Čo nás môže postihnúť pri oslabenej imunite?

0
1220

Pre rovnováhu organizmu a obranu tela je dôležitý silný imunitný systém. Pokiaľ sa staráme o to, aby sme mali dobrú imunitu, vráti sa nám to ochranou proti škodlivinám, ktoré pochádzajú z vonkajšieho prostredia, alebo môžu vzniknúť vo vnútri organizmu. Pri nedostatočnej starostlivosti je však naša imunita oslabená a náchylnejšia k nákaze infekčnými ochoreniami, čo nevplýva len na zdravie a funkciu nášho tela, ale často tiež aj na našu psychiku.

Ako postupovať pri správnej starostlivosti?

V prvom rade je nutné, aby ste zvážili vašu stravu a príjem vitamínov. Každá choroba alebo ochorenie predstavuje pre telo väčšiu záťaž a potrebuje tak čas na vyliečenie a zotavenie. Oslabený organizmus si vyžaduje, aby sme robili všetko pre jeho posilnenie voči infekčným ochoreniam a škodlivým vplyvom z prostredia, v ktorom sa pohybujeme. Pri nedostatočnej podpore imunitného systému nás môže prekvapiť aj únava alebo časté zmeny nálady. Nezabudnite, že okrem vyváženej stravy je dôležité, aby ste do svojho dňa zahrnuli pravidelný pohyb. Posilňovanie imunitného systému by malo byť súčasťou našej každodennej starostlivosti.

Aké ochorenia vás môžu postihnúť?

Oslabená imunita môže byť pôvodcom viacerých infekčných ochorení, ako je napríklad lymská borelióza alebo chrípka. Na toto ochorenie môžete ochorieť opakovane. Infekčné ochorenia so sebou prinášajú aj riziko rozvoja systémových chorôb. Dôležité je byť aj obozretným voči zápalovým ochoreniam, ako je reumatoidná artritída, ktorá patrí do skupiny chronických ochorení. Keď prestáva fungovať imunitný systém, môže sa u vás prejaviť reumatoidná artritída, ktorá je charakteristická najmä zápalom kĺbov. Toto ochorenie zaraďujeme do skupiny autoimunitných ochorení.

Čo môže podporiť vznik ochorenia?

Proti závažnému infekčnému ochoreniu, akým je aj lymská borelióza, neexistuje žiadna očkovacia látka. Lymská borelióza je ochorenie, ktoré je vyvolávané baktériami. Ak sa často pohybujete v prírode alebo patríte k aktívnym športovcom, mali by ste si dávať pozor na kliešťov, ktorí sú prenášačmi tohto infekčného ochorenia. Nemusí ísť len o kliešťov, ale aj o hmyz, ktorý saje krv, napríklad komáre alebo niektoré muchy. Pre účinnú liečbu a posilnenie imunity je preto potrebné, aby ste hneď zahájili liečbu vhodnými antibiotikami.

Zápalové ochorenia sa môžu objaviť v prípade, že váš imunitný systém prestane fungovať. Oslabená imunita vyvoláva rôzne choroby a ochorenia, dokonca môže viesť až k zápalom. Vplyv na vznik ochorenia, ako je napríklad reumatoidná artritída, majú predovšetkým baktérie alebo vírusy, prípadne hormonálne poruchy alebo iné vonkajšie vplyvy, ktoré sú spôsobené stresom alebo nesprávnou životosprávou.

Zdroj obrázka: {puhhha} / Shutterstock.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu