Deti a štúdium cudzích jazykov: Prečo a kedy s nimi začať?

0
889
VOLIS 2018_ FOYO-LAMifoto

Každý rodič chce pre svoje deti len to najlepšie, preto sa im snaží dopriať potrebný komfort a pohodlie. Za najlepšiu investíciu do ich sľubnej budúcnosti a krajšieho života však považujú  aj  dobré vzdelanie. Vedomosti, ktoré im prinášajú kvalitné informácie pre správny duševný i fyzický rozvoj. Vedomosti, ktoré im umožnia v dospelosti žiť s určitými výhodami a vedieť si vybrať to lepšie rozhodnutie. No a takýmto vzdelaním je aj cudzí jazyk, s ktorého výučbou mnohí rodičia začínajú už od útleho veku dieťaťa. Je to však správne riešenie?

Kedy je najlepšie začať s osvojovaním si cudzej reči u detí a prečo? To a viac si povieme v našom článku, vďaka ktorému sa môžete jednoduchšie rozhodnúť.

Prečo je cudzí jazyk v našom živote tak dôležitý?

V súčasnom vzájomne závislom svete sa stala schopnosť ovládať medzinárodne uznávaný jazyk nevyhnutným základom pre každého z nás.

Angličtina vám však môže „otvoriť rôzne dvere“ nielen preto, že sa ňou hovorí vo viac ako 67 krajinách. Je to tiež medzinárodný jazyk, ktorého ovládaním získate aj veľa rôznych príležitostí v cestovaní, práci alebo voľnom čase.

Záleží tiež od jeho úrovne a vašej schopnosti cudzí jazyk jednoducho, aktívne a rýchlo použiť i v praxi, s čím už nemáme tak dobré skúsenosti. Len minimum dospelých ľudí disponuje tak vysokou úrovňou znalosti cudzieho jazyka, aby ho vedela bez problémov použiť v práci, pri cestovaní alebo iných dôležitých príležitostiach.

Čím skôr začnete, tým lepšie

Dôvodov, prečo nám to tak dobre nejde je niekoľko, no jednou z tých najväčších chýb je, že s učením cudzieho jazyka začíname pomerne neskoro. Na to sa ale v minulosti veľmi nemyslelo, preto sme si museli priplatiť za dodatočné lekcie a s väčšou námahou si všetko potrebné z jazyka osvojiť. U vašich detí to už ale platiť nemusí, a to nielen vďaka povinnej výučbe cudzieho jazyka na základných školách.

Začať učiť cudzí jazyk môžete svoje deti už od narodenia a postupne niektoré základy vyšperkovať a doladiť na jazykovom tábore, ktorý môže byť zároveň aj dobrým spôsobom, ako tráviť prázdniny. My vám prezradíme, prečo?!

Prepojenia v mozgu detí sú aktívnejšie

Zrejme ste si už všimli, že vaše dieťa si najlepšie a dlho zapamätá prvé slová, ktoré by ste radšej z jeho úst nepočuli :-). Za takéto jednoduché a rýchle osvojenie si prvých slov vašich detí môžu mozgové prepojenia, ktorých vznik od narodenia do troch až štyroch rokov vrcholí.

S nástupom puberty sa intenzita prepojení mozgových buniek naopak začne spomaľovať a deti sa rozvíjajú a učia o niečo pomalšie. Prečo sa to deje?

Podľa dostupných informácií vieme, že mozog malého dieťaťa všetky jazykové vnemy absorbuje rovnakým spôsobom, preto ak ich budú tvoriť aj tie cudzojazyčné, môže sa stať angličtina a neskôr  aj lepšia slovná zásoba získaná na anglickom tábore pevnou súčasťou jeho štruktúry.

Senzitívne obdobie ranného veku vášho dieťaťa je preto na osvojenie si cudzieho jazyka lepšie. Samozrejme, treba myslieť aj na rozdielnosť našich pováh a vlastností, ktorými disponujú aj tí najmenší.

Deti majú schopnosť hromadiť a využívať získané informácie bez bariér

To ale nie je jediná výhoda skorého osvojenia si cudzojazyčných vedomostí malými deťmi. Detstvo je zvláštnym obdobím ľudského vývoja, keď jeho pamäť, myslenie a rečová aktivita umožňujú dieťaťu rýchlo vstrebávať nové informácie, hromadiť ich a aktívne využívať bez pocitu jazykovej bariéry, trápnosti a strachu z chýb či nesprávneho pochopenia.

Malé deti predsa hranice ešte nepoznajú a sú spontánnejšie ako dospelí. A platí to aj v jazyku. Hovoria, čo chcú, bez ohľadu na ich výslovnosť alebo chyby reči, ktoré potom môžete vy, s pribúdajúcim vekom škola alebo dobré doučovanie angličtiny pre deti doladiť a opraviť.

Vďaka tomu si dieťa postupne zvykne rozprávať celými vetami a používať pritom správnu gramatiku cudzieho jazyka aj v bežnom prostredí. Tak sa o tom presvedčte a s postupným učením začnite, prospeje to celej rodine.

Zdroj obrázka: volis

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu