Bratislavský lesopark, zelený poklad nášho hlavného mesta, ktorý nám môžu závidieť mnohé svetové metropoly, sa teší obrovskej obľube. Potvrdili to aj dáta z nedávno spracovaného prieskumu, podľa ktorého ročne navštívi lesopark až milión ľudí. Najviac si lesné chodníčky užívame v rámci prechádzok, ale pomerne veľkú skupinu návštevníkov tvoria aj cyklisti. Veľká obľuba lesoparku podložená aj konkrétnymi dátami, je záväzkom pre hlavné mesto a jeho organizácie, aj naďalej chrániť prírodné bohatstvo tohto priestoru a rozvíjať rekreačné územia, v ktorých môžu ľudia plnohodnotne a bezpečne tráviť svoj voľný čas.

Údaje o počte návštevníkov Bratislavského lesoparku zozbierali počas dvoch minulých rokov Bratislava Tourist Board (BTB) v spolupráci s Mestskými lesmi v Bratislave. Prieskum ukázal, že Bratislavský lesopark priťahuje veľký počet návštevníkov počas celého roka, pričom najsilnejšími sú letné mesiace. Najväčšiu skupinu návštevníkov tvorili peší (61 %), nasledovali ich cyklisti (24 %) a ďalšie skupiny návštevníkov tvorili psičkári (9 %) a bežci (6 %)

„Napriek tomu, že najväčšiu skupinu návštevníkov Bratislavského lesoparku tvoria peší, počet cyklistov každoročne rastie a dosahuje už počet približne 250 000. V BTB  preto v súčasnosti kladieme dôraz aj na zlepšovanie kvality informácií, vytváranie máp s cyklotrasami a podporujeme budovanie drobnej infraštruktúry aj pre túto skupinu návštevníkov,“ hovorí Vladimír Grežo, predseda predstavenstva BTB.

Prieskum tiež poskytol informácie o konkrétnych lokalitách vstupu návštevníkov do lesoparku. Hlavnými vstupnými bránami sú Cesta mládeže, Partizánska lúka a Horáreň Krasňany. Ďalšie monitorované lokality, kadiaľ je možné do lesoparku vojsť, sú napríklad Kamzík, Potočná ulica, rázcestia pred Kačínom a Biely Kríž, ktoré využíva o niečo menší podiel ľudí.

„Získané dáta sú cenným zdrojom informácií. Vďaka nim môžeme lepšie plánovať aktivity v Bratislavskom lesoparku tak, aby sme poskytli optimálne zážitky a zároveň ochránili jeho prírodné bohatstvo. Spoločne s komunitou a partnerskými organizáciami sa budeme snažiť naďalej tvoriť udržateľné a príjemné prostredie pre všetkých, aby sme náš lesopark mohli obohatiť a chrániť pre súčasné aj budúce generácie,“ konštatuje Marek Páva, poverený riadením príspevkovej organizácie Mestské lesy v Bratislave.

Bratislavský lesopark je pokladom mesta a jeho neodmysliteľnou prírodnou súčasťou, ktorá dotvára obraz Bratislavy ako jedného z najzelenších hlavných miest na svete. Získané dáta potvrdzujú obrovský záujem obyvateľov i návštevníkov Bratislavy o toto miesto a zároveň sú podkladom pre tvorbu ďalších projektov spríjemňujúcich čas trávený v tejto zelenej oáze. 

„Mestské lesy sa snažia návštevníkom maximálne spríjemniť pobyt v prírode. Dlhodobo je ťažba dreva minimalizovaná, prísne sa dohliada na zákaz vjazdu áut do územia. Mestské lesy zároveň rozvíjajú rekreačné územia – novozrekonštruovaný bufet na Partizánskej lúke, otvorené ekocentrum so 100-ročným arborétom na Kamzíku, ale aj nový rekreačný areál na Peknej ceste na mieste bývalých muničných skladov, ktorému dominuje opravená lesnícka hájovňa, slúžiaca aj ako grilovací pavilón. V tomto roku sa zároveň pokračuje vo veľkej obnove bezpečných ohnísk,“ uzatvára Jakub Mrva, námestník primátora hlavného mesta Bratislava.

Pripravil: Július Buday

Foto: BTB

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu