžeme všetko neúspešné zmazať a začať odznova s čistým štítom. Zásadné zmeny v živote preto zvyčajne presúvame až na nový rok. Novoročné predsavzatie majú totiž určitú symboliku. Všetko zlé chceme nechať v starom roku a urobiť za ním hrubú čiaru. Cítime, že na nový rok všetko začína odznova. Novoročné predsavzatie nás má v rozhodnutí podporiť, dať mu určitú váhu a dôraz na jeho splnenie. Býva však bežné, že ho porušíme už v januári. 

Ako teda vydržať a zaviesť do svojho života nový, pre náš život prospešnejší zvyk? 

Najčastejšie novoročné predsavzatia 

  • začať chudnúť, schudnúť
  • športovať,
  • jesť zdravo, čo a dá napríklad aj pomocou nízkosacharidovej stravy 
  • prestať fajčiť, 
  • obmedziť alkohol, 
  • tráviť viac času s rodinou, 
  • nestresovať sa, 
  • nájsť si inú prácu, 
  • zarábať viac, 
  • začať šetriť, 
  • presťahovať sa, 
  • naučiť sa niečo nové (cudzí jazyk, šiť, variť, šoférovať).

Ako si nastaviť novoročné predsavzatie?

Všeobecne definované novoročné predsavzatie zvyčajne vydrží len pár dní. Ako dosiahnuť, aby novoročné predsavzatie prežilo nielen Silvester, ale fungovalo aj počas celého roka? Je potrebné nastaviť si 7 nasledujúcich zásad:

  1. Merateľné a reálne ciele

Začnite tým, že vaše ciele budú reálne a konkrétne. „Začnem behať!“ znie síce pekne, ale k ničomu vás nezaväzuje a z predsavzatia môžete krásne vycúvať. „Budem behať každý deň!“ už je konkrétnejší plán, ale ak nemáte s behaním skúsenosti, zomelie vás to pravdepodobne už po prvých dňoch. V čase, kedy má telo regenerovať, ho budete nútiť k ďalšiemu behaniu, aby ste splnili cieľ. „3 x týždenne si pôjdem zabehať“ je už konkrétny cieľ a pre začiatočníka dosiahnuteľný. 

  1. Urobte si prípravu

Nič pre splnenie predsavzatia nerobíte. Aj keď je pravda, že zabehať si môžete ísť kamkoľvek, kedykoľvek a prakticky v čomkoľvek, novoročné predsavzatie týmto nič nerobením nepodporujete. Začiatočník si potrebuje zistiť fakty o tom, ako sa správne behá a ako začať. Behanie neznamená hneď na začiatku zabehnúť 5 kilometrov. K svojmu predsavzatiu pristupujte tak, že si vypracujete plán. Pokojne v ňom môže byť to, že si budete o problematike zatiaľ len čítať. 

  1. Rozdeľte si ciele

Ďalšia zásada, ktorá pomáha dodržať novoročné predsavzatie a prísť s ním až do úspešného konca, je zmiernenie tlaku a rozpracovanie – rozdelenie jedného veľkého cieľa na viacero menších. Stanovíte si tým cestu, ako môžete dosiahnuť úspech a zároveň si ujasníte všetko v hlave. Splnenie čiastkových cieľov bude pre vás spätnou väzbou, uvidíte posun a ten vás bude ďalej motivovať. 

Rada! Zabudnite na 30-denné výzvy. Dosiahnuteľný cieľ musí byť dlhodobo udržateľný. Nemali by ste mať ciele, ktoré po dosiahnutí pustíte z hlavy, ale s ktorými chcete naďalej pracovať a dokážete ich niekoľko nasledujúcich mesiacov udržiavať. 

  1. Parťák sa hodí vždy

Nezostávajte s predsavzatím sami. Spoločník vám poskytne potrebnú oporu. Neviete, ako sa vymaniť z problémov a ako bojovať so svojou psychikou? Overeným riešením je mať parťáka. Môže ísť o niekoho, kto bude mať rovnaké predsavzatie a bude tak bojovať rovnako ako vy. Môže to byť aj niekto úplne bokom, komu sa zveríte so svojimi plánmi, kto vás vypočuje a podporí. Nebudete na to jednoducho sami. 

Rada! Zapisujte si svoj postup. Zdokumentujte si, ako ste začínali. Bude to pre vás zaujímavá spomienka a ďalší rozvoj motivácie. Uvidíte, kam ste sa dostali a ako sa vám podarilo časť cieľa splniť. 

  1. Neporovnávajte sa

Máte spoločníka, ktorý má podobné novoročné predsavzatie a motivujete sa navzájom? Logicky si porovnávate svoje výsledky, ale  vy dosahujete horšie výsledky? To rozhodne nie je príjemné ani motivačné. Prestaňte sa porovnávať! Každý z vás má iné štartovacie podmienky. Ak ide napríklad o chudnutie, každý človek má iný metabolizmus, inú schopnosť zvládať stres, inú potrebu spánku. Myslite predovšetkým na seba. Aj napriek tomu, že na výsledky musíte čakať dlhšie ako ostatní, neznamená to, že robíte niečo zle. Naopak, práve preto, že venujete dosiahnutiu svojho cieľa viac času a úsilia,  lepšie sa zžijete s novým životným štýlom a budete schopní držať sa ho dlhodobo. 

  1. Odmeňujte sa

Zapojte do plnenia cieľov aj odmeny. Je jasné, že pri chudnutí to nebude tabuľka čokolády na večeru. Čo tak nové legíny, nové činky, výlet do wellness, návšteva kaderníka, nový kurz? Dajte si pekné lákavé odmeny a užite si ich. Motivácia bude opäť o niečo silnejšia. 

  1. Nevzdávajte to 

Prvý neúspech považujete za koniec? Pustite to z hlavy! Držíte ketónovú diétu a za cieľ ste si dali vyhýbať sa sacharidom, ale na návšteve ste si dopriali sladké pečivo a dali si víno? Teraz vás asi hryzie svedomie. Vyšmyklo sa vám to spod kontroly? Aj to sa stáva. Neopúšťajte hneď kvôli tomu svoje sny. Aj novoročné predsavzatia vyžadujú silnú vôľu a prekonávanie prekážok. Z neúspechu sa poučte, zmierte sa s tým, čo sa stalo a pokračujte ďalej. Máte na konte novú životnú skúsenosť. 

Nakoniec, myslíte na to, že nový rok vás nemá vopred stresovať, pretože sa od váš čakajú novoročné predsavzatia a ich poctivé plnenie. Ak sa vám viac pozdáva pomalší postup bez tlaku okolia, začnite svoje predsavzatie držať kedykoľvek inokedy v priebehu roka. Okolie bude obdivovať vaše individuálne úspechy, ktoré ste dosiahli, pritom nebudete v strese z ich zvedavých pohľadov a otázok. 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu