Riaďte sa týmito pravidlami z vínnej etikety a buďte hviezdou večera!

0
311
Vitis nalievanie

Letné počasie láka priateľov na zorganizovanie skvelej garden party! Chutný tapas či lahodné víno v spoločnosti priateľov pod holým nebom sú dokonalými ingredienciami na pohodový letný večer. Inšpirujte sa týmito tipmi z vínnej etikety a okoreňte si o trošku viac tento výnimočný čas.

Dostali ste pozvanie od dlhoročnej priateľky na záhradnú party a už si v hlave kombinujete štýlové kúsky oblečenia? Úplne vás chápeme. Nič lepšie ako spojenie prírody, chutného jedla a vína za prítomnosti dobrej spoločnosti v týchto dňoch neexistuje. Ak chcete tento skvelý večer posunúť o level vyššie, držte sa týchto niekoľkých rád. Okúzlite nimi všetkých známych aj neznámych.

Dajte to na dámu

Poháre na stopke majú štýlový vzhľad, ktorý prispieva k celkovému zážitku z pitia vína. Preto ak už nie je takýto pohár na dosah, požiadajte o jeden obsluhu. Tieto poháre sú vyvinuté špeciálne tak, aby čo najsprávnejšie uvoľnili vôňu vína a zaručili tak najväčší pôžitok. Dôležité je aj správne držanie, a to výlučne za úzku stopku. Má to svoje opodstatnenie – zabraňuje sa tým prenos tepla z ruky na samotné víno, vďaka čomu chuť a aróma zostanú v pôvodnom stave. S takýmto držaním budete navyše pôsobiť vždy noblesne a elegantne a chuť vína si budete môcť vychutnať do sýta.

Patrí ľad do vína?

Servírovanie vína s ľadom je v niektorých prípadoch nevhodné, no v iných zas prípustné až žiadúce. Správna odpoveď je teda „áno aj“. Hitom už niekoľkej letnej sezóny v poradí je perlivé víno Vitis Galéria Frizzante, ktoré miluje azda každý, a je skvelým welcome drinkom pri akejkoľvek príležitosti. Ak si do perlivého vína vložíte kocky ľadu, nebojte sa. Žiadne faux pas vám nehrozí. Perlivé vína si ich doslova pýtajú a v letných mesiacoch tak dokonale osviežia. Na druhej strane tiché vína ako napríklad Vitis Galéria Müller Thurgau z portfólia odrodových vín je správne podávať bez ľadu a zachladené na teplotu 10 – 12 °C.

Vitis frizzante

Voda je to správne nealko

Osviežujúce limonády od výmyslu sveta sú už takpovediac neodmysliteľnou súčasťou každého slávnostného stola či oslavy, garden party nevynímajúc. Ak ste si však vybrali za svoj drink večera víno, vedzte, že najlepším nealko spoločníkom bude pre všetkých obyčajná voda. Tá nezmarí unikátnu chuť a ani arómu vína. Zanechá všetky chuťové profily v nezmenenom stave, a vy si tak môžete vychutnať tú správnu, nefalšovanú chuť.

Degustujte primerané množstvo

Aj v tomto ohľade platí, že nasledovať pravidlá sa oplatí. Vínové poháre majú rôzne objemy. Sú navrhnuté tak, aby naliate víno malo možnosť uvoľňovať svoju arómu, a aby poskytovali dostatok priestoru pre rotáciu vína. Je preto dôležité naliať len toľko moku, aby v pohári zostal dostatočný priestor. Ideálne do jednej tretiny pohára. Pokrúťte svojim vínovým pohárom, nenápadne vdýchnite vôňu vína a ochutnajte ho. Presne tak to robia skutoční odborníci.

Teraz, keď už viete o týchto malých, no užitočných tipoch, nahoďte sa do gala a vyrazte si na garden party, alebo len tak do nočných ulíc vo vašom meste. Vyberte si zo širokého portfólia vín vinárstvo Vitis a spravte si večer podľa vlastnej chuti.

Skvelý výber vín Vitis  nájdete  za najvýhodnejšie ceny na e-shope: www.najnapoje.sk.

vitis ponuka

Foto: Vitis

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu