Cumlík áno alebo nie? Názor stomatológa a čeľustného ortopéda

0
788
cumlík pravidlá

„Cumlíkovanie“ je jedna z najdiskutovanejších tém medzi čerstvými rodičmi. Na jednej strane môže dieťaťu pomôcť, na druhej strane uškodiť. Ako najlepšia sa v tomto prípade javí zlatá stredná cesta – využívať výhody cumlíka, pokiaľ je to nutné, ale čo najkratší možný čas.

Ponúkanie cumlíka a jeho používanie má svoje pravidlá. Aby narobil čo najmenej škody a priniesol úžitok, je dôležité citlivo vnímať správanie dieťaťa a jeho potreby.

Cumlíkové plusy

Názory lekárov rôznych špecializácií sa na cmúľanie cumlíka líšia. Napríklad laktační poradcovia ho neodporúčajú preto, aby dojča neodmietalo prsník, a ORL lekári zase radia minimalizovať dĺžku jeho používania pre riziko zápalu stredného ucha, ktoré sa zvyšuje, ak dieťa cmúľa cumlík vo veku vyššom ako 6 mesiacov.

Pediatri sa zas prihovárajú za jeho užívanie. Podľa niektorých štúdií cmúľanie cumlíka v prvom roku života pomáha predchádzať syndrómu náhleho úmrtia. Dieťatko by ho však malo mať len pri zaspávaní a nie dlhšie ako do roka.

Ak si rodičia všimnú, že dieťa si cmúľa prsty, zvolia radšej cumlík ako „menšie zlo“, pretože cumlík pomáha dieťaťu upokojiť sa, pomáha mu zaspať aj zvládnuť náročný čas pri prerezávaní zúbkov.

Vznik závislosti

„Môj názor na základe lekárskej praxe a na základe poznatkov z rôznych vedeckých podkladov je, že ak si dieťa cumeľ nepýta, netreba mu ho dávať. Rodičia si tým do budúcna ušetria veľa energie,“ hovorí MDDr. Beáta Marčanová, detská stomatologička z polikliniky Dr. Martinko. Ak však cumlík potrebuje, snažila by som sa ho odstrániť čím skôr, ideálne do roka. Dokonca sa vtedy ukazuje väčšia pravdepodobnosť úspechu. Zároveň máte istotu, že predídete ťažkostiam s jeho odstraňovaním v neskoršom veku a znížite riziko vzniku zubných anomálií.“

Okrem rizika nesprávneho vývinu chrupu a vzniku závislosti od cudzieho predmetu prináša cmúľanie cumlíka aj ďalšie riziká. Dlhodobé používanie cumlíka má vplyv aj na vznik nesprávneho prehĺtacieho vzorca. Ten môže do budúcna spôsobiť problémy so zhryzom, ale aj svýslovnosťou, prehĺtaním a s adekvátnym spracovaním potravy,“ upozorňuje ortodontička MDDr. Anastasia Sidiroupolou.

cumlík pravidlá

Prekážka v komunikácii

Montessori filozofia cumlíkom nefandí. Zároveň však pripúšťa možnosť, že ak to bez neho nejde, nie je to koniec sveta. Mal by sa však používať iba na naozaj nevyhnutný čas – napríklad počas zaspávania a cez deň vôbec.

Keď už cumlík, tak radšej ortodontický, tenký a z bezpečného materiálu,“ odporúča detská stomatologička.

Dieťa by nemalo „cumlíkovať“ dlhšie ako jeden rok aj preto, že cumlík prekáža v komunikácii. Dieťa s ním nevie napodobniť výrazy a grimasy rodičov, čo je dôležitá príprava na reč a prejav emócií.

Rodičia zas nevidia výraz jeho tváre a ťažšie čítajú jeho pocity a potreby.

„Cumlík tiež bráni vo vokalizácii, môže prispievať ku kompulzívnemu jedeniu a ak sa používa príliš dlho, môže mať negatívny vplyv aj na vývoj chrupu a tváre,“ dopĺňa čeľustná ortopedička A. Sidiroupolou z detskej kliniky Dr. Martinko.

Problémy s chrupom

Ak je dieťa naučené na cumlík, zubári neodporúčajú s jeho odstraňovaním začať v období, keď sa mu prerezávajú zúbky.

Keď sa však všetky mliečne zuby prerežú, je najvyšší čas pracovať.na jeho odstránení. Nie je dôvod, aby dvojročné dieťa nosilo cumeľ. Ak má už v tomto veku otvorený zhryz, odstránením cumlíka a takzvanými myofunkčnými cvičeniami vieme pomôcť k tomu, aby sa situácia zlepšila. A ešte jeden môj postreh a prosba: cumeľ nie je módny doplnok. Má slúžiť iba na upokojenie a dieťa ho pri hre v pieskovisku naozaj nepotrebuje,“ uzatvára tému stomatologička B. Marčanová.

MDDr. Beáta Marčanová

Pripravila: Simona Nováková

Zdroj foto: iStock

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu