Kto pomôže Ukrajine otvára pred letom ďalšie kolo prepotrebnej pomoci v Auparku

0
676
Kto pomôže Ukrajine

Miesto humanitárnej pomoci iniciatívy Kto pomôže Ukrajine v Auparku Bratislava, ktoré pomáha ukrajinským rodinám už od 18. marca, otvorilo pred letom tretie kolo výdaja a pripomína, že pomoc pre ľudí z Ukrajiny, ktorí utiekli pred vojnou na Slovensko, je stále veľmi potrebná. Opätovne preto prosí verejnosť, dobrovoľníkov a firmy, aby pomohli ešte pred odchodom na letné prázdniny a dovolenky. Zároveň do bratislavského Auparku vstupuje ako partner aj nezisková humanitárna organizácia ADRA.

Vďaka výraznej podpore verejnosti a firiem sa od začiatku vojny na Ukrajine podarilo v Mieste humanitárnej pomoci KPU v Auparku pomôcť ukrajinským rodinám až 15 000-krát. Počas tohto obdobia navštívilo prevádzku veľa darcov – fyzických osôb, firiem, škôl a iných organizácií. Odhadovaná hodnota pomoci – len potravín a hygienických potrieb – je viac ako 400 000 eur. Podarilo sa to aj s pomocou slovenských a ukrajinských dobrovoľníkov, ktorí prišli do centra ochotne pomôcť.

„Vďaka nesmiernemu zomknutiu a solidarite ľudí sme mohli pomôcť tisícom ukrajinských rodín. Nebolo by to možné bez dlhodobej podpory tisícok jednotlivcov a firiem, ktorým patrí naše veľké a úctivé poďakovanie. Rovnako si mimoriadne vážime pomoc stoviek ľudí – dobrovoľníkov, ktorých môžete v humanitárnej prevádzke stretávať každý deň. Vrátane ukrajinských žien a mužov, ktorí sami museli utiecť pred vojnou zo svojich domovov,” ďakuje za Miesto humanitárnej pomoci Andrea Cocherová. Zároveň dodáva, že veľká vďaka za podporu a pomoc patrí aj samotnému Auparku, ktorý poskytol centru priestory prevádzky a je po celý čas dôležitým partnerom.

Pomoc je potrebná aj naďalej

Potraviny či hygienické potreby sú podľa KPU pretrvávajúcou potrebou ľudí, ktorí ušli pred vojnou. Predstavitelia Kto pomôže Ukrajine hovoria, že akákoľvek pomoc je vítaná. Samotná iniciatíva v súčasnosti nakupuje tovar pre výdajné miesta na celom Slovensku. Časť mieri aj do bratislavského Miesta humanitárnej pomoci, ktoré navštevujú tisíce Ukrajiniek a Ukrajincov. Aktuálny zoznam najviac potrebných materiálnych vecí môže verejnosť nájsť na https://bit.ly/zoznam-veci. Rovnako sa dá na nákup prispieť priamo na stránke humanitárnej organizácie ADRA Slovensko.

„Najsilnejším momentom pre mňa je, keď sledujem mimoriadnu obetavosť dobrovoľníkov a darcov, ktorí v Auparku systematicky a neúnavne pomáhajú. Výnimočne si vážim aj službu ľudí z Ukrajiny. Sami majú dosť starostí aby si zabezpečili základné potreby, predsa však venujú svoj čas i úsilie, aby zmiernili utrpenie krajanov. Vieme, že mnohí dobrovoľníci sú už vyčerpaní, ale pomoc je stále veľmi potrebná. Aj preto sme sa rozhodli podporiť iniciatívu “Kto pomôže Ukrajine” a vstúpiť do partnerstva v Mieste humanitárnej pomoci, lebo sme presvedčení, že keď spojíme svoje sily, skúsenosti i zdroje, dokážeme účinnejšie pomôcť,” opisuje Stanislav Bielik, riaditeľ ADRA Slovensko.

O iniciatíve Kto pomôže Ukrajine

Kto pomôže Ukrajine, je online platforma, ktorá zastrešuje rôzne formy pomoci občanom Ukrajiny, ktorí boli nútení opustiť svoj domov kvôli ozbrojenému konfliktu a prichádzajú na Slovensko. V súčasnej etape kladieme dôraz na pomoc so zabezpečením ubytovania na Slovensku, psychologickú, sociálnu a finančnú podporu. Platforma spája ľudí, ktorí chcú akýmkoľvek spôsobom pomôcť, s tými ľuďmi, ktorí túto pomoc potrebujú. Každý z nás môže prispieť tak ako vie, môže a vládze. Viac informácií na www.KtoPomozeUkrajine.sk.

O humanitárnej organizácii ADRA

ADRA Slovensko je súčasťou siete medzinárodnej humanitárnej organizácie ADRA, ktorá pôsobí v 118 krajinách sveta. Aktuálne realizuje humanitárnu a rozvojovú pomoc V Ugande, Rwande, Libanone, Srbsku, na Ukrajine a na Slovensku. Od vypuknutia vojnového konfliktu na Ukrajine je aktívne zapojená do pomoci. Dobrovoľníci ADRA pripravujú, balia a odosielajú každý týždeň 1-2 kamióny humanitárnej pomoci vo forme rodinných balíkov a partner ADRA Ukrajina zabezpečuje ich distribúciu priamo do rúk ľudí v oblastiach postihnutých vojnou. Na Slovensku pomáha prostredníctvom 8 dobrocentier ľuďom z Ukrajiny. Jedným z nich je aj Miesto humanitárnej pomoci  v bratislavskom Auparku, kde vstúpilo do partnerstva s iniciatívou Kto pomôže Ukrajine, aby prispelo k čo najlepšej udržateľnosti tohto zberného a výdajného miesta.

Pripravil: Seesame

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu