Chorvátsko sa v Bratislave prezentovalo ako jedna z najvyhľadávanejších destinácií Stredomoria

0
711
obľúbené chorvátsko

Pred začiatkom letnej sezóny Chorvátske turistické združenie (HTZ) a jeho zastúpenie v Českej republike a na Slovensku zorganizovali v Bratislave prezentáciu chorvátskej turistickej ponuky a tohtoročné novinky pre slovenské médiá a partnerov, touroperátorov a agentúr zo Slovenska, ktoré sú dôležité pre chorvátsky cestovný ruch. Podujatia sa zúčastnili veľvyslanec Chorvátskej republiky na Slovensku Aleksandar Heina, riaditeľ HTZ Kristjan Staničić, riaditeľ zastúpenia v ČR a SR Dubravko Miholić a výkonná riaditeľka Asociácie jedinečných chorvátskych hotelov STORIES Antonija Urlić.

Počas tlačovej konferencie riaditeľ HTZ Kristjan Staničić predstavil celkové výsledky turizmu Chorvátska s dôrazom na výsledky dosiahnuté na slovenskom trhu, pričom osobitne kládol dôraz na budúce trendy a postavenie Chorvátska, ktoré chce dosiahnuť na slovenskom trhu. Hovoril: „Slovensko je jedným z našich top 10 emitujúcich trhov s najvyšším turistickým obratom a s hlavnou letnou sezónou pred nami by sme chceli zaradiť Chorvátsko do pozície jednej z najvyhľadávanejších a najúspešnejších turistických destinácií v Stredomorí. Toto je pre nás tiež výborná príležitosť stretnúť sa s najvýznamnejšími partnermi o rozšírení existujúcej spolupráce, aby sme aj tento rok spoločne dosiahli čo najlepšie výsledky. Aktuálna sezóna, ako aj ohlasy na uplynulý rok nám dodávajú optimizmus, Slováci sú našimi vítanými a vernými hosťami a očakávame silný prínos tohto trhu k našim celkovým výsledkom“.

Riaditeľ Staničić na záver ešte dodal, že dlhodobé ciele na slovenskom  trhu zahŕňajú najmä rast počtu kratších víkendových pobytov a príchodov v predsezónnom a posezónnom období, ale aj prilákanie väčšieho počtu hostí s osobitným dôrazom na mladých ľudí. Potom vystúpil s prezentáciou aj pre 15 subjektov a partnerov zo slovenského cestovného ruchu, vrátane najväčších touroperátorov a agentúr ako SATUR, Globtour, Aquamarin, TIP travel atď. Podobne sa k ním prihovorila aj Antonija Urlić z Asociácie jedinečných chorvátskych hotelov STORIES, ktoré, ako povedala, sú primárne určené pre spotrebiteľov, ktorí oceňujú výnimočné, jedinečné zážitky a hľadajú vysokokvalitné služby.

„S doterajšími trendmi a výsledkami dosiahnutými na slovenskom trhu vlani musíme byť viac než spokojní. Totiž štruktúra slovenských hostí, ktorí prichádzajú do chorvátskych destinácií, sa pomaly mení. Pribúdajú nám ľudia, ktorí hľadajú kvalitné služby, za ktoré sú ochotní zaplatiť. Tešia nás aj ukazovatele turistickej návštevnosti, podľa ktorých Slováci dosiahli o 25 až 30 percent viac prenocovaní ako v rovnakom období rekordného roka 2019 pred covidom. Chceme udržať takúto úroveň turistického ruchu, ba chceme prekonať predpandemické výsledky, pretože to bude znamenať úplné zotavenie sa Chorvátska na dôležitom slovenskom trhu,“ uzavrel svoje vystúpenie Dubravko Miholić, riaditeľ zastúpenia HTZ v ČR a SR a dodal, že Slováci v roku 2021 uskutočnili najviac prenocovaní v meste Záhreb, Poreč a Rovinji.

Slovensko v roku 2021 zaujalo s 2,4 miliónov prenocovaní 7. miesto medzi 10 top krajinami. K vyššiemu záujmu o Chorvátsko v roku 2022 určite prispejú aj mnohé praktické opatrenia, ktoré krajina uskutočnil. Napríklad zrušenie všetkých pandemických opatrení od 1. mája 2022 pri vstupe do Chorvátskej republiky, podstatné zjednodušenie platenia mýta na ceste do krajiny, čo zrýchli a spríjemni turistom cestovanie. Cieľom Chorvátska je ešte viac obohatiť destinácia prímorské i vo vnútrozemí o také, ktoré by priťahovali slovenských turistov, osobitne mladých. Pre blízkosť našich krajín chcú podstatne zatraktívniť ďalší rast víkendových pobytov. Rozšíriť pobyty v pred a posezónnom období i nové motívy cestovania (eno-gastro, outdoor, kultúra) a tiež ostatné druhy ubytovania vyššej kategórie.

Na záver dodajme, že stretnutia so slovenskými partnermi sa zúčastnil aj Darius Krajčir, starosta Devínskej Novej Vsi, ktorá je súčasťou mesta Bratislava a má pre svoju históriu i zloženie obyvateľstva tak trochu výsadné postavenie.  Onedlho – 18. a 19. júna – sa v tejto mestskej časti uskutoční v poradí už 33. ročník Festivalu chorvátskej kultúry. Pripomíname, že práve v Bratislave sa nachádza aj Múzeum chorvátskej kultúry, ale aj Vukovarská ulica, vďaka čomu je jediným hlavným mestom členského štátu EÚ, v ktorom sa nachádza ulica pomenovaná po chorvátskom meste – hrdinu Vukovaru.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu