Kolekcia IKEA ART EVENT 2021 búra hranicu medzi umením a funkčnosťou

0
1002

Čo by ste povedali na umelecké dielo, ktoré rovnako dobre poslúži aj ako funkčný každodenný predmet? IKEA predstavuje kolekciu IKEA Art Event 2021, ktorá búra hranicu medzi umením a funkčnosťou. Táto limitovaná kolekcia obsahuje výrobky, ktoré IKEA vytvorila v spolupráci s niektorými z najaktuálnejších umelcov súčasnosti. Svojimi dielami prispeli Daniel Arsham, Gelchop, Humans since 1982, Sabine Marcelis a Stefan Marx. Kolekcia bude k  dispozícii v obchodnom dome a na webe IKEA od mája 2021.

IKEA už od roku 2015 spolupracuje s umelcami z celého sveta na vytváraní kolekcií Art Event, v rámci ktorých prostredníctvom rozličných žánrov a techník oslavuje rôzne formy umenia. V minulosti tak už vznikli kolekcie zamerané na ručne tkané koberce, umelecké sošky z krištáľového skla, ako aj nástenné obrazy vytvorené technikami fotografie, ilustrácie či pouličného umenia. Cieľ týchto kolekcií však v priebehu rokov zostal rovnaký: demokratizovať umenie, aby bolo prístupné a cenovo dostupné pre každého.

Aj šiesty ročník kolekcie IKEA Art Event si dáva za cieľ vniesť umenie do domovov ľudí, pričom tentokrát sa zameriava najmä na stieranie hranice medzi umením a dizajnom. IKEA sa na túto úlohu podujala v spolupráci s umelcami z rozličných prostredí a rôznych častí sveta. Na kolekcii pracovali Daniel Arsham (New York), Gelchop (Tokio), Humans since 1982 (Štokholm), Sabine Marcelis (Rotterdam) a Stefan Marx (Berlín).

Rozhodli sme sa pracovať s rôznymi umelcami z celého sveta, čo je tiež symbolom toho, že v kolekcii sa spájajú rozmanité svety umenia a dizajnu,“ vysvetľuje Henrik Most, kreatívny vedúci kolekcie IKEA Art Event. „Chceme ukázať, že umelci a dizajnéri sa nemusia držať svojej škatuľky a môžu pracovať v rôznych oblastiach. Tento nový trend má zároveň výrazný vplyv na súčasný svet umenia a dizajnu.“

Kolekciu tvorí desať bytových doplnkov, ktoré ľudí nabádajú nahliadnuť na každodenné predmety inak, a zároveň sú oslavou každodennej tvorivosti: nástenné svietidlá od Sabine Marcelis, nástenné hodiny od Daniela Arshama, stolová lampa a baterka od kolektívu Gelchop, váza a deka od Stefana Marxa a nástenné dekorácie od dua Humans since 1982.

Každý výrobok z tejto kolekcie má praktickú funkciu a zároveň je aj umeleckým dielom. Už skrátka neplatí tradičná predstava, že umenie je prejavom luxusu, zatiaľ čo dizajn je súčasťou masovej kultúry. Umenie a dizajn sa navzájom úžasne dopĺňajú a práve to je na tom magické,“ dopĺňa Henrik Most.

Ďalším cieľom kolekcie je čo najviac osláviť demokratizáciu umenia a kreativitu v domácnosti, a to najmä v súčasnosti, keď majú mnohí pre pandémiu obmedzený prístup k umeniu. Preto ju môžete zažiť aj z pohodlia domova a pohrať sa s ňou prostredníctvom špeciálnych efektov rozšírenej reality, ktoré budú k dispozícii na Instagrame IKEA. IKEA ľudí pozýva, aby sa pridali k podujatiu #IKEAARTEVENT2021 a vytvorili si doma vlastnú galériu.

Kolekcia IKEA Art Event bude k dispozícii v obchodnom dome a na webe IKEA od 1.mája 2021.

Umelci:
Sabine Marcelis

Sabine Marcelis je holandská dizajnérka pôvodom z Nového Zélandu, ktorú fascinujú jedinečné vlastnosti a efekty rôznych materiálov, napríklad keď je živica či sklo v kontakte so svetlom. Jej tvorba sa zameriava najmä na proces, takže jej návrhy bývajú výsledkom rozsiahlych experimentov s nápadmi a materiálmi v jej štúdiu. Pracuje s dizajnom výrobkov, inštalácií a priestorov, prostredníctvom ktorých ľuďom pripravuje magické zážitky.

Daniel Arsham

Daniel Arsham je multidisciplinárny americký umelec, ktorý vo svojej práci spája umenie, architektúru a performatívne umenie. Spolupracoval s množstvom ľudí z kreatívnych profesií, ktorí sa venujú napríklad divadelnej produkcii, móde, interiérovému dizajnu či architektúre. Jeho najnovšia tvorba v sebe spája myšlienky o budúcich civilizáciách a degradácii archeologických artefaktov. Arsham je spoluzakladateľom newyorského dizajnového štúdia Snarkitecture. 


Humans since 1982

Tvorivé duo Humans since 1982, ktoré tvoria Bastian Bischoff a Per Emanuelsson, funguje už od roku 2009, keď spolu študovali na vysokej škole HDK v Göteborgu. Vo svojej práci spájajú umenie a dizajn, aby menili predstavy ľudí o každodenných predmetoch. Ich diela podnecujú otázky o neustále sa zrýchľujúcom technologickom vývoji, ktorý je zdrojom pokroku aj skazy zároveň.

Stefan Marx

Stefan Marx je nemecký umelec a ilustrátor, ktorý pomocou svojho osobitého štýlu zachytáva a zobrazuje všednosť každodenného bytia. Inšpiráciu čerpá z rozličných subkultúr, ako sú grafiti či techno, a svoju tvorbu realizuje prostredníctvom rozličných médií – či už ide o skateboardové dosky, veľkoformátové olejomaľby alebo porcelánové vázy.

Gelchop
Členovia japonského kolektívu Gelchop vo svojej práci dekonštruujú každodenné predmety tým, že ich kombinujú s rôznymi prvkami, pričom zábavným a zaujímavým spôsobom menia ich funkcie. Ich diela nás motivujú k tomu, aby sme sa na veci pozreli z iného uhla pohľadu a zamysleli sa nad „pravým“ účelom jednotlivých predmetov.

foto: IKEA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu