Už túto sobotu 1. februára 2020 začne v Rijeke prvé zo série veľkých podujatí venované oslavám vymenovania tejto metropoly za Európske hlavné mesto kultúry 2020. Špeciálny program v „prístave rozmanitosti“, ako je v rámci osláv Rijeka nazývaná, predstaví mesto a jeho charakteristické črty pre Európu, s dôrazom na súčasné európske kultúrne a sociálne otázky. Titulom Európskeho hlavného mesta kultúry sa pýši Rijeka ako prvé chorvátske mesto.

Voda, práca a migrácia. To sú tri hlavné programové témy, ktoré boli vybrané ako symboly zdieľaných identít nielen Rijeky, ale aj súčasnej Európy.

foto: Ivo Biočina

Slávnostný začiatok prebehne v Chorvátskom národnom divadle Ivana Zajca, kde okrem úvodných prejavov chorvátskych i európskych štátnikov nebudú chýbať ani hudobné a divadelné predstavenia. Potom sa oslavy presunú do samotného srdca Rijeky – jej prístavu, kde vystúpi viac než stovka účinkujúcich.

Podrobný program osláv nájdete na: www.rijeka2020.eu

Tretie najväčšie mesto Chorvátska je známe svojou bohémsku atmosférou. Mieša sa tu história so súčasným umením, a každoročne sa tu koná tiež veľké množstvo festivalov.

Leží v regióne Kvarner a aj vďaka svojej dostupnosti zo strednej Európy je veľmi populárna aj medzi slovenskými turistami. Okrem osláv spojených s prestížnym titulom, nájdete v Rijeke aj množstvo zaujímavých turistických miest. Poďte sa s nami na niektoré z nich pozrieť.

foto: Ivo Biočina

Preskúmajte rušné mesto

Ak sa rozhodnete vyraziť do rušného stredu metropoly, určite nezabudnite navštíviť hlavnú ulicu zvanú Korzo, ktorá sa vinie centrom mesta. Je ideálnym miestom pre návštevu kaviarní, reštaurácií, obchodov a butikov. Táto živá mestská trieda je pešou zónou, nebudete sa tu teda preplietať medzi desiatkami áut. Vďaka usporiadaniu budov do blokov poskytuje Korzo tiež úžasný výhľad na Jadran.

Pre každého, kto chce ochutnať miestne pochúťky je nevyhnutnosťou návšteva tradičného mestského trhu v Rijeke.

Za zmienku stojí tiež hodinová veža zo 17. storočia. Tá ešte pred zemetrasením slúžila ako pôvodná brána do mesta a bola tak dominantou na hlavnom ťahu do Rijeky. Ďalším tipom je tzv. „Šikmá veža“, ktorej vek siaha až do stredoveku a od zvislej osi je naklonená cca o 40 cm.

Navštívte úžasné múzeá

Rijeka je domovom aj mnohých zaujímavých múzeí, nielen pre tých, čo sa chcú dozvedieť viac o kultúre a histórii mesta, ale viaceré sú vhodné aj pre rodiny s deťmi. Malé počítačové múzeum Peek & Poke, ktoré sa nachádza v centre, vystavuje viac ako tisíc exponátov ilustrujúcich históriu výpočtovej techniky – od najstarších kalkulačiek po herné konzoly a jedinečné kópie počítačov. Niektoré z exponátov je možné si aj osobne vyskúšať.

foto: Ivo BiočinaChorvátska Rijekafoto: Ivo Biočina

Za návštevu stojí tiež Prírodovedecké múzeum, ktoré je venované podmorskému svetu v Jadranskom mori. S múzeom susedí aj botanická záhrada s viac ako 2 000 pôvodnými druhmi rastlín.

Pozrite sa na unikátne miesta

Vďaka úžasnej panoráme Kvarnerského zálivu je pevnosť na kopci Trsat, týčiaca sa nad mestom, jednou z najobľúbenejších turistických atrakcií. Prvé opevnenia tu boli postavené už v staroveku, neskôr bol hrad po silnom zemetrasení znovu prestavaný až v 19. storočí a dnes je otvorený pre návštevníkov.
Medzi dôležité kultúrne miesta, ktoré by ste mali navštíviť, patrí Chorvátske národné divadlo Ivana Zajca. Stavba divadelnej budovy začala v 80. rokoch 19. storočia. Na výzdobe maľby na jeho stropu sa podieľal aj Gustav Klimt, neskôr najvýznamnejší predstaviteľ secesie. Dnes sa tu konajú divadelné, operné a baletné predstavenia.

foto: Ivo Blačina, Goran Razić

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu